25 Mayıs 2022, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İZKA tarafından İzmir Kalkınma Çalıştayıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmir, üzerindeki 35 yıllık tozu silkelemiş ayağa kalkmış gidiyor. İzmir’in kalkınmasını gelişmesini büyümesini bundan sonra hiçbir güç engelleyemez" dedi. İ

ZKA (İzmir Kalkınma Ajansı) tarafından İzmir Kalkınma Çalıştayı düzenlendi. 2014-2023 İzmir Bölge Planı hazırlık çalışmaları kapsamında İZKA tarafından, İzmir Kalkınma Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştay'ın açılış bölümünde bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in bu tür görevleri her zaman tek yumruk olarak başarıyla yerine getirdiğini söyledi. 2009 yılındaki yerel seçimlerin ardından faaliyete geçirdikleri İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu’nun bu açıdan iyi bir örnek olduğunu vurgulayan Kocaoğlu,

“İEKKK dört yıldır kenti tartışıyor ve yol haritasını başarılı bir şekilde belirliyor” diye konuştu. Başkan Aziz Kocaoğlu, stratejik planları yapmak kadar, bu planlarda belirlenen hedeflere nasıl ulaşılacağının, hangi projelerin gerçekleştirileceğinin de ortaya konulmasının önemine değindi ve “Projeye indirgenmeden yapılan stratejik planlar sadece ufuk açıyor ama maalesef neticeye ulaşamıyor” dedi.

2005 yılında stratejik planı bitirdiklerinde 500’e yakın proje olduğunu anlatan Başkan Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunları öncelik sırasına koyup sonra ne kadar zamanda bitireceğimizi planladık. 8 senelik çabaların planlı programlı yatırımların sonucunda İzmir kabuğunu kırdı. İzmir, 200 metropol arasında en hızlı büyüyen 4. kent olduysa bunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik planını kararlı bir şekilde uygulamasının payı vardır.” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, stratejik planlara veya benzer kapsamlı düzenlemelere ihtiyaç olmadan da kente katkı sağlayacak önemli işler olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Sürekli konuşuyoruz. ‘Şu OSB’ler doluncaya kadar bizim yakın illerle teşviğimizi eşitleyin, buradaki altyapılar çürümesin’ diyoruz. İnciraltı’nın planlaması 2008 yılında başladı. Turizm Bakanlığı ile mutabık kaldık, taslağı yaptık. Sonra yetki Çevre Bakanlığı’na geçti. Türkiye’yi ve İzmir’i ayağa kaldıracak yer 5 ilçeyi, 30 beldeyi içine alan 171 bin hektarlık İzmir Yarımadası’dır. İzmir Yarımadasında 9 senedir bir turizm planlaması yapılamadı. Biz görevimiz olmamasına rağmen bir yarışma yaptık. 'Yarımada nasıl kalkınır' diye sorduk. Kazanan projeyi şimdi İZKA’nın yönetim kuruluna ısrarla getirdik. İZKA bu konuda çalışıyor.” Başkan Aziz Kocaoğlu, tüm çabalarına rağmen planlama aşamasında takıldıklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Planlama yapılırken başka amaçlar taşınmamalı. Biz bu kenti kalkındırmak istiyoruz. İyi niyetle, samimiyetle, elbirliği ile çalışırsak, Hükümet yapsa da yapmasa da, İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu yapsa da yapmasa da, İzmir üzerindeki 35 yıllık tozu silkelemiş ayağa kalkmış gidiyor. İzmir’in kalkınmasını gelişmesini büyümesini bundan sonra hiçbir güç engelleyemez. Sağlıklı planlamalar, sağlıklı projeler yapalım. Kentin önünü açalım. Hiçbirimiz İzmir’in önünü tıkamayalım. İyi niyetle, samimiyetle, kişisel menfaatleri bir kenara bırakıp, genelin menfaatlerini, kentin menfaatlerini esas alarak hep birlikte zenginleşerek, ekonomimizi büyüterek, İzmir’i kalkındırmaya çalışalım.”

03 Temmuz 2013
Etiket; izka, aziz, kocaoğlu, çalıştay Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Grev haktır ama...
Çeşme'ye 250 milyon lira
Kocaoğlu'ndan Mavişehir soruları
Şampiyon kupayla geldi
İzmir'in suyunda tehlike yok
İzmir-Gdansk rekabeti
Karşıyaka'da tramvaylı günler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
BASIN AKADEMİSİ
İZMİR'DE MASA TENİSİ HEYECANI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir