20 Nisan 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

1 Mayıs'ta Taksim'e izin yokİstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamalarına kesinlikle izin verilmeyeceğini belirterek, “Marjinal gruplar Taksim’e çıkmak isteyebilir. Her türlü önlem alındı. İhtiyaç olduğunda güç kullanımı kararlı şekilde yerine getirilecektir” dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 1 Mayıs önlemlerinin alındığı Taksim’de incelemelerde bulundu.

Taksim’de basın açıklaması düzenleyen Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs’ın huzurlu bir şekilde geçmesini dileyerek, “Bu temennim İstanbul’umuz için de çok güçlü bir temennidir. Ancak İstanbul’umuzda yarın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün arzu ettiğimiz nitelikte kutlayabilme imkanımız olmayacağını hissediyorum. İlgili Sendika temsilcilerine 1 Mayıs’ta her yıl taksimde yapılmakta olan bu kutlamaların şu an gördüğünüz fiziki şartlar nedeniyle yapılmasının mümkün olamayacağını, talep edilen izne müsaade etmemizin mümkün olamayacağını ifade ettik” dedi.

Taksim’de yayalaştırma projesi çalışmalarını devam etiğine dikkat çeken Vali Mutlu, “24 bin metrekarelik alanı 12 bin metrekaresinde bu inşaatı devam ettiriyoruz. Aynı zamanda Halaskargazi ve Tarlabaşı Bulvarı’nda da bu çalışmalar devam ediyor. İfade ettiğimiz Halaskargazi ve Tarlabaşı caddeleri yürüyerek alana gelen kardeşlerimizin yüzde 70’inin kullandığı yollardır. Meydanın yarısı şu an inşaat halindedir. Bu şartlar altında bu mitingin huzurlu yapılması mümkün görülmemektedir. Bu nedenle kesinlikle izin verilmeyeceği ifade edilmiştir. DİSK başta olmak üzere sendikalarımızın bu riskli alanı kullanma yönündeki isteklerinin gerçekten aklı selim ile, buradaki fiziki şartlar nedeniyle bağdaştırılması fevkalade zordur. Bir kez daha Taksim meydanında mevcut hali de göstermek suretiyle paylaşmayı ve bu husustaki son sözümüzü tekrarlamayı ifade etmek için birlikteyiz” diye konuştu.

Atatürk anıtı ve Kazancı yokuşunda yapılacak sembolik törenlere izin verileceğini söyleyen Mutlu, “Meydanda herhangi bir toplanmaya kesinlikle izin verilmeyecektir. Bu hususta halkımızın sağduyusuna güveniyorum. İstanbulluların böylesine riskli bir alanda tertip edilmek istenen bu mitinge katılmayacaklarını, ve bu mitinge neden izin verilmediğini anlayacaklarını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Hüseyin Avni Mutlu, son dakikada izin konusu ile ilgili kesinlikle bir değişiklik olmayacağını vurgulayarak şunları söyledi: “Biz bazı sendikaların ‘son anda da olsa izin verilir’ düşüncesi ile çağrılarını devam ettirdiklerini görüyoruz. Böyle bir şey asla söz konusu olmayacaktır, olamaz. Burada idare edilebilecek, izin verilebilecek herhangi bir pozisyon olsaydı bu izni bu güne kadar verirdir. Bu alanı yarı sabaha kadar güvenlikli bir alan haline getirmek mümkün değil. Kesinlikle müsaade etmemiz söz konusu değildir. ‘Son anda da olsa izin verilir’ şeklindeki değerlendirmeler grupları hala toparlayabilme arzusu ile yapılan çağrılarıdır” Taksim’de 30 metreyi bulan ciddi hafriyatları olduğuna dikkat çeken Mutlu, “Bu sıkıntılı ortamda yapılacak mitingin büyük felaketleri doğurabileceği açıktır. Halkımızı bir uçurum kenarına getirerek burada bu eğlenceyi tertip etmek asla bir idarecilik sağduyusu değildir” dedi.

Kazlıçeşme’nin Taksim’den 3 kat daha büyük bir alan olduğunu söyleyen Mutlu, şöyle konuştu:

“Arzu eden o meydanda yüz bin değil 1 milyon kişiyi getirir ve mitingini yapar. Ulaşımla ilgili sıkıntısı yoktur. Şayet üzüm yemek istiyorsak bu konu ile ilgili gidilecek yer bellidir. Nevruzlar yapılmıştır, siyasi parti mitingleri yapılmıştır. Bu meydanın adının ne meydanı olduğunu dışarıdaki kurum kuruluşlar ifade edemez böyle bir karar da yok. Bunun kararın verecek biziz. Uçurumun kenarına geliyorsunuz. Hangi akılla bağdaşır bu. Emekçi kardeşlerimiz böyle bir riskli alana getirilmesi, tarihinde maalesef acı hatıralar yaşanmış Taksim Meydanı’nda farklı risklerin de bundan sonra yaşanmasına ve belleklerimize kötü hatıraların kalmasına vesile oluyorsunuz. Gaye şayet 1 Mayıs kutlamakta Kazlıçeşme buradan çok daha geniş bir alan olarak hizmete açıktır. Kimse bu uçurum kenarına gelip miting tertip etmez”

Yarın alınacak güvenlik önlemlerinden de bahseden Mutlu, “Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Taksim civarında yoğun güvenlik tedbirleri almak suretiyle miting alanına gelişlerin tamamını durduracağız. Buna rağmen bir takım marjinal grupların alana gelme yönünde gayreti olabilir. Geçen yıl bu marjinal gruplar Şişli’de yoğun şeklide vatandaşlarımızın mal güvenliğini riske ettiler ve dükkanları parçaladılar. Şu an her türlü tedbir alındı. İhtiyaç olduğunda güç kullanımını kararlı şekilde yerine getirecektir. Emekçi kardeşlerimizden de bir kez daha ricada bulunmak istiyorum. Bu mrajinal grupların istismarlarına fırsat vermemek için yarın taksim meydanına gelmesinler.

Vali Mutlu, yasak olmasına rağmen Taksim’e çıkmak isteyenlerin hukuken suç işlemiş olacağını ve yargı önünde hesap vereceğini kaydetti.

30 Nisan 2013
Etiket; İstanbul, 1Mayıs, Taksim, İzin Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İstanbul, İzmir'e göç ediyor
İstanbul yakınlaşıyor
Elektrik Kesintisi İstanbul!
Kar Yağışı Ne Kadar Etkili Olacak?
Sahte İçki Operasyonu
2 Dakika'da Süren Cinayet
Barajların Doluluk Oranı
Nişantaşı'nda Kanlı Bir Gece
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir