21 Ekim 2021, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

28 Şubat'taki fişlemeleri unutmadık!Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak son günlerde bazı siyasilerin ve sendikaların yönetici atama süreciyle ilgili sendikalarını hedef alan önyargılı, gerçek dışı ve mesnetsiz suçlamalarına şahit olduklarını belirtti.

Yönetici atamalarının ilgili mevzuat çerçevesinde ve mevcut personel içerisinden yapıldığını kaydeden Şenocak, şöyle devam etti:

"Eğitim-Bir-Sen, yönetici atamalarının adalet, liyakat ve ehliyet esaslarına göre yapılması gerektiğini pek çok platformda dile getirmiştir. Sendikamıza yönelik üretilen iddiaları, mülakatlarda üyelerimize düşük not verilmesi için yapılmış bir kamuoyu baskısı olarak değerlendiriyoruz. Eğitim çalışanları bilmektedir ki, sendika olarak gerek görevde yükselme, gerek kariyer basamakları ve gerekse yöneticiliğin her kademesindeki sınavlara yönelik kurs, seminer ve dokümanlarla da desteklediğimiz eğitim faaliyetleri tüm çalışanların takdirini toplamıştır. Malum sendikalar, Bakanlığın yaptığı hangi düzenlemeye rıza göstermiştir? Yeni çıkan bütün yönetmeliklere kadrolaşma fobisiyle yaklaşmış ve sendikacılıklarını olumsuzluk üzerine inşa etmişlerdir. Sorunlar üzerinden sendikacılık yapmayı gelenek haline getirmişlerdir.

Oysa Eğitim-Bir-Sen, “çözüm odaklı ve sorumlu sendikacılık” yapmaktadır. İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, sendikamızı hedef alan bir beyanat vermiştir. Kendisi bilmelidir ki, Eğitim-Bir-Sen sivil itaatsizliğin, sivil duruşun öncüsü; milli iradenin yanında, her türlü vesayete ve darbe girişimine karşıdır. Eğitim hizmet kolunda verdiği emek mücadelesi sonucu elde ettiği kazanımlar, çalışanların yüzünü güldürmüştür. Sendikamız, kendi hedef kitlesinin gerek özlük, gerek sosyal, gerekse ekonomik sorunlarını bir bir çözüme kavuşturmaktadır. Ancak şunu ifade etmeliyiz ki, eğitim söz konusu olunca “ağzı olan konuşuyor.”

Sayın Susam, acaba İzmir’in en yakıcı sorunu olan ulaşım sorunuyla hiç ilgilendi mi? Biz duymadık! Yoksa Başkan Kocaoğlu’ndan çekindiği için mi konuşamıyor? Sayın Susam’ın okul müdürlerinin görevden alınmasını, “Milli Eğitim’in hafızasının silinmesi” olarak değerlendirmesi son derece yanlıştır. Milli Eğitimin hafızası, kişilerle değil kurumsallaşma ile muhafaza edilebilir. Ayrıca, İzmir’de yapılan müdür değerlendirmelerinde Eğitim-Bir-Sen’den 136, Eğitim-Sen’den 114 ve Türk Eğitim-Sen’den 104 müdür 75 puanın altında kalmıştır. Bu tablo, “müdür olmak ya da müdür kalmak için Eğitim-Bir-Sen’e üye olmak gerekir” iddiasında bulunan Sayın Susam’ı ve onu gibi düşünenleri çürüten apaçık bir kanıttır. Yönetimleri tehdit ederek var olmaya çalışan sendikacılık dönemi sona ermiştir. Bazı eğitim sendikaları, Kobani saldırılarını bahane ederek binlerce masum insanın kanına giren terör odaklarının çağrısına uyup öğretmenleri sokağa dökmeye çalışmıştır. Ancak sağduyuyla davranan sendika mensupları, bu eyleme destek vermemiştir. Kamu kurumlarının, okulların ve diğer kültür merkezlerinin yakıldığı bir yerde eğitim sendikasına düşen rol şiddeti, sokak olaylarını, vandallığı ve terörizmi destelemek olmamalıdır.

Bugün Eğitim-Bir-Sen’i fütursuzca eleştiren ve iftira atan bazı sendikalara geçmişi hatırlatmak isteriz. 28 Şubat dönemindeki uygulamaları, insan hakları ihlallerini, muhafazakâr kamu çalışanlarına, öğretmenlere ve idarecilere yönelik fişlemeleri ve kıyımları henüz unutmadık. Dinsel, etnik ve kültürel her türlü ayrımcılığın yapıldığı bu dönemlerde onlar, başörtüsü takanların meslekten ihraç edilmesini, üniversiteli kızların ikna odalarına alınmalarını normal karşıladılar, hakarete uğramalarına ve aşağılanmalarına ses çıkarmadılar. Her türlü anti-demokratik uygulamayı alkışlayan ya da sessizlikleriyle destek veren bu sözde sivil sendikaların bugün Eğitim-Bir-Sen’i eleştirmeye hakları yoktur."

24 Ekim 2014
Etiket; eğitim bir sen, abdurrahim şenocak Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Medya algı operasyonu yapıyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
BASIN AKADEMİSİ
İZMİR'DE MASA TENİSİ HEYECANI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
KARŞIYAKA'DA KENTSEL YENİLEME HAMLESİ
YEREL MEDYA GÜÇLENİRSE KENT GÜÇLENİR
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TÜRKİYE' DE BİR İLK
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir