1 Temmuz 2022, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

3. sayfa haberlerini uzmanlarından dinledilerİzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, basında yer alan haberler ile hukuk ve suç ilişkisini, uzun yıllardır Polis-Adliye Muhabirliği yapan iki isim Turaç Top ve Şeyda Burcu İkiz ile değerlendirdi. İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Kriminoloji dersinde uzun yıllardır Polis-Adliye haberlerine imza atan iki ismi ağırladı.

Kriminoloji dersine konuk olan Doğan Haber Ajansı İzmir Bölge Temsilciliği Polis Masası Şefi Turaç Top ile Kanaltürk Televizyonu ve Bugün Gazetesi Muhabiri Şeyda Burcu İkiz, “3. Sayfa Haberleri” olarak bilinen haberlerin nasıl yazıldığı hakkında geleceğin hukukçularına bilgi verdi, soruları yanıtladı.

Televizyon programlarında ciddi hukuk ihlalleri var Öğr. Gör. Sevinç Arslan Hızal, “Kriminoloji dersi ile gerek istatistiksel verilerle gerekse tarihsel olarak suçun nedenlerini ortaya çıkarmaya yönelik olarak yapılan çalışmalarla günümüz suçluluğuna önyargısız bir şekilde ışık tutmayı ve suçluluğun hangi etkili yöntemlerle azaltılabileceğini ortaya koymayı hedefliyoruz” dedi.

Derslerde özellikle medyada haberlerin veriliş biçimlerinin veya toplum tarafından çok fazla izlenen programların içinde yer alan şiddetin suça etkisini tartıştıklarını belirten Hızal, televizyon dizi ve programlarında ciddi hukuk ihlalleri olduğu belirti.

Bilgi alışverişinde etik davranılmalı

Basında yer alan haber nedeni ile kişinin damgalanması, toplum dışına itilmesi gibi mağduriyetlerin de oluşabildiğine dikkat çeken Turaç Top, “Kişinin bu sorunlar ile karşılaşmaması için muhabirlerin özellikle Ceza Hukuku konusunda ciddi bir eğitim alması gerekiyor” dedi. Muhabirler ile hukukçular ve emniyet güçlerinin sürekli dirsek teması içinde bulunduklarını hatırlatan Top, haberi oluşturan bilgi paylaşımı noktasında tüm tarafların etik davranması gerekliliğine dikkat çekti.

Kadına yönelik şiddet normalleştirilmemeli Sosyal medya aracılığı ile işlenen suçlara bakıldığında Kriminal suçlar konusunda hala gerekli altyapı düzenlemesinin yapılmadığına dikkat çeken Şeyda Burcu İkiz, sosyal medya hukukunun geleceğin hukukçuları için önemli uzmanlık alanlarından biri olacağını söyledi.

Özellikle kadına yönelik şiddet haberlerinin basında yer almasının hem duyarlılık ve farkındalığı artırdığını hem de önemli bir sorunu görünür hale getirdiğini ifade eden İkiz, “Ancak kadına yönelik şiddet, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, çocukların cinsel tacizi gibi hassas konularda sorunun normalleşmesi algısının yaratılmaması için de dikkatli olunması gerek” diye konuştu.

27 Kasım 2013
Etiket; izmir üniversitesi hukuk, şeyda burcu ikiz, turaç top, sevinç arslan hızal, üçüncü sayfa haberleri, kadına yönelik şiddet, polis adliye haberleri, Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA
FUAT ÇAPA DA MEDYAALL'DA
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
BU HASTALIKTAN KURTULUŞ YOK
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
BASIN AKADEMİSİ
9 EYLÜL'DE ANLAŞMA SAĞLANDI
YEREL MEDYA GÜÇLENİRSE KENT GÜÇLENİR
İŞKUR NASİHATNAMESİ
KANAL EGE TV YAYINDA
20 GAZETECİYİ KORONAVİRÜSTEN KAYBETTİK
Reklamlarda gizli şiddet var
Dijital reklam kazandırıyor
Kırbiç çiftinin bebek sevinci
İGC Meslek Platformu işbaşında
Yeşil sahadan sanal dünyaya
20 akademisyenin bir araya gelip bir açıklamayı yazamaması...
Diyanet'te yolsuzluk dediler bakın ne çıktı!
Kocaoğlu İGC ile uyum içinde çalışacak
Diriliş Ertuğrul 14. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı
Haberegeli yazıları kitap oldu
Can Zeren'e Ayşe Arman övgüsü
Cumhuriyet'te şok gelişme
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir