30 Mayıs 2024, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

AİHM’nin cezasını yorumladı   İçişleri Bakanı Muammer Güler, AİHM’nin Türkiye’ye verdiği ’orantısız güç cezasına’ ilişkin, “AİHM kararları spesifik olarak olay itibariyle verilen kararlardır ancak polisin zor kullanma yetkisini ortadan kaldıran bir karar değildir” dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Somali İçişleri Bakanı Abdikarim Hüseyin Guled ile Bakanlık’ta bir araya geldi. Görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Güler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2006 yılındaki 1 Mayıs gösterilerinde polisin orantısız şiddet ve biber gazı kullanımıyla ilgili dava sonucu Türkiye’ye 15 bin euro para cezasına ilişkin, “AİHM kararları spesifik olarak olay itibariyle verilen kararlardır ancak polisin zor kullanma yetkisini ortadan kaldıran bir karar değildir” diye konuştu.

Dünyada zor kullanma gücü olmayan tek bir polis gücünün olmadığını dile getiren Bakan Güler, “Bu yetki yanlış kullanmayı, orantısız kullanmayı içermez. Elbette bir yanlış kullanma varsa, şu anda olduğu gibi iddialar üzerine biz gerekli araştırmaları yapıyoruz. Söylenilen olay spesifik bir olayla ilgilidir ama polisin genelde zor kullanma yetkisini ortadan kaldırmaz” ifadesini kullandı.

Güler, polislerin olaylara göre, olayların şekline göre, su, tazyikli su, biber gazı, cop ve darbe yetkili mermi kullanımına kadar değişik argümanlarla meydana gelen kaosu önleme yetkisinin olduğunu da sözlerine ekledi.

ÇEKİLME SÜRECİ

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bir gazetecinin, “Çekilme sürecinde ikinci aşamaya geçildi mi? çekilmedeki son durum nedir?” sorusu üzerine, çözüm sürecinin bütün sonuçlarıyla takip edildiğini belirtti. Silahlı grupların yurt sınırları dışına çıkmasıyla ilgili bir konu olduğunu hatırlatan Güler, "Bu konuda fiilen bir çekilmenin olmadığı tespit ediliyor ancak hareket halinde oldukları biliniyor bazı grupların” dedi.

İkinci aşamanın gündeme geleceğini ve çözüm sürecinin bütün şartlarıyla beraber uygulanmasını beklediklerine işaret eden Bakan Güler, “İkinci aşamaya geçilmiş değil çünkü ikinci aşamanın şartları oluşmuş değil ancak çözüm süreciyle ilgili toplantıları biz sürdürüyoruz. Bu konu sadece bizim hükümetimizi ilgilendiren bir konu değil. Uzun yıllara dayanan, derinleşmiş sorunların çözülmesine yönelik bir adımdır. Tabi bu süreçte de herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sürecin başarısının herkesin menfaatine olduğuna dikkati çeken Muammer Güler, “Her kim bu süreci kendi dar ajandası için sabote etmeye kalkarsa bundan en çok kendisi zarar görür. Çözüm süreciyle birlikte oluşan bu huzur ortamı çatışmadan nemalanan çıkar gruplarının da oyununu bozar niteliktedir. Çözüm süreci doğru bir adımdır ve bu adımı başka yönlere çekmeye çalışanlar bilmelidirler ki halkımız onların ne yapmaya çalıştığını çok iyi bilmektedirler. Son günlerde süreci sabote etmeye yönelik adımlar vardı ama halkımızdan bu adımlar gerekli desteği görmemektedir” diye konuştu.

Güler, devletin meşru güvenlik güçleri olduğunu hatırlatarak, “Bu hukuk sisteminin dışına çıkan hukukun yaptırımlarıyla karşı karşıya kalır. Ama halkın çözüm sürecine olan inancı ve güveni her geçen gün artmaktadır ve kimsenin bu güveni istismar etmeye hakkı yoktur” açıklamasında bulundu.

10 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir