21 Temmuz 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Aşiretler Devrede 

IŞİD'in rehineleri bırakması için aşiretler devrede.

Türkiye'nin, rehin alınan Musul Başkonsolosu ve personelinin kurtarılması için, kentin önde gelen aşiret liderleri aracılığıyla Irak- Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle temas kuruyor. Başkonsolosluk personelini örgütün halen Musul Valiliği'nde tuttuğu ve durumlarının iyi olduğu belirtildi. DHA muhabirinin girdiği Kerkük'te ise Peşmergelerin kentte denetimi sağladığı ve giriş çıkışlarına kontrol noktaları kurduğu görüldü.

IŞİD'in ele geçirdiği Musul'da belirsizlik sürerken, önceki gün Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na baskın yapan örgüt, aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın da bulunduğu 49 kişiyi halen rehin tutuyor. Aralarında iki bebeğin de bulunduğu rehinelerin bırakılması için Türkiye'nin girişimleri sürerken, IŞİD militanları rehineleri Musul Valiliği binasına götürdü.

Türkiye'nin Başkonsolosluk'ta rehin alınanların bırakılması için Kerkük'ün ileri gelen aşiret liderini devreye soktuğu ileri sürüldü. Türkiye'nin aşiret liderleri aracılığıyla IŞİD'e ulaştığı ve rehinelerin serbest bırakılması için temaslarını sürdürdüğü belirtildi. Yapılan görüşmelerin olumlu yönde seyrettiği ve Başkonsolosluk'ta rehin alınanların sağlık durumlarının iyi olduğu, kısa sürede serbest kalacağının beklendiği belirtildi.

PEŞMERGELERDEN KERKÜK'TE ZAFER İŞARETİ

DHA muhabiri IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinden sonra, örgütün hedef kentlerinden biri olan ve Irak ordusunun terk ettiği Kerkük'e giren Kürt yönetimine bağlı Peşmergeler, kent merkezinde asayişi sağladıktan sonra, çevrede bulunan bütün stratejik noktalara mevziler kurarak yerleştiğini görüntüledi. Kerkük'ün giriş ve çıkışlarında yoğun önlem alan Peşmergeler, zaman zaman Kerkük'ün ilçelerine gelmeye çalışan IŞİD'lilerle sıcak temas sağladığı belirtildi. Kerkük'ten Musul'un Havice kasabası ve çevresindeki köylerde konuşlanmaya çalışan IŞİD'lileri bölgeden çıkarmak için zaman zaman operasyonlar düzenlediği belirtildi.

Askeri araçların yanı sıra onlarca sivil araçlar eşliğinde ağır silahlarla donatılan Peşmergeler, operasyonlara giderken, zafer işaretleri yaptı. Peşmergeler, "Kerkük ve çevresindeki güvenliği kısa sürede aldık. Irak ordusu IŞİD'e karşı hiç bir grişimde bulunmadan buraları terk ettiler. Biz sadece Kürtlerin değil, Arap ve Türkmenlerin de yoğunlukta yaşadığı Kerkük'e IŞİD militanlarının girişine asla müsaade etmeyeceğiz. Bizim amacımız işgal değil, sadece halkın güvenliğini sağlamak. Bunu da büyük oranda zaten sağladık. IŞİD çeteleri kente girmiş olsaydı. Kerkük'e Musul'dan daha kötü yaparlardı" dedi.

Peşmergelerin, Kerkük-Erbil ve Kerkük-Musul karayollarında arazide yaptıkları yeni mevziler dikkat çekti. Kerkük kent merkezinde ise normal yaşamın sürdüğü gözlendi.

MUSUL'DAN KAÇIŞLAR SÜRÜYOR

Musul'da IŞİD'in kontrolü ele geçirmesinden sonra katliamlara uğrayabilecekleri korkusuyla on binlerce kişinin kentten kaçışı devam ediyor. Dün kaçışların sabah saatlerinde azaldığı gözlenirken, öğleden sonra merkezi Irak hükümetinin Hava Kuvvetleri'nin uçaklarla Musul'da IŞİD'lilerin bulunduğu yerleri bombalaması üzerine kentten kaçışlar yeniden hızlandı. Musul'dan kaçanların Kürtlerin denetiminde bulunan kentlere gidişleri hızlandı.

Musul'da bulabildikleri araçlarla çoluk çocuk Kürt bölge sınırına yığılan binlerce kişi, Peşmergeler tarafından karşılanıyor. Bölgesel Kürt sınırının son noktası olan Hazıl bölgesinde büyük bir izdiham yaşanıyor. Bu arada Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Musul'dan kaçarak gidecek yer bulamayan için Musul-Erbil sınırında bir çadırkent oluşturdu. İlk etapta 72 aile buraya yerleştirilirken, BM yetkilileri çadırkente gelerek, kalanların ihtiyaçlarını belirlemek için incelemelerde bulundu.

YAVER'DEN AÇIKLAMA

Irak Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, yaptığı açıklamada Musul'daki Türkiye Başkonsolosluğu'ndan kaçırılan 49 kişinin Musul Valiliği'nde tutulduklarını teyit ettiklerini söyledi. Yaver, rehinelerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, "Onları kurtaracağımız konusunda ümitliyiz" dedi.

IRAK ORDUSU BAĞDAT'A ÇEKİLİYOR

Musul'u ele geçiren IŞİD'ın Sünni nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelere yönelik saldırılarının sürdüğü belirtildi. IŞİD, Kerkük'ün önemli petrol rafinelerinden Beyci petrol sahasında saldırı düzenlediği bildirildi.

IŞİD saldırıları üzerine Irak ordu birlikleri şu ana kadar Musul, Kerkük, Selahaddin ve Samara kentlerinden tamamen çekildi. Irak ordusunun İŞİD'in saldırılarını yoğunlaştırmasının beklendiği Bağdat'ı korumak için geri çekildiği ifade edildi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin kurduğu Dicle Operasyon Gücü ile 12'inci Tümeni de Bağdat'a çektiği belirtildi.

Bu arada Irak'ta yaşayan Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali Sistani, tüm Şiiler ve Irak halkını IŞİD'e karşı cihata çağırdı.
Ramazan YAVUZ- Felat BOZARSLAN/KERKÜK ERBİL (Irak) (DHA)

 

13 Haziran 2014
Etiket; ışid musul konsolosluk, ahmet davutoğlu ışid, nato musul, fatih ceylan, daimi temsilci nato Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Flaş Gelişme Türk Rehineler Serbest!
1700 Polisi Böyle Kurşuna Dizdiler!
İran Askeri Irak'ta İddiası!
Teyit Edillmemiş Bilgiye İtibar Etmeyin!
NATO'dan Kritik Musul Açıklaması!
Davutoğlu: En Şiddetli Şekilde Mukabele!
Musul'daki Rehinelerin Son Durumu!
Davutoğlu, Kaçıralan Şoförlerle İlgili Konuştu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
112 ekibine silahlı tehdit
Şiddeti 7,0
Başörtülü genç kıza saldırı
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
Seri katil Buca'da görüldü
Patron olayım derken, paranızdan olmayın
İzmir'de korsan otoparkçılara hapis istemi
'Medya kriz planı' hazırlanmalı
Direnişten anladıkları masumları öldürmek
"Bunu yapan insan olamaz!"
İzmir'de üniversite bahçesine bomba atıldı
İzmir'de konsomatris operasyonu
O bildiriye imza atan hocaya destek yok
İzmir Metro'da faciadan dönüldü
Buca zabıtasından 'pazar' mesaisi
İzmir'de terör operasyonu
İzmir'de terör operasyonu
İzmir'de askeri araç kaza yaptı, 12 yaralı var
İTO da "kardeşlik" yürüyüşüne katılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir