14 Temmuz 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Askerlerin açlık grevi bittiİzmir 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, gizli bilgi ve belge bulundurma suçlamasıyla yargılanan 49 tutuklu askerlerden bir grubunun cezaevinde başlattığı 5 günlük açlık grevi, sona erdi. Sanıkları cezaevinde ziyaret eden Avukat Murat Ergün, "Hukuka olan inancımızı kaybettiğimiz zaman, artık o salona girmemizin bir anlamı da kalmaz" dedi.

İzmir 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen, 49’u muvazzaf asker olmak üzere 72’si tutuklu 357 sanıklı davanın ilk duruşması, geçen 16 Nisan’da başladı, 5 Haziran’da tamamlandı. Mahkeme heyeti bu süreçte, iki kez avukatların müvekkillerinin tahliyesine yönelik istemlerini değerlendirdi. İlk değerlendirme toplantısında heyet, 2’ye karşı 1 oyla hiçbir sanığın tahliye edilmemesi yönünde karar verdi.

Heyet, son duruşmanın yapıldığı gün tutuklu 79 sanıktan 7 kadının tahliyesine karar verdi. Bu isimlerden biri, Genelkurmay Başkanlığı’ndaki sivil personel, biri masaj salonu işletmecisi diğer 5'i de kendilerini, 'eskort kız' olarak tanımlayan sanıklar oldu. Yargılamanın başlamasının ardından her iki tahliye görüşmesinde de, salınmaları uygun görülmeyen tutuklu askerler içinden bazıları, kaldıkları İzmir Şirinyer Askeri Cezaevi’nde açlık grevine başladı.

İlk etapta 5 gün süren açlık grevi, dün sonlandırıldı. Tutuklu askerler, davada sanık avukatlığı da yapan Karşıyaka Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Murat Ergün tarafından ziyaret edildi. Açlık grevi kararı alan muvazzaf subaylarla görüşmesinden sonra basına açıklamalarda bulunan Ergün şunları söyledi: "Hukuka olan inancımızı kaybettiğimiz zaman, artık o salona girmemizin bir anlamı da kalmaz. Ancak mahkemeler bizim mahkemelerimiz, mutlaka adil bir karar verilecektir. Yaşananlar bizce ağır adli hatalardan kaynaklanmaktadır, ancak bu hataların kasten yapılmadığını düşünüyoruz. Gerçekler sürekli olarak vurgulandıkça, adli hatalar da mutlaka düzeltilir. Ancak tutuklu kalınan günlerin telafisi yok."

'ŞU ANDA BIRAKILSALAR, DEVLETTEN ALACAKLARI VAR'

Davanın savcılık aşamasından beri bir takım sıkıntılar ile devam ettiğini söyleyen Avukat Ergün şöyle devam etti:

"Yaşananlar sanıkların üzerinde bir birikime sebep oldu. Tutukluluk hallerinin incelenmesi sırasında herkes için aynı basmakalıp ifadeler kullanıldı. Etkin bir itiraz mekanizması çalışmadı. Bizce, Savcılık aşamasından bu tarafa usül ve yasalara tam olarak uygun davranıldığı söylenemez. Mahkeme aşaması başlayınca, insanlar bir an önce adaletin tecelli etmeye başlamasını bekledi. Zaten çoğu sanık hakkında 1 yılla 3 yıl arasında hapis cezası isteniyor. 1 yıl ile 3 yıl arasında hapis cezası istendiği zaman, usul ve infaz yasalarını da dikkate alırsanız normal şartlar altında tutuklama düşünülmez. Ancak bu insanlar 1 yıldır tutuklular, bu insanları şu anda bıraksanız dahi devletten alacakları var."

14 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRAT GAZETECİLER DERNEĞİNDE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir