17 Temmuz 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bağış, The Economist’i topa tuttu “The Economist dergisi yine bir münasebetsizlik yapmış” diyen Bakan Bağış, “The Economist dergisi Başbakanımıza yönelik bu basit fotoğraf oyunuyla neyi ima etmeye çalışıyor?” diye sordu. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, The Economist dergisinin Başbakan Erdoğan’ın resminin yer aldığı fotoşoplu kapağına sert tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yapan Bakan Egemen Bağış, “The Economist dergisi yine bir münasebetsizlik yapmış. Fotoşoplu bir fotoğraf, bir sürü abartı ve uzun bir talep listesi… Acaba bu dergi en son ne zaman Türkiye’ye ve demokratik biçimde seçilmiş hükümetine bir şeyler dikte etmeye kalkmıştı ve acaba ne zaman bu kadar çok ‘yapmalı/yapmamalı’ fiilleriyle dolu bir yazı yazmıştı ?” diye sordu. “Türk Hükümeti sadece kendi vatandaşlarına hesap verir” diyen Bakan Bağış, “Başmakale adı altına gizlenmiş tehdit ve ültimatomları kabul edemeyiz. 2011 seçimlerinde Türk halkını CHP’ye oy vermeye çağıran bu dergi değil miydi?” dedi.

2011 seçimlerinin sonuçlarını hatırlatan ve AK Parti’nin yüzde 50, CHP’nin yüzde 25,9 oranında oy aldığını kaydeden Bakan Bağış, “The Economist editörlerinin vizyon ve anlayışında kesin bir sıkıntı var ve galiba bu derginin Türkiye’de okunmak için daha fazla çalışması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu. “THE ECONOMİST’İN PADİŞAH PORTRESİ HADDİ AŞAN BİR TEHDİTTİR” AB Bakanı Egemen Bağış, The Economist dergisinin demokratik bir şekilde seçilmiş olan Başbakan Erdoğan’ı karalamaya çalıştığını ifade ederek, “Ağustos 2011’de İngiltere’de yaşanan Blackberry Ayaklanması’ndan da The Economist bu kadar keyif aldı mı, merak ediyorum?” diye sordu.

Türkiye’de yaşanan Gezi Parkı olaylarının ardından AK Parti’nin oy oranının yüzde 50’den yüzde 60’ın üzerine çıkacağına inandığını ifade eden Bakan Bağış, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu: “Sayın Başbakanımız ve AK Parti art arda üç genel seçim kazanmıştır. Oy oranımız yüzde 50’nin üzerindedir ve yaratılan bu kargaşanın, terörün ve dış destekli propagandacıların sayesinde bu oranın artık yüzde 60’ın üzerine çıkacağına inanıyorum. Ve biz hala yüzde 100’ün Hükümetiyiz. Başbakanımız, Batı yarıkürenin en başarılı siyasi liderlerinden biridir.

Türkiye’de 10 yıldan bu yana ekonomik büyümeyi sağlamış ve ülkenin uluslararası profilini bölgesel bir güç olarak yükseltmiştir. Türkiye ikinci sınıf bir demokrasi değildir. İyi niyetli bir çevreci protesto dünyanın neresinde ve ne zaman bir terör olayına dönüştürülebilir? Ve hangi hükümet buna izin verir? Hükümetimize karşı yapılan suçlamalar dayanaksızdır. ‘Otoriter’ ifadesi bir iftiradır. Alkol yasası, alkollü içeceklerin satışı ve reklamıyla ilgili bir düzenlemedir. Türkiye’nin alkol yasasını İngiltere’deki ilgili düzenlemelerle karşılaştırın, şaşırtıcı benzerlikler görürsünüz. The Economist’in Padişah portresini istismar etmesi ise, zavallı ve cahilce bir eylemdir, hatta inceden inceye ima edilen ve haddi aşan bir tehdittir. O fotoğrafta yer alan portrenin aslı III. Selim’e aittir. Sultan Selim, yozlaşmış ve asi Yeniçeri ordusunu lağveden reformcu bir padişahtır. Yeniçerinin yerini alacak modern bir ordu oluşturmaya çalışırken, Yeniçeri ayaklanmış ve saraydaki bazı hain siyasetçilerin de katkısıyla Sultan Selim maalesef katledilmiştir. The Economist dergisi Başbakanımıza yönelik bu basit fotoğraf oyunuyla neyi ima etmeye çalışıyor? Bu vesileyle, Sultan Selim’i rahmetle anar, The Economist’in seçtiği bu portrenin sadece Türkiye hakkındaki genel cehaletinin bir yansıması olduğunu umarım.”

14 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir