2 Aralık 2023, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bahçeli: Ödenen borçlar Ak Parti'ninMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “IMF’nin kapısına giden ve borç talebinde bulunan Başbakan Erdoğan ve hükümeti riyayı ve sinsiliği bırakmalı, ödenen borçların AK Parti dönemine ait olduğunu hemen itiraf etmelidir” dedi.

TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, AK Parti hükümetinin ekonomide sanal bahar havası estirdiğini, zorlama yorumlarla, temelsiz iddialarla, dayanaksız sözlerle ekonomideki kara deliklerin büyümesine mani olamadığını savundu.

Bugünkü ortamda 6 milyon 78 bin kişinin işsiz olduğunu söyleyen Bahçeli, “Gençlerimiz arasında işsizlik oldukça yaygın ve kaygı vericidir. Özet olarak döviz giderinin döviz gelirinden fazla olduğunu gösteren cari işlemler açığı birikimli olarak 47 milyar 138 milyon dolar noktasındadır. Kuşkusuz oturduğu yerden şöhret ve para avına çıkanlar, çaba göstermeden her ayrıcalığı kendilerine hak görenler, AK Parti ile büyümüş, Palazlanmıştır. Başbakan Erdoğan ve hükümetinin şu sıralar en sık gündeme getirdiği istismar malzemesi Merkez Bankası’ndaki döviz rezervi miktarı ve IMF’ye olan borcun bitirilmesidir. Başbakan Erdoğan hem Merkez Bankası’ndaki döviz rezervinin artışını takılmış plak gibi her fırsatta duyurmakta hem de IMF’ye olan borcun ödendiğini her zeminde tekrarlamakta. ‘Onlar borçlandı biz ödedik’ diyerek durmadan yalan konuşmakta, yüzü kızarmadan milletimizi aldatmaktadır” diye konuştu.

"AK Parti döneminde dış borç 207 milyar dolara yükseldi"

Başbakan Erdoğan’ın uydurma asılsız açıklamalarla millete gerçekleri yansıtmadığını ifade eden Bahçeli, “Başbakan Erdoğan’ın ekonomi yorumları ve bilgisi gerçekten evlere şenliktir. Böylesi bir zihniyetin Türkiye’de ekonomik mucize yarattığını ifade etmesi her şeyden önce hilafı hakikattir. Hatırlatmak isterim ki, AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye’nin dış borç stoku 129.6 milyar dolardı. 2012 yılı sonu itibariyle dış borcun miktarı yaklaşık 2.5 katı aşarak 336.9 milyar dolara çıkmıştır.

AK Partili iktidar yıllarında dış borç 207 milyar dolar yükselmiştir. Bilhassa özel sektörün borç hacmi 10 yılda 43 milyar dolardan 226 milyar dolara sıçramıştır. Hane halkı borç miktarı da 10 yıl içinde yaklaşık yüzde 4 bin artış göstermiştir. 2002 yılında 64.5 milyar dolar olan kamu dış borç stok, yüzde 60’lık artışla geçen yıl sonunda 103 milyar dolar olmuştur. 10 yılda toplam borç miktarı 230 milyar dolardan yaklaşık 580 milyar dolara yükselmiştir” şeklinde konuştu.

"Gerçekleri çarpıtmada üstüne yok"

IMF’den alınan kredinin de dış kaynaklı bir borç olduğunu iddia eden Bahçeli, “Uluslararası kuruluşların bütününe olan borçlar artarken mesela Dünya Bankası’na olan borç miktarı AK Parti döneminde 5.3 milyar dolardan 13.1 milyar dolara çıkması son derece manidardır. Elbette IMF’ye olan borcun bitmesi, bir daha herhangi bir kredi ilişkisinin kurulmaması en içten temenni ve beklentimizdir. Ancak Başbakan yalnızca IMF’ye olan borcun azalmasını diline dolayarak diğer uluslararası kuruluşlara olan yükümlülüğü ağzına dahi almaması makul, mantıklı ve meşru bir tavır değildir. IMF’ye borcun kalmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, acaba Dünya Bankası’na yönelik artan borcu nasıl izah edecektir. 11 Mayıs 2005 tarihinde IMF’den alınan yaklaşık 10 milyar dolarlık borcu nereye koyacak, nasıl gizleyecektir. Başbakan Erdoğan, ‘onlar borçlandı biz ödedik’ derken hiç mi vicdanı sızlamamaktadır? IMF kredilerinden istifade eden ve yüksek meblağlı borçlanan bizzat AK Parti hükümeti değil midir? Başında bulunduğu hükümet; IMF’ci, faizci, sıcak paracı olarak nam salmışken ne hakları doğruları saptırmaktadır? Bu kadar yan dolan ne görülmüş ne duyulmuştur. Başbakan Erdoğan ve hükümetinin gerçekleri çarpıtmada üstüne yoktur” ifadelerini kullandı.

21 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir