17 Nisan 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bakan Bayraktar yeni sistemi anlattı   Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TUSAGA-Aktif sisteminin herhangi bir yer ve zamanda birkaç saniye içinde istenilen yerin santimetre doğruluğunda harita ve konum bilgisinin uydudan elde edilmesini sağladığını belirterek, “Bu sistem ile çok hızlı bilimsel doğrulukta konum belirlenecek ve bu bilgiler enerji, çevre, bayındırlık, ulaşım gibi kalkınmaya yönelik çalışmalarda kullanılabilecektir” dedi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Komutanlığı’nın ortak çalışması olan ‘Türkiye Ulusal Sabit GPS İstasyonları Ağı Aktif (TUSAGA-Aktif) Açılış ve Kullanıcılar Sempozyumu’ gerçekleştirildi. ATO Congresium’da düzenlenen sempozyuma Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. Bakan Bayraktar yaptığı konuşmada, uydudan hassas konumlamaya dayalı TUSAGA-Aktif sisteminin hayata geçirildiğini belirterek, “Bu yapı ile devletimiz vatandaşın hayatında önemli bir yeri olan adalet, güvenlik, eğitim, sağlık, alt yapı ve ulaşım gibi kamusal hizmetleri daha etkili sunabilecek, ayrıca bu yapı sayesinde devletimiz serbest piyasa ekonomisinde istikrarı sağlama ve ona yön verme faaliyetlerinde aktif hale gelecektir” diye konuştu.

  Bayraktar, harita ve coğrafi bilgi iletiminin tekrarının önüne geçilebilmesini sağlayan ‘Harita Bilgi Bankası Projesi’ni tamamladıklarını bildirdi. TUSAGA-Aktif Projesi’nin de tamamlandığını dile getiren Bayraktar, “4 bin 200’ün üzerinde kullanıcısı var ve yılda 80 milyonun üzerinde de tasarruf sağlanmaktadır” dedi. TUSAGA-Aktif Projesi’nin sadece harita ve kadastro işlemlerinde değil, deprem hareketleri ve meteorolojik hareketlerin iyileştirilmesinde de kullanılacağına işaret eden Bakan Bayraktar, şunları kaydetti: “TUSAGA-Aktif, herhangi bir yer ve zamanda birkaç saniye içinde istenilen yerin santimetre doğruluğunda harita ve konum bilgisinin uydudan elde edilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem ile çok hızlı bilimsel doğrulukta konum belirlenecek ve bu bilgiler enerji, çevre, bayındırlık, ulaşım gibi kalkınmaya yönelik çalışmalarda kullanılabilecektir. Türkiye ve çevresine ait tektonik hareketler sürekli olarak izlenebilecek. Hassas ve güvenilir navigasyon sayesinde araç ve personel izlenebilecektir. Elektronik haberleşme ve savunma uygulamalarına katkı sağlayacak şekilde bölgesel iyonosferik modellendirme çalışmaları yürütebilecek.”

“İNŞALLAH BU SİSTEM KAVGALARI YOK EDECEKTİR”

  Milli Savunma Bakanı Yılmaz ise, Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerinin olduğunu söyleyerek, amacın insana kaliteli hizmet olduğunu dile getirdi. Kalkınma için kaynakların etkin kullanılması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, “Arazi yönetiminde bu kaynakları santimetre şaşmadan kullanabilmek için bu sisteme sahip olmak gerekiyordu. İstisna olarak gerçekleştirilen projenin yaklaşık maliyeti 7 milyon lira ama bir yılda yapacağı tasarruf 70 milyon liradır. Bu sistemin 4 bin 200 kullanıcısı var. Bunların içerisinden de yaklaşık 3 bini özel sektör. İnşallah bu sistem kavgaları yok edecektir” dedi.

20 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir