3 Mart 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bakan Çelik’ten 'paniğe kapılmayın' uyarısı    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı konusunda yaptığı açıklamada, "Eğer kazanılmış bir hak varsa bunların korunması gerekiyor. Kimse gereksiz yere paniğe kapılmasın” dedi.

   Bursa’da Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İsçileri Sendikası (TEKSİF) ile Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası yöneticileriyle bir araya gelen Çelik, kamu çalışanlarının toplu sözleşmesini uzlaşma ile tamamladıklarını söyleyerek, “Bunlar önümüzdeki önemli gündem maddeleriydi. Türkiye’de tekstil işçileri dün itibarıyla greve gitti; şu anda grevdeler. Özel sektördeki grev, üretimi de tekstil sektörünü de uluslararası rekabeti de etkileyebilecek bir noktada. Yaklaşık 12 bin işçi şu anda greve gitmiş bulunuyor. 30 önemli işletme, sendika başkanı ve yetkilileri, Ankara’dan sağ olsunlar Bursa’ya geldi. Onlar bir uzlaşma gayreti içerisindeler. Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İsçileri Sendikası (TEKSİF) Başkanı ve yöneticileri.

   Bunun yanında Tekstil İşveren Sendikaları da İstanbul’dan geldiler. Bir masa etrafında konuyu değerlendirip çözüme kavuşturabilir miyiz diye bir araya gelmiş bulunuyoruz. Umarım iki tarafın sağduyusu neticesinde 12 bin işçimizin grevine son verilir, işletmelerimiz hızlı şekilde çalışmalarına başlar. Üretim, istihdam, ihracat birbirine bağlantılı olan bu hususlarda bir kayba vesile olmaz temennisinde bulunuyorum” dedi. Çelik, son günlerde kıdem tazminatı konusunun yeniden tartışılmaya başlandığının hatırlatılması üzerine, kimsenin paniğe kapılmaması gerektiğini, elde edilmiş hakların korunacağını ifade etti. Çalışma hayatı ile ilgili kanunları Meclis’ten geçirdiklerini anlatan Çelik, “İş Sağlığı Güvenliği Kanunu’nun yanında kamu çalışanları, işçilerle ilgili endüstriyel ilişkileri düzenleyen sendika yasası gibi benzeri birçok alanla ilgili yasal düzenlemeleri bu dönem içerisinde gerçekleştirdik.

   Taşeron çalışanlarıyla ilgili ciddi sorunlar var, bu sorunların çözümü ve bu başlığın altında çalışma hayatını ilgilendiren önemli konular var. O konuları da eylül ayı içerisinde, taraflarla ilgili bakanlıklarla öncelikle görüşeceğiz, Sayın Başbakanımıza çözüm tekliflerimizi arz edeceğiz ve ekim ayında da inşallah bu önemli, köklü, çalışma hayatının arda kalan bu hadiselerin, konuları gündeme alıp çözüme kavuşturmanın gayreti içerisinde olacağız” diye konuştu. Elde edilmiş hakların alınmayacağını dile getiren Bakan Çelik, hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden oluşan Üçlü Danışma Kurulu’nda tartışmadıkları hiçbir konuyu yasalaştırmadıklarını açıkladı. Bakan Çelik, “Spesifik olarak ‘yok kıdem tazminatı, yok şu konu’ diye ele almak doğru değil, bir bütünlük içsinde konuları ele alacağız. Eğer bir ülkede bazı işçiler kıdem tazminatı alıyor, bazıları alamıyorlar ise bunun sorgulanması gerekiyor. Netice itibarıyla herkes emeğini akıtıyor, alın terini akıtıyor.

   Burada bir haksızlık varsa onu gidermek gerekiyor. Eğer kazanılmış bir hak varsa geçmişiyle, geleceğiyle bunların korunması gerekiyor. Bu hakların korunmaması diye bir şey söz konusu olamaz. Bunları olgunlaştırıp eylül ayı içerisinde taraflarla üçlü danışmada görüşerek karara bağlayıp bunların ekim ayında yasalaşması gayretinde olacağız. Onun için, kimse gereksiz yere paniğe girmesin, anlamsız bir tartışmayı açmasın çünkü biz hiçbir konuyu üçlü danışmada ele almadan TBMM gündemine getirmedik. Önce hükümet olarak bakanlıklarla çalışma yapacağız, Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz ve çıkan çerçeveyi taraflarla tartışmaya açıp parlamentoya taşımış olacağız” diye konuştu. Bakan Çelik, transfer döneminin hareketli geçtiği şu günlerde spor kulüplerinin SSK prim borcuna affın söz konusu olmadığını dile getirdi.

17 Ağustos 2013
Etiket; faruk çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, tekstil, kıdem tazminatı Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Tarım Fuarı kapılarını açtı
TMMOB ve TTB'nin Soma'da inceleme talebi reddedildi
O müfettişler koruma altında!
Beyaz Fil satışı iptal edilsin
İşin Rengi Değişiyor, İşçiden Şok İddia!
Egeli Tekstilciler Yeniden Ünlütürk'ü Seçti
Kızına "Hakkını Helal Et" Mesajı Atmış
Bülent Özkul'un Vefatı İzmir'i Sarstı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir