24 Eylül 2023, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Başbakan'dan Gezi Parkı açıklamasıBaşbakan Erdoğan,  Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulunda Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili konuştu.

Erdoğan, samimi duygularla gösterilere katılanlardan, bu eyleme son vermelerini  rica etti.


Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Herkesin demokratik sınırlar içinde tepkisini ortaya koyma hakkı vardır ancak kimsenin hukuksuzca demokrasi dışı işgal eylemi yapma, esnafa çevrede oturanlara yoldan geçenlere zarar verme hakkı yoktur. Hele hele kimsenin ağaçlar kesiliyor bahanesiyle ortaya çıkıp, Türkiye’de gerilimi arttırmaya hiç hakkı yoktur. Biz bu tertipleri geçmişte çok yaşadık. Politika üretemeyen, muhalefetin illegal örgütlerle birlikte bu tertiplerde nasıl vazife aldığını defalarca gördük. Birkaç gündür Taksim Gezi Parkı ile alakalı olarak bazı eylemler yapılıyor. Gerekçe ne 1- ağaçlar kesiliyor. 2 – buraya Topçu Kışlası aslına uygun olarak yeniden yapılacak. ‘Efendim burada AVM olacak2. Taksim’de gezi parkında yapılan çalışmaların topçu kışlasının yeniden yapılması ile alakası yok. Biz topçu kışlasını yapacağız. Topçu kışlası gökten zembille inen bir proje değil. Anadolu yakasında biliyorsunuz Selimiye kışlası var. Burada Avrupa yakasında da bin 780 yılında 3. Selim zamanında bir eser yapılma kararı veriliyor.

O zaman Krikor Balyan bu eserin yapımını üstleniyor. Bu eser yapılıyor. 1940 yılında İstanbul Valisi sıfatıyla CHP’li Lütfi Kırdar orayı ne yazık ki yıkma kararını veriyor. Yine bir yabancının tavsiyeleri ile buraya yönelik yıkı kararı alınıyor ve kışlanın yerine konut ve sosyal etkinlik alanları inşa edilmesi kararlaştırılıyor. Planlanan düzenlemelerin maalesef kendileri yapılmıyor. Biz arkadaşlarımıza bu çalışmaları yaptırırken, Taksim Kışlası’nı gördüğümüzde bu Taksim Meydanı’na bir defa büyük bir zenginlik katacak. "

OLAY -BELEDİYEYİ ALABİLİR MİYİZ-"

Olay, gezi parkından çıkarılarak şu anda gelindiği nokta ideolojiktir. ‘Acaba biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni alabilir miyiz’. Ana muhalefetin genel başkanı diyor ki ‘hükümet istifa, polisini çek’. Polis orada dün de vardı bugün de olacak yarın da olacak. Çünkü taksim meydanı aşırı uçların cirit atığı bir yer olamaz. Polis niye var. Yarın orada farklı bir şeyler olsa vatandaş diyecek ki ‘benim can güvenliğim ne oldu’. Polisin orada yaptığı görev on yıllardır bu. Bu Ak Parti iktidarı ile başlayan bir süreç değil ki. Dünyanın neresine giderseniz gidi bu tür toplumsal hareketliliğin olduğu yerde hükümetle tedbirleri alır.

POLİSE BİBER GAZI KULLANIMI ELEŞTİRİSİ

Burada güvenlik güçlerimizi özellikle biber gazı kullanımında yanlışları şu anda incelenmektedir. Burada bir yanlış var eyvallah. Yeri geldiği zaman yerinde, kurallarına göre onun da kullanılması gerekir. Bu gerçeği de göreceğiz. Bu sadece Türkiye’ye ait bir şey değil. Dünyanın her yerinde bu uygulama yapılıyor. Bize tavsiyede bulunanlar önce kendi ülkelerine baksınlar. Olay aşırıya kaçınca biz de bunun karşısındayız Nitekim burada da böyle bir aşırılık sözkonusu. Onun için gerek içişleri bakanıma, gerek İstanbul valiliğimize bu konuda talimatları verdim. Bütün görüntüler incelenen atılması gereken adımlar atılacaktır.

Başbakan konuşmasını sürdürüyor....

01 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir