20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

CHP'de anket sonuçları tartışma yarattıCHP İzmir İl Başkanlığı'nın seçimlerin ardından 'hatalarla yüzleşmek' amacıyla geçen cuma günü gerçekleştirdiği konferansa, ilk kez açıklanan anket damga vurdu.

CHP seçmeninin yüzde 89'unun Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun başbakan olacağına inanmadığı yönündeki verinin konferansta kamuoyuna açıklanmasına tepki gösterenler oldu. Tepki karşısında İl Başkanı Ali Engin, "Daha dikkatli olunabilirdi" dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerinin ardından partinin nerelerde, ne gibi hatalar yaptığını İzmir'de akademisyenlerin katıldığı bir konferansla sorgulayan CHP'de anket tartışması yaşanıyor.

Yüzde 89 Kılıçdaroğlu'nun Başbakan olacağına inanmıyor

Konsensus Araştırma'nın Genel Müdürü Murat Sarı, Eylül 2014'te yaptığı araştırmayı ilk kez konferansta açıkladı. Ankette CHP seçmenine "Kemal Kılıçdaroğlu, Haziran 2015'te yapılacak genel seçimlerde Başbakan olabilecek mi olamayacak mı" sorusu soruldu. Bu soruya ankete katılanların yüzde 11'i "Olacak", yüzde 89'u ise "Olamayacak" dedi.

Araştırmaya katılan CHP seçmenlerine, "Eylül Başında CHP'nin gerçekleştirdiği Olağanüstü Kurultay sonrası ortaya çıkan durumu düşündüğünüzde, sizce CHP Haziran 2015'te yapılacak Genel Milletvekili Seçimlerinde başarılı olur mu?" sorusu yöneltildi. CHP seçmenlerinin yüzde 40'ı "Evet, başarılı olur" cevabını verirken, yüzde 60'ı ise "Hayır, başarılı olamaz" cevabını verdi.

Araştırmaya katılan CHP seçmenlerine, "Eylül başında CHP'nin gerçekleştirdiği Olağanüstü Kurultay sonrası durumu düşündüğünüzde, CHP için, Genel Başkanın Kemal Kılıçdaroğlu'nun olması daha mı iyi oldu yoksa Muharrem İnce'nin Genel Başkan olması daha mı iyi olurdu? sorusu yöneltildi. CHP seçmenlerinin yüzde 59'u "Muharrem İnce'nin Genel Başkan olması daha iyi olurdu" cevabını verirken, yüzde 31'i "Kılıçdaroğlu olması daha iyi oldu" dedi.

Sarı'nın üç genel başkan yardımcısının olduğu konferansta açıkladığı anket, 600 kişilik salonda homurdanmalara neden oldu. Bazı il yöneticileri konuşmasının ardından Sarı'nın yanına gidip, anket sonucunu burada açıklamasının doğru olmadığını, bunu ne amaçla yaptığını sordu. Edinilen bilgiye göre, genel başkan yardımcıları Eylül ayı sonunda böyle bir anketten ve çıkan sonuçtan haberdardı. Bu nedenle il yönetimine tepki gösterilmedi.

"DAHA DİKKATLİ OLUNABİLİRDİ"

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, açıklanan anket konusunda daha dikkatli olunabileceğini belirterek, eleştirileri şöyle yanıtladı: "Anketin açıklanması tepki çekti. Bu konuda daha dikkatli olunabilirdi. Ancak bu anket kurultayın hemen ardından yapılmış, kesin bilgi içermiyor, sadece tahmin. Anketler veridir ancak tek kriter değildir. Kesin doğruluğu yok. Anket, 10 saatlik toplantının bir parçasıydı. O toplantıda AKP'nin Türkiye'yi nereye götürmek istediği de tartışıldı."

ESKİ İL BAŞKANLARI NE DEDİ?

Kemal Karataş (Eski İl Başkanı): Yerel seçimlerin üzerinden altı, cumhurbaşkanlığı seçiminin ise iki ay geçti. Ülke gündemi başka konularla meşgulken laf olsun torba dolsun tarzı etik olmayan bir toplantı düzenlendi. 'Biz nerede hata yaptık' sorusu bilimadamlarına seçimden altı ay sonra sorulmaz, önce sorulur. Adamın saçı saçkıran olmuş kuaföre 'nasıl geçer' diyor. Sen önce saçına dikkat edeceksin. En son örnek, bir parti tatili bölmemek için bayrama iki gün kala bayramlaşmaz. Bayram, bayramda kutlanır. Bayramdan önce kutlanırsa öyle cenaze evi gibi olur. Siz yasak savmak için tören düzenlerseniz, koltuklarınızı çalışmak için değil milletvekilliğine sıçrama tahtası olarak kullanırsanız heyecan vermez, coşku yaratamazsanız daha çok bilimadamı toplarsınız.

Tacettin Bayır (Eski İl Başkanı) : Toplantı amacı niyeti iyi ancak sonunda katılımcılardan soru alınmalıydı. Onlar ne istiyor, nasıl bir CHP bekliyor, nerelerde hata görüyor sorulmalıydı. Kendimiz çaldık kendimiz oynadık. Açıklanan anketi inandırıcı bulmadım. Anketin Genel Merkez'den izin almadan ilk kez orada açıklanmasını doğru bulmuyorum. 

14 Ekim 2014
Etiket; chp, izmir, anket, ali engin, tartışma, kemal kılıçdaroğlu, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
VOLEYBOL ŞEHRİ İZMİR
HAYSİYET ABİDESİ: SÜLEYMAN FETHİ
TSYD KUPASI ARKAS'IN
TSYD İZMİR'DEN VOLEYBOLDA 8. TURNUVA
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
TSYD İZMİR KOŞUSU NEFES KESTİ
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir