14 Temmuz 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

CHP'li vekilden çözüm süreci değerlendirmesiCHP İşveren Sendikaları ve Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, çözüm sürecine ilişkin hükümete eleştirilerde bulundu.

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ile birlikte il binasında bir toplantı düzenleyen Erdoğan Toprak, İzmir’de esnaf, sanayici ve iş adamları temsilcileriyle gerçekleştirecekleri görüşmeler öncesinde bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Toprak, çözüm sürecini ve dün İstanbul’da gerçekleşen olaylı 1 Mayıs kutlamalarını da değerlendirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, ana muhalefet partisi olarak kendilerinin ve parlamentonun sürecin dışında bırakıldığını ve yok sayıldığını iddia ederek, şöyle konuştu:

“Ana muhalefet partisini yok saymasını doğru bulmuyoruz. Süreci şu anda Tayyip Erdoğan değil Kandil ve İmralı yönetiyor. Silahı ne zaman bırakacaklarını, ne zaman çekileceğini, hangi kanunun çıkarılacağına onlar karar veriyor. İktidar partisi ve hükümet Kandil’e teslim olmuş durumda. Müzakere masası kuruluyor, mektuplar gidip geliyor. Aşk mektubu değil, pazarlık mektupları. Pazarlık devletler arasında olur. Ama şu anda gördüğümüz müzakere süreci sanki devletlararası müzakare imiş gibi. Bunu yanlış buluyoruz. Çözüm yeri parlamentodur.”

Toprak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim gördüğüm manzara; bir sonraki adımda Suriye’de uçuşa yasak bir bölge konacak. Bunu buradan söylüyorum. Bunu iki üç ay içinde Türkiye kamuoyu da duyacak. Ve orada da sözde bir kimyasal silah deyip oraya bir güç kaydırılacak, yabancı bir güç ve Suriye parçalanacak. Sonra orada bir uydu Kürt devleti olacak. Ama Türkiye kamuoyunda bir grup insan bilsin ki, bu ülkeyi yönetenler, Irak’tan ve parçalanan Suriye’den sonra sıra Türkiye’ye gelecek. Ve bunun da ev sahipliğini ne yazık ki bizim Başbakan kendi elleriyle yapacak. Bunun hepsini topladığımda Türkiye’yi yönetenler Türkiye menfaatine politikalar yürütmediğini bir kukla yönetim olduğunu ve burada da birileri talimat verip bizim Başbakanının da şak diye yaptığının göstergesidir. Türkiye kötü bir sürece doğru gidiyor. Gücümüz yettiğince bunun arkasında duracağız. Türkiye’nin parçalanmasına izin vermeyeceğiz.”

“Eğer Başbakan samimi ise bizim parlamentoda o bölgedeki yaşayan vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak kanunları parlamento gündemine getirsin. Samimi ise gelsin beraber çözelim. Bu ülkedeki sorunları çözmenin yolu parlamentodur. Parlamentoyu yok saymak, bir grup terör örgütü mensubuyla bu işi götürmeyi ikiyüzlülük sayarız” diyen Toprak, basına da yüklendi. Toprak, sürecin arkasında arabulucu bir dış ülke olduğunu da savunarak, şunları söyledi:

“Bunu söylüyoruz diye CHP’yi ille de ‘sürecin içine girmiyor’ deyip kötü gösteren bir kısım medyayı da samimiyetsiz olarak görüyorum. Destekliyorlar. Bilmediğiniz bir konuda neye destek veriyorsunuz? İçeriğini bilmiyoruz. O aşk mektuplarının içinde ne var bilmiyoruz. İmralı’dan Kandil’e, Kandil’den İmralı’ya ne gidip geliyor bilmiyoruz. Başbakana hangi angajmana girdiğini bilmiyoruz. Ama bu işin iç dinamikleri olduğu kadar dış dinamikleri var. O dış aktörleri de doğru bilmemiz lazım. Burada arabulucu ülke kim? Onu bilmemiz lazım. Burada bir arabulucu ülke var. Durup dururken Sayın Başbakan’ın elini güçlendirecek İsrail’in sözde özrünün altında ne var? Batı Akdeniz’de bulunan o petrolün güvenli geçişi midir? Sözde bir özür ile Türkiye’nin elindeki kartların hepsinin geri iade etti.”

Çözüm yerinin parlamento olduğunu vurgulayan Toprak, “Çözüm de Kürt halkımızın insan haklarını bir an evvel parlamento aracılığıyla vermesinden geçer. Yoksa birileri benim kafama silah dayayarak olmaz. Silah bırakılmıyor, silahlı bir güç bir yere çekiliyor. Tehdit olarak tepemde duruyor. Böyle bir şey olabilir mi? Türkiye’de bir silahlı birlik geri çekiliyor gibi bir hava esiyor. Yani bu bir devlet değil ki, bu bir terör örgütü. Sınır ötesine geçip Demokles’in Kılıcı gibi tepemde durup, ‘şunu da çıkar, bunu da çıkar, yoksa ben silahlı tekrar gelirim’ demek doğru değil. Şu anda iktidarın zaafı bu. İktidar teslim olmuş durumda. Süreci hükümet yönetmiyor. Süreci PKK, Kandil, İmralı yönetiyor. Biz buna karşıyız. Kendi vatandaşlarının haklarını biri benim başıma silah dayamadan, tehdit oluşturmadan vermeliyim. Benim siyaset yapma kanallarını oluşturmam lazım. Parlamentoya bu sorunların gelmesini yaratmam lazım. Onun da yolu seçim barajından tutun da basın özgürlüğüne kadar her konuda çalışmaktan geçer” dedi.

İSTANBUL’DAKİ OLAYLAR CHP

Genel Başkan Yardımcısı, dün İstanbul Taksim Meydanı’nda gerçekleşen olaylı 1 Mayıs kutlamalarını da eleştirdi ve işçilerin üzerine biber gazı sıkılmasını kınadıklarını söyledi.

“Diyarbakır ve diğer yerlerde gerçekleşen Nevroz’da gösterdikleri hoşgörüyü emeğe de göstermelerini de beklerdik” diyen Toprak, “Dün Türkiye’de yaşanan özellikle İstanbul’da yaşanan 1 Mayıs olayları nedeniyle üzüntülerimizi belirtmek istiyorum. 1 Mayıs meydanları sanki teröristlerin meydanıymış gibi işçilerin üzerine biber gazı sıkılmasını kınıyorum. İşçilerin elindeki tek özgürlüğü meydanlarda kutlamak ise bunu çok görmemeliyiz. Diyarbakır’da Nevroz kutlamalarında biber gazı sıkıldığını görmedim. Bu Başbakan’ın ikiyüzlülüğünü gösterir. Başbakan’ın Türkiye’deki faşizan yönetim anlayışı içinde olduğunu gösterir” şeklinde konuştu.

Toprak, parti olarak iş dünyası, esnaf ve sanayicinin sorunlarını dinlemek için Adana, Malatya, İstanbul, Kayseri, Trakya ve Bursa’nın ardından İzmir’de de ziyaretler gerçekleştireceklerini belirtti. Toprak, gerçekleştirecekleri esnaf, sanayici ve iş adamları ziyaretlerinin ardından sıkıntıları tek tek yerinde tespit edeceklerini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da 30 Mayıs’ta İzmir’e geleceğini açıkladı.

Toprak, “İzmir’de sektörel bir toplantı yapacağız. Bir sonrakinde farklı bir sektörü ele alacağız. Susam ile birlikte ziyaretler yapıp fikir alışverişinde bulunacağız. 30 Mayıs’ta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gelecek. O sorunları masaya yatırıp Ankara’ya nasıl bir proje ile gideceğimiz belirlenecek. Tüm esnafları davet edeceğiz. Önce biz ziyaret edip yerinde göreceğiz, sonra akşam toplantısıyla sektör temsilcileri sorunlarını söyleyecek. Vekillerimiz aracılığıyla kanun teklifi haline getireceğiz” ifadelerini kullandı. Milli ve ulusal sanayiye sahip çıkılmasının şart olduğunu ancak Türkiye’nin sıcak paraya teslim olduğunu savunan Toprak, açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

"İktidar partisinin son zamanlardaki yanlış politikalarından dolayı ülke ekonomisi sıkıntıya gidiyor. Büyüme hızı gerilemeye, yüzde 2,5’a düşmeye başladı. CHP olarak bize görev düştüğü inancındayız. Parlamento gündemine getirmek bizim sorumluluğumuz. Milli ve ulusal sanayimize sahip çıkmalıyız. Bu ülkede milli sanayinin güçlenmesi lazım ki Türkiye kendi politikalarını uygulayan bir devlet olsun. Öyle değil. Komşularıyla savaş mertebesine gelmiş olmasının nedeni Türkiye’nin sıcak paraya teslim olması. Birileri talimat veriyor Sayın Tayyip Erdoğan şak diye yapıyor. Üretim batıdan doğuya kaymaya başladı. Ama ABD farkında ve geri almaya çalışıyor. Türkiye yeşeren sermayesine sahip çıkamazsa üretim doğuya kayacak, işsizlik patlayacak. Zaten bütçe açıkları bir hayli artmaya başladı. İhracat ve ithalat arasında büyük açıklar var. Biz CHP olarak Türkiye’de üretimin gelişmesi için il il dolaşıp bu toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılar ışığında onlara nasıl katkı veririzin çabası içinde olacağız. İktidardan daha kanun teklifi gelse destek vermeye hazırız."

02 Mayıs 2013
Etiket; İzmir, Chp, Milletvekili, Çözüm Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
VOLEYBOL ŞEHRİ İZMİR
HAYSİYET ABİDESİ: SÜLEYMAN FETHİ
İZMİR BASIN LİGİ BAŞLADI
TSYD KUPASI ARKAS'IN
TSYD İZMİR'DEN VOLEYBOLDA 8. TURNUVA
TSYD İZMİR KOŞUSU NEFES KESTİ
TSYD KUPASI ARKAS'IN
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRAT GAZETECİLER DERNEĞİNDE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir