24 Haziran 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Çiçek’ten uzlaşma çağrısı  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Gezi Parkı olaylarına ilişkin siyasi parti liderlerine çağrıda bulunarak, “Siyaset zemininde uzlaşamıyorsak hiç olmazsa hukuk zemininde uzlaşalım” dedi.

  Çiçek, Dünya Gönüllü Kan Bağışı günü dolayısıyla Kızılay’ın TBMM’de kurduğu stantta kan bağışında bulundu. Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Çiçek, yeni anayasa çalışmaları ile ilgili olarak, “Çocuklarımız karne aldı. Siyasetçinin de karnesi yasama döneminin bittiği dönemdir. Türkiye’nin yeni bir anayasaya en az verdiğimiz kan kadar ihtiyaç var. Eski anayasa birçok zorluk çıkarıyor. Vatandaş bizden mazeret yerine yeni bir anayasa bekliyor.

  Millet sonuca bakar, onu yapıp yapmadığınıza bakar” dedi. Gezi Parkı olaylarına ilişkin soruları da yanıtlayan Çiçek, şunları söyledi: “Bir ülkede hükümetin, devletin kullandığı yetkiyi, iş ve icraatları doğru bulmayan vatandaşlar olabilir. Bu onların temel anayasal hakkıdır. Tüm bunları yaparken hukukun dışına çıkılmamalı. Eğer hukukun dışına çıkılırsa memleketin hali nice olur. Can ve mal kayıpları olur. Onun için hukukun dışına taşılmadan ne söyleyeceksek söylenmeli. Ta işin başında dedik; bu işi kıvamında bırakalım. Nitekim bazı vatandaşlarımız hayatlarını kaybetti. Bir şey denmek isteniyorsa, bunu anladık, mesajı aldık denildi. İşi bu noktada bırakalım dedik.

  Üzüm yemek için bekçiyi dövmemek gerekir. Kızılay’da 10-15 gündür kepenk açamayan esnaf var. Bunların ödemeleri var. Bunları hesaba katmamız gerekiyor. Ders çıkarmak istiyorsak sükunet ortamı lazım.” Olayların Türkiye’ye çok zarar verdiğini belirten Çiçek, “Türkiye 1 ay önce yatırım yapılacak ülkeler arasında 1. sıradaydı. Şimdi ise turistlere Türkiye’ye gitmeyin çağrısı yapılıyor. İyi mi oldu? Birileri tutum ve davranışlarını gözden geçirmeli. Bu işler artık bitmeli. Olup bitenler soğukkanlılıkla değerlendirilmeli” dedi. Çiçek, dünyanın hiçbir yerinde cebir ve şiddetin hak arama yöntemi olarak kullanılamayacağını belirterek, bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararları anımsattı.

  Liderlere çağrıda bulunan Çiçek, “Siyaset zemininde uzlaşamıyorsak hiç olmazsa hukuk zemininde uzlaşalım” diye konuştu. Çiçek, Meclis Başkanlığı’na aday olup olmayacağına ilişkin soruyu ise yanıtlamadı.

17 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir