13 Nisan 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Çözüm süreci çok kişiyi rahatsız etti   İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin’de düzenlenen Teftiş Kurulu Başkanlığı Yaz Semineri açılışına katıldı. Özel uçakla Mardin Havaalanı’na gelen Bakan Güler’i Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, AK Parti İl Başkanı İbrahim Fide, vatandaşlar ve partililer karşıladı.

   Bir otelde düzenlenen Teftiş Kurulu Başkanlığı Yaz Semineri açılışına katılan İçişleri Bakanı Muammer Güler, hükümet olarak büyük bir fedakarlıkla ve siyasi bir risk alarak tarihi bir adım attıklarını ve ülkede yıllardır süren terör belasından kurtarmak için bir süreç başlattıklarını söyledi. Doğu ve Güneydoğu’nun sosyal ve ekonomik yönden kalkınmasını sağlamak ve belki gönülleri bir daha pekiştirebilmek için zor ve çetin bir mücadele verildiğini ifade eden Bakan Güler, bütün vatandaşlarla birlikte yıllardır süren acıların ve sıkıntıların artık sona ermesini arzu ettiklerini dile getirdi.

   Bakan Güler, "Halkımız buna inanıyor ve çözüm sürecine gerçekten büyük bir destek veriyor. Bu bölgede çözüm sürecine verilen destek çok büyüktür. Özellikle bu süreçte bölgeye gelen rahatlık bu bölgenin gerek turizm hareketliliği gerek altyapı yönünden hizmetlerinin bir çoğunu da şimdiden gündeme geldiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Geçen hafta başbakanımızın Akil insanlarımızla yaptığı görüşmede halkımızın çözüm sürecine verdiği destek bir kez daha gözler önüne serildi.

   Süreçte sorumluluk makamında olanlar tabii ki sadece hükümet ve partililer değildir. Sürece yönelik eleştiri getiren herkesin aynı zamanda da bu çalışmalara katkı vermesi beklenmektedir. Bu süreç sadece bizim partimizin bir süreci olarak görülmemelidir. Tüm halkımızın içinde yer aldığı bir tarihi süreç olarak değerlendirmekteyiz" dedi. Çözüm sürecini bozmaya yönelik gayretlerin her zaman olacağını aktaran Bakan Güler, "Çözüm sürecinin çok taşları yerinden oynattığını görmek mümkündür. Özellikle sınırdaki kaçakçılık olaylarını olayın narko terör boyutundaki olayları nazara aldığımızda kendi kurdukları düzeni devam ettirmek isteyen birçok menfaat gruplarının bu süreçten rahatsızlık duyacakları normaldir. Bu bölgede yatırımların çoğuna karşı çıkmanın temelinde bu süreçten rahatsızlık duyan veya kendi kurdukları bu menfaat yolunu tıkanmaya yönelik bir engel olarak görenlerin de çabalarını görebiliriz.Hem güvenliğimizden hem de özgürlüklerimizden asla vazgeçmemizde mümkün değildir" diye konuştu.

   Sosyal medyanın da bu konudaki etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getiren Bakan Güler, konuşmasına şöyle devam etti: "Artık sosyal medya bu etkinin yaratılmasında en önemli rolü oynayabilmelidir. Burada idarecinin gündemi burada iyi tutabilmesi ve olayların gerisinde kalmadan kamuoyunu yeterli ve tatmin edici bir mesaj verebilmelidir. Tabii ki temel hak ve özgürlüklerin kullanımında yine günümüzün çokça konuşulan bir konusu kişi haklarının özgürlüklerinin kullanımı ve bunların ne derece sınırlandırılabileceği sosyal medyada kişilerin hak ve menfaatlerinin nasıl kullanabileceğidir. Bilgi güvenliğinin nasıl sağlanabileceği elbette bunun sonucunda temel hak ve özgürlüklerin kullanımında işin suç boyutuna gelmesi halinde polisin zor kullanma görevinin ne derece hangi sınırlar içerisinde hangi vasıtalarla nereye kadar uygulanabileceği orantılı orantısız güç kullanımı konusu tabii ki etkin bir önleyici kolluğa sahip olup olmamasıdır.

   Türkiye’de Avrupa Birliği’nde olan ülkelerin birçoğuna nazaran maalesef önleyici yetkilerin en az kullanan önleyici kolluğa sahip bir ülkedir. Bu mutlaka yeniden düzenlenmesi gereken bir konudur. Anayasa düzenlemelerinde yasa düzenlemelerinde önleyici yetkilerin özellikle teröre dayalı önleyici yetkilerin gözden geçirilmesi lazım. Kamu mallarına zarar ve polisin gözaltı yetkisinin genişletilmesi yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Sosyal medya alanı bütün genişliğiyle kullanılmalıdır. Ancak kişilerin hak ve menfaatlerinin de en az o kadar korunması önem arz etmektedir. Sonuç itibarıyla sosyal medya suç işleme anlamında imtiyazlı bir alan olarak görülmemelidir."

01 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir