24 Mayıs 2024, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Cumhurbaşkanından flaş açıklama
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3. Köprü’nün isminden başlayan tartışmalara ilişkin, "Böyle bir hassasiyeti gördüm ben de. Önemli bir devlet projesine Hacı Bektaş, Pir Sultan Abdal ismi verilebilir. Bu şekilde kaynaşmayı sağlamamız gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen ‘Büyük Selçuklu Mirası’ programı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Gül, Gezi Parkı protestoları ve şiddet olaylarının artık bitmesi gerektiğini vurgulayarak “İlk günde de söylemiştim mesajı aldık demiştim hatırlarsınız. Herkes mesajı almış oldu. Artık bunu daha suhuletle devam ettirmek gerekir. Önemli olan itirazların dinlenmesiydi. Diyalogun kurulması çok önemliydi. Toplantılar yapıldı. Nihayetinde bütün bu çalışmalar, yapılması düşünülen projeler bu noktada askıya alınmış oldu. Nihayetinde söylenenlerin, mesajların dikkate alındığı gözüküyor. Önümüzde uzun bir süre var şimdi, artık bununla ilgili herkes düşüncesini meşru bir şekilde söylemesi gerekir. O noktaya geldi işler” dedi.

"TÜRKİYE’NİN İMAJINI KORUMALIYIZ"

Protesto gösterilerinin ekonomiyi ve ülke imajını sıkıntıya soktuğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Bunun ötesinde sokaklarda, geceleri falan olan şeylerin artık bitmesi lazım. Nihayetinde huzur kaçırmaya başlar. Kimse fark etmiyor ama bunların ekonomiye de zararı olur. Hepimizin didinerek oluşturduğumuz bir Türkiye imajı var. Hepimiz onu korumalıyız. Sokaklardaki gösterilerin artık bitmesi gerekir. Kimse farkında değil, sıcağı sıcağına fark edilmiyor ama ben konuşuyorum iş dünyası filan. Büyük tereddütler oluşmaya başladı yatırımcılarda. Büyük yatırımlar söz konusu oluyorsa bunlar herkesin işine yarayan şeyler. Bunları sarsmamak gerekir. Türkiye önemli projelere girmiş, yarışmalara girmiş vaziyette. Bütün bunları doğrusu düşünerek artık bu sokaklardaki işleri bırakmak gerekir” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA KONUSU

Sosyal medya yasası ile ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti: “Türkiye, AB ile müzakere de olan bir ülke. Nihayetinde bütün arzumuz amacımız Avrupa’da olan geçerli olan hukukun bizde de geçerli olmasıdır. Zaten adaptasyon süreci dediğimiz budur. Bunun gerisinde olmaz. Nedir çalışma bilmiyorum ama diyelim ki sosyal medya üzerinden çok yanlış mesajlar kasıtlı veriliyorsa. ‘şimdi gördüm önümde on insan öldü’ diye yalan bir mesajla kışkırtmacılık yapsa? Kim hangi taraf olursa olsun böyle bir şeyin neticede paniğe tahrike sebep olacak şeylere sıcak bakılamaz. Bunlar çok hassas konular. Onun için kesinlikle bu tip çalışmalar Avrupa hukukunun bizim beraber olmaya çalıştığımız hukukun asla gerisine düşmemesi gerekir. Reform sürecinin ivmesini kaybetmemek gerekir. Her alanda, siyasi hukuk alanında da reform sürecini canlı tutmamız gerekir. Ölçü bu olmalı.”

"ALACAĞIMIZ DERSLER VAR"

Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye’ye yönelik eleştirilerin arttığı" yönündeki bir soruya, “Konuşmaların kritiğini yapacak halim yok. Türkiye ile ilgili değerlendirmeler yapılırken nasıl içeride ölçüsüz güç kullanımını polisi nasıl tenkit ediyoruz. Türkiye’yi de tenkit ederken ölçüsüz olmamak gerekir. Onun ötesinde karşılıklı herkes birbirini tenkit edebilir. Bu ayrı bir konudur. Yapılması gereken şey şu; hepimiz bir sarsıntı getirdik. Bundan hepimizin alacağı dersler var. Ama şimdi artık hemen toparlanmamız lazım. Yoksa kendi kendimize zarar vermeye başlarız. Kolay değil imaj yapmak için 10 sene uğraşırsınız imajı bir haftada yıkarsınız. Türkiye’ye de haksızlık etmemek lazım. Hatalar eksiklikler olabilir bunlar düzeltilebilir. Şiddete başvurmadan itirazlar dile getirilebilir, getirilmesi gerekir. Şiddet olursa o zaman haklı itirazınız da haksız duruma düşer. Onun için sokaklarda olanların hepsini kesmek lazım. Bundan sonrası zarar verir. İlk günlerde söyledim hatırlarsanız. Demokrasi de herkes fikrini söyler ama belli bir noktadan sonra bunun başkalarının esir almasına illegal güçlerin esir almasına müsaade etmemek gerekir" yanıtını verdi.

3. KÖPRÜNÜN İSMİ

Cumhurbaşkanı Gül, "3. Köprü’nün isminden başlayan tartışmaların" hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

“Böyle bir hassasiyeti gördüm ben de. Şöyle yapılabilir. Önemli bir devlet projesine Hacı Bektaş, Pir Sultan Abdal ismi verilebilir. Tarihte de doğrusu söylenen şeyleri tartışmalı. Yaşadığımız gün bile tartışmalı iken geçmişi konuşurken çok tartışmalı şeyler vardır. Madem ki böyle bir hassasiyet var. O zaman belki önemli bir projeye isim verilebilir. Bu şekilde biz kaynaşmayı sağlamamız gerekir”

18 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir