19 Mayıs 2022, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Didimlilerin '3'üncü Koy'a Dokunma' ÇağrısıAydın'ın Didim İlçesi'ndeki Didim Demokrasi Platformu, 3'üncü Koy'un imar planlarının iptaline yönelik imza kampanyası başlattı.  

Didim Derneği Başkanı Ali Budak, planın kentin gereksinimlerini karşılamadığını ve kamu yararı gözetmediğini ileri sürerek iptal edilmesini istedi ve "Başka Didim yok" dedi.

Didim Demokrasi Platformu üyeleri, 2010 yılında Didim Belediye Meclisi ve Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan, Didim'in ünlü plajlarından 3'üncü Koy'un imar planlarının iptalini istedi. Didim Altınkum Yalı Caddesi üzerinde dün akşam basın açıklaması yaparak imza kampanyası düzenleyen, daha önce de eylem ve açıklamalar yapan Didim Demokrasi Platformu üyelerine siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar da destek verdi. Platform adına konuşan Didim Derneği Başkanı Mimar Ali Budak, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylanan Didim 3'üncü Koy, 1/5 bin ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı, 3'üncü Koy ve çevresine yoğun bir yapılaşma getiriyor. Bölge halen halka açık olarak kullanılırken, planda yeşil alan, otopark, spor, çocuk bahçesi ve park alanı gibi toplumca kullanılacak hiçbir alan bulunmuyor. 3'üncü Koy, planda gösterilen turizm tesislerinin kullanımına sunularak halka kapatılacak" dedi.

Planın Didim halkının değil, bazı kişilerin çıkarlarını gözettiğini iddia eden Budak, 9 Mayıs 2013'de İdari Mahkemesi'ne iptal davası açtıklarını hatırlatarak, "Dava devam ediyor. 2010 yılında belediye meclisi bu planı uygun bularak, Bakanlığa onaylanmak üzere göndermişti. Biz bu planı istemiyoruz. Çünkü 3'üncü Koy bölgesini, sadece kıyıda yer alan sıradan bir bölge olarak değerlendirmek eksik ve hatalı kararların üretilmesine neden olacak. Başka Didim yok" diye konuştu.

İPTAL DİLEKÇESİ EYLÜL GÜNDEMİNDE

Didim Derneği Başkanı Mimar Ali Budak, halkın dinlenme ve eğlenme ihtiyacını karşılayan kamusal alanlardan biri olan 3'üncü Koy'un planının halkın kullanımını destekleyici ve bunu geliştirici kararlar içermesi gerektiğini savundu. Budak şöyle konuştu:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayladığı imar planında, alanın tarihsel kullanımına uygun düşmeyen ve Didim halkı ile turistlerin ihtiyacını gözetmeyen buna karşılık turizm yatırımlarına hizmet veren kararların bulunduğu görülüyor. Bakanlığın hazırladığı söz konusu imar planında kamu arazileri, özel sektörün kullanımına sunulacak bir biçimde planlanmıştır. Dolayısıyla kamusal ihtiyaçlar göz ardı edilmiş ve kentin geleceğini olumsuz etkileyen hatalı kararlar üretilmiştir."

Budak, Didim Belediyesi'ne Mayıs ayı meclis toplantısı öncesinde planın iptali yönünde yeni bir meclis kararı alınmasını öneren bir dilekçe verdiklerini, dilekçelerinin Eylül gündemine alınacağının sözünü aldıklarını belirtti. Budak, Didimlilerin 3'üncü Koy ile ilgili mücadelesinin süreceğini ifade etti.

Etkinlik imza kampanyası ve müzik dinletisi ile sürdü. Toplanan imzaların; Didim Kaymakamlığı, Didim Belediyesi ve plan iptaline ilişkin davanın açıldığı Aydın Bölge İdare Mahkemesi'ne sunulacağı belirtildi.

24 Ağustos 2014
Etiket; Aydın, Didim, Didim Demokrasi Platformu, 3. Koy, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
Fatih Baha Aydın, Muğla'da gençlerle buluştu
İzmir'e özel ekonomik model
Altay'a konsey dopingi
Aydınlı gazetecilerle spor sohbeti
Altınordu'dan Sevgel'e vefa
İzmir-Aydın otobanında kaza: 46 yaralı
52 Ton Portakal Dağıtımı Yapıldı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
BASIN AKADEMİSİ
İZMİR'DE MASA TENİSİ HEYECANI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir