3 Mart 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

''Dün lakabı çoban olanlar, bugün İP'in koyunu oldu'' Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam Asya Termal Otel'deki partisinin il ve ilçe başkanları toplantısında konuştu.

CHP ve MHP'yi eleştiren Başbakan Erdoğan, "Bunların ellerinde tek bir tututanacak dal vardı o da terördü. Bunlar son sığınaklarını ellerinden kaçırdılar." Bunlar iktidara gelseler Kandil'e davet gönderip teröristleri mağaralara geri çağırırlar. Çünkü bunlar terörden beslenirler" dedi.

AK Parti'nin Türk siyasi hayatında parti içi demokrasiyi ve istişareyi en ideal şekilde işleten yegane  arti olduğunu ifaden eden Başbakan Erdoğan, "İstişare bütün tarihimiz boyunca bizim devlet ve idare geleneğimizin aslında en temel unsurlarından biridir. Alacakları kararları çevresindekilerle iştişare edenler çevrelerindeki alimlere, gönül insanlarına, kanaat önderlerine bilgi ve tecrübe sahibi zatlara sunanlar iyi berer devlet adamı, iyi birer idarece olmuş, sormayanlar ve danışmayanlar ise yanlış kararlarıyla zulme ve zulmete kapı aralamıştır. AK Parti'nin üye sayısı yaklaşık 8 milyon 300 bin kişiye ulaştı. Son seçimlerde AK Parti'nin Türkiye genelinde aldığı oy 400 bin sayısına ulaştı. Bu büyük rakımların yanında biz 76 milyona karşı mesulüz. 76 milyonun emanetini omuzlarımızda taşıyoruz" dedi.

"BASİT BİR İŞ YAPMIYORUZ"

Siyasetin pasif zaman anlayışı ile yapılamayacağını belirten Başbakan Erdoğan, "Siyaset aktif zaman anlayışı ile yapılır. Aktif zamanını bu işe arıyamayanlar veya aktif zamandan buraya ciddi bir zaman aramayanlar zaten siyaseti yapmasınlar. Bu işe ciddi zaman ayıracağız. Zaman ayırabilecek arkadaşlarla bu yola devam etmemiz lazım. Basit bir iş yapmıyoruz" diye konuştu.

"KÖKÜ DERİNDE OLMAYAN RÜZGARDA EĞİLİR"

"Kökü derinde olmayanın gövdesi yere yakın olur" diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Kökü derinde olmayan rüzgarda eğilir, fırtınada kırılır ve savrulur gider. Öncelikle biz adeta bir çınar gibi besinimizi, gıdamızı ve özümüzü işte o derinlerdeki köklerimizden alacağız. Köklerimiz vesilesiyle derinlere inecek o derinlerden tecrübeyi, birikimi ve bilgiyi en önemlisi de ibretlik dersleri alacak, en uçtaki filizlere ve en uçtaki yaraklara kadar onları taşıyacağız. Nerede nefes alıp veren bir insanımız varsa sizin onun farkında olmanız daha da önemlisi onun sizin farkınızda olması gerekiyor. Siz kapıları kapattığınız anda oraya ışık girmez."

"2014 YILI KRİTİK SONUÇLARIN ALINACAĞI SEÇİM YILI OLACAK"

Başbakan Erdoğan, "2014 yılı Türkiye için kritik sonuçların alınacağı bir seçim yılı olacak. İlk olarak Mart ayında mahalli seçimler gerçekleşecek. Yıl ortasında anayasamıza göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması gerekiyor. Yeni anayasa çalışmalarının tamamlanmasıyla bir halk oylaması da gündeme gelebilecek. Teşkilat olarak bizi çok yoğun bir mesai bekliyor. Türkiye'de tarih yeniden yapılırken, yeniden yazılırken Türkiye için artık çok daha aydınlık bir geleceğin kapıları aydınlanırken hiçbiriniz bu muhteşem sürecin dışında kalmayacaksınız. Biz aldığı komutla hareket eden robotlar değiliz. Farklılıklarımız olsa da aynı hedef uğrunda gönül birliği, kader birliği yapmış bir teşkilatız" dedi.

BAŞKANLI SİSTEMİ

Başbanlık sistemi ile ilgili olarak Başbakan Erdoğan, "Bir başkanlık sistemi tartışılıyor. Bunu Başbakan söyledi tamam. Bunu ilk defa mı söyledi Başbakan? Turgut Bey de söyledi bunu. Bizim ecdadımıza baktığımızda Osmanlı bunu yaşamış. Dünyada yüzü aşkın ülke bunu yaşıyor ve bizde muhalefetin propagandalarına AK Parti'ye oy verenler aldanırsa o zaman bize şuna inanıyoruz tavrını koyamayan bir teşkilat anlayışı ortaya çıkıyor. Başkanlık sisteminde başkan bir kral değildir. Ama bizdeki bazı cahiller başkanı bir kral olarak takdim etme cürretine girerek yalan söylüyorlar. Tam aksine ABD'de başkan kongreden izin almadıktan sonra onların vermediği harcama noktasında yapamaz. Bir helikopter hibe edemez herhangi bir ülekeye. Oradan iznini alması gerekir. Biz bu noktada çok daha güçlüyüz.

AK Parti'nin kendi oy tabanı başkanlık sistemi ile ilgili de çalışmalarını çok daha iyi bir noktaya taşımak suretiyle bir defa bütün bu kamuoyu araştırmalarını dengeyi genel merkezinin çalışarak oturtduğu bir yapı üzerinde sürdürmelidir. Eğer biz bu adımları atmazsak meydanı boş bulanlar bu süreci istedikleri gibi sürdürürler" diye konuştu.

ÇILGIN PROJELER

Başbakan Erdoğan, "Çok daha hızlı yürümemiz lazım. Çılgın projeler diyoruz, ama bir çılgın projenin gerçekleşmesi için bize hendek atlattılar. 3-4 sene gecikmeli proje başlatabiliyorsunuz. Bizim bir Marmaray'ımız var. Çanak çömlek hikayesi bize 4 sene kaybettirdi. Şimdi 29 Ekim'e yetiştirmek istiyoruz. Her geçen zaman bu ülkenin aleyhinde işliyor. Türkiye 4 yıl içinde modern bir havalimanına ulaşacak. Birileri geliyor ve'Kanalistanbul gereksiz bir proje' diyor. Sen o aklını kendine sakla. Hem İstanbul'a bir farklılığı kazandıracak, bambaşka bir yapılaşmayı getirecek Kanalistanbul'u gerçekleştireceğiz. Taksim gezi alanı diyoruz, buna da karşı çıktılar. 'Kışlayı yeniden yapacağız' dedik ve hemen ana muhalefet karşı çıktı. Denizin dibinden 3-5 tane çanak çömlek bulunmuş, çatal kaşık bulunmuş, bunları koruyorsun ama Taksim Meydanı'ndaki devasa kışla, gayet güzel mimari estetiği hepsi güzel ve bunu korumuyorsun. Bu, ideoloji değil de nedir?" dedi.

"SİZİN BORÇLARINIZI BİZ ÖDÜYORUZ"

Statüko partilerinin Cumhuriyet'e miyop bir gözle baktığını belirten Başbakan Erdoğan, "CHP ve MHP, Cumhuriyet çınarının köklerini göremedikleri için korunacak durumda zannetmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti kökü derinlerde olan güçlü bir çınar gibidir. Bu çınar kasırgalara direnecek kadar güçlüdür. İçinden çürütülecek dışından baltalanacak kadar aciz değildir. Cumhuriyet çınarına miyop gözle bakanlar onun her an yıkılacağını zannederker. Muhalefet partileri '10 yıldır öldük bittik' diyorlar. Ama bakıyorsunuz ekonomi güçleniyor ve biz yola devam ediyoruz. Biz 10 yıl önce görevi devraldığımızda döviz rezervi 23,5 milyar dolardı. 400 milyon dolara indirdik. 2 hafta sonra borcu tamamen kapatıyoruz. Ey Bahçeli ey avaneleri, Ey Kılıçdaroğlu ey avaneleri. Bu mu bölünen Türkiye ? Sizin borçlarınızı biz ödüyoruz. Ey Bahçeli siz borçlandınız biz ödedik" diye konuştu.

"YÜCE DİVAN SENİ KABUL EDER Mİ BİLMİYORUM"

Başbakan Erdoğan, "Siz işçi kardeşimin maaşını daha kaynakta parasını kestiniz ve zorunlu tasarruf adı altında işçiye memura borçlandınız. Kim ödedi bunu? Geldim önüme bu kondu. Başbakan olduğumun ilk günü. Şok oldum, şaşırdım. Bu borcu kim ödedi, biz ödedik. Aynı şekilde konut edindirme yardımı adı altında da para aldılar. Ortada ne konut var ne bir şey var. Kim yavru CHP yani DSP, MHP ve ANAP. Şimdi sıkılmadan 'Gönder Yüce Divan'a diyor. Yüce Divan seni kabul eder mi bilmiyorum. Olur ya zaman aşımına girdi, girmedi. Bunlar da olabilir. Durmadan da meydan okuyor. Ben milletin hafızasına girsin diye belgeleri açıklayacağım. Teşkilata da göndereceğimiz belgeleri herkese anlatacağız. Vatandaşımız bunların kirli yüzünü görecek. Hakikaten utanmıyorlar" dedi.

"İŞÇİ PARTİSİ'NİN ÖNDERLİĞİNDE, YENİDEN KUCAKLAŞTILAR"

Başbakan Erdoğan, "Geride bıraktığımız 10 yılı gözlerinizin önüne serin. Birkaç istisna dışında her uygulamamızın karşısında bir blok cephe oluştu. Her ne yaparsak yapalım karşımızda yer aldı. 2010 halk oylamasını hatırlayın, karşımızda durdular. Biraraya gelmeleri hayal edilemeyen uçlar AK Parti karşısında ittifak yaptılar. Milletim bunlara cevabı 27 Temmuz ve 12 Haziran'da verdiler. Şu anda, çözüm sürecinde aynı blok, aynı cephe, birkaç eksiğiyle, fazlasıyla, yine tespih taneleri gibi AK Parti'nin karşısına dizildiler. CHP, MHP, Türkiye Komünist Partisi, emekli siyasetçiler, milletin defterini dürdüğü siyasetçiler, sandığa gömülüp oradan çıkamayan siyasetçiler, dikkatinizi çekiyorum, İşçi Partisi'nin önderliğinde, yeniden kucaklaştılar. Dün lakabı 'çoban' olanlar, şimdi İşçi Partisi'nin koyunu oldular. Güya ulusalcı CHP, İşçi Partisi'nin piyonu oldu. Güya milliyetçi MHP, İşçi Partisi'nin yedeği haline geldi" diye konuştu.

"TERÖRİSTLERİ MAĞARALARA GERİ ÇAĞIRIRLAR"

MÜSİAD'ta yaptığı konuşma sonrası MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin yaptığı yazılı açıklamayı hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Edepsizlik yapınca bu ittifakı kapatmaya çalışıyor. Benim MHP'ye gönül vermiş kardeşlerim İşçi Partisi ile ittifakı görmeli. Şu an şehirlerde bir avuç çapulcunun İP ve MHP'nin yaptığını benim milletim de MHP'ye gönül verenler de görüyor. İP lideri terör örgütü lideriyle fotoğraflar çektirdi. BU CHP yönetimi bu MHP yönetimi, İşçi Partisi biraraya gelmiş değiller. Bunların eylem birliği bugüne ait değil. Kavga ediyormuş gibi yapıyor statükoyu ayakta tutuyorlardı. Kan ticareti içinde işte bu beyefendiler geçinip gidiyorlar. Takke bir kez daha düştü. Bunların ellerinde tek bir tututanacak dal vardı o da terördü. Bunlar son sığınaklarını ellerinden kaçırdılar." Bunlar iktidara gelseler Kandil'e davet gönderip teröristleri mağaralara geri çağırırlar. Çünkü bunlar terörden beslenirler" dedi.

"PAZARLIK KONUSU YAPACAK KADAR DÜŞMEDİK"

Başbakan Erdoğan, "Çözüm sürecinde Türkiye'nin başını eğecek hiçbir girişim içerisinde değiliz. Müzakere taviz verme pazarlık asla ve asla söz konusu değildir. Ve buradan ana muhalefetin genel başkanına yavru muhalefetin genel başkanına sesleniyorum. Biz bugüne kadar kimseyle bu ülkenin bu milletin menfaatlerini pazarlık konusu yapacak kadar düşmedik, alçalmadık asla da alçalmayız" diye konuştu.

"SİLAHLA ŞİDDETLE HİÇBİR ŞEYİN ELDE EDİLEMEYECEĞİ ANLAŞILMIŞTIR"

 

Başbakan Erdoğan, "Normalleşen demokratikleşen ret inkar politikalarını reddeden bir ülke olacağız. Silahla şiddetle hiçbir şeyin elde edilemeyeceği anlaşılmıştır. Biz Türk kardeşim ve Kürt kardeşimle aynı zeminde kucaklaşacağı bir vatan toprağını tesis ettik. Biz yeni anayasaya bir kavram oturttuk. Bizim Türk milleti kavramımız içerisinde ne kadar etnik unsur varsa hepsi bunun içindedir. Kürt kardeşlerime diyorum ki sakın siyasi Kürtçülük yapma, ama Türk kardeşime sen de siyasi Türkçülük yapma diyorum. Bugüne kadar hangi başbakan Kürt vatandaşa, Kürt kardeşim dedi? Şu anda Türkiye'de unutmayın tarih yazılıyor. Sadece tarihe tanıklık etmeye değil tarihi inşa etmeye devam edeceğiz" dedi.

29 Nisan 2013
Etiket; Çoban, İP, Başbakan, Erdoğan, Kandil Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
Kapalı gişe Münakaşa
İzmir'in Amazonları
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
Karşıyaka ve Göztepe statları durdu!
Çağla ve İpek'ten yeni yıl hediyesi
Çeşme'de plan iptali şoku
Çağla, İpek ve İnci ikinci turda
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir