1 Temmuz 2022, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dünyanın gözü İzmir'deİngiltere merkezli dünya çapındaki mimarlık okulu AA, bu yılki çalışma sahasını Gediz Üniversitesi işbirliğiyle İzmir olarak belirledi. 9 ülkeden mimarlık öğrencileri geldi, incelemelere başladı. 6 ülkeden tanınmış mimarlarla birlikte İzmir’in adeta röntgeni çekilecek, kenti daha güzel görünüme kavuşturacak önerilerde bulunulacak İzmir, dünya mimarlık çevrelerinin 2015 gündemine girdi.

Mimarlık eğitiminde uluslararası çapta üne sahip İngiltere merkezli Architectural Association (AA), bu yılki çalışma sahalarından biri olarak burayı belirledi. Gediz Üniversitesi işbirliğiyle “Akdeniz’in geleceği” temalı mimarlık okulu düzenlendi, Mimarlar Odası da destekledi. Bu kapsamda Türkiye, Çin, İsveç, Kanada, İtalya, Belçika, İsviçre, Mısır ve Lübnan’dan 35 mimarlık öğrencisi İzmir’de buluştu.

Dokuz ülkenin gençleri saha çalışmalarına başladı, 11 gün boyunca kentin adeta röntgeni çekilecek. Antik çağlardan bu yana yaşamın izleri sürülecek, tarih boyunca liman kenti olmuş İzmir’de ticaret, deniz ve şehir hayatı arasındaki etkileşim incelenecek. Diğer Akdeniz şehirlerinden farkları, 10 bin yıla dayanan geçmişinin günümüzdeki yansımaları, kıyı düzenlemeleri ve İzmirlinin beklentileri de araştırılacak.

Türkiye, Yeni Zelanda, Avusturya, İngiltere, Cezayir ve İsviçre’den akademisyenler ile mimarlar da onlara eşlik edecek. Ülkemizin ünlü mimarlarından Nevzat Sayın, Han Tümertekin, Murat Tabanlıoğlu, Burcu Kütükçüoğlu ve Cenk Dereli’nin de yer alacağı konuşmacılar hem gençlere seslenecek hem İzmir’i değerlendirecek. Elde edilen bilgiler ışığında şehri daha güzel görünüme kavuşturacak çeşitli önerilerde bulunulacak. Bu tespitler ve öneriler başta uluslararası mimarlık çevreleri olmak üzere tüm dünyanın bilgisine de sunulacak.

BÜYÜK KATKI

Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Erdoğdu Erkarslan, AA gibi ekol bir mimarlık okulunun İzmir’e gelmesinin önemine işaret etti. Prof. Dr. Erkarslan, kentin tanıtımı, sağlıklı gelişimi ve kentsel dönüşümü açısından büyük katkıları olacağını dile getirdi, şöyle konuştu: “Bu temayla daha önce Yunanistan’da, Hırvatistan’da, Cezayir’de ve Beyrut’ta düzenlenmiş. Ülkemiz ve İzmir için ise bir ilk. Dünyanın dört bir yanından katılımcı öğrenciler ve konuşmacıların gözlemleri, kentimize yön verecek. İzmirimizi dünya kamuoyuna taşıyacak böyle bir organizasyonun parçası olduğumuz için büyük mutluluk duyuyoruz.”

31 Ocak 2015
Etiket; gediz üniversitesi mimarlık, özlem erdoğdu erkarslan Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
 
+ Çok okunan haberler
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir