24 Temmuz 2021, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ege Kıyıları Temizliğiyle KıskandırdıEGE kıyıları, yaz boyunca tatilci ve turistlerin akınına uğradı. Sonbahara yaklaştığımız şu günlerde plajların hala dolu olması, kıyılarının A kalite suya sahip olmasına bağlandı. Ege kıyılarında son yapılan kontrollerde 565 noktadan numune alındı. 561 plajın deniz suyunun A kalite yani mükemmel derecede temiz olduğu, 4 plajın B kalite deniz suyu kalitesine sahip olduğu ortaya çıktı.

MUĞLA

Muğla kent merkeziyle Bodrum, Datça, Dalaman, Fethiye, Marmarisin de aralarında bulunduğu ilçelerindeki 187 noktada deniz suyun kalitesinin belirlenmesi amacıyla kontroller yapıldı. Geçen 17 Temmuzdaki ölçüm sonuçlarına göre kontrol edilen noktaların tamamının A kalite olduğu belirlendi. Muğla İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, "Belirlediğimiz takvime göre sezon boyunca yüzme alanlarından 15 günde bir su numuneleri alınarak laboratuvarlarımızda bakteriyolojik analizlerini yapılıyoruz. Şu anda sahillerimizdeki deniz suyu tertemiz. Analiz sonuçları, yüzenlerin maruz kaldıkları risk seviyesinin değerlendirilmesi, kirliliğin tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için son derece önemli bir gösterge. Sezon içinde yapılan izlemelerde zorunlu değerleri sağlamayan yüzme alanı, öncelikle kirlilik kaynağının tespiti ve kirliliğin önlenmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilmekte ve gerekli tedbirlerin alınması için ilgili belediye uyarılmaktadır. Bunun ardından yüzme alanı halkın kullanımına kapatılıyor" dedi.

AYDIN

Aydın Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ekipleri, kentin öne çıkan turistlik ilçeleri Kuşadası ve Didimin de aralarında bulunduğu 166 noktada deniz suyunun kalitesini ölçtü. 162 noktanın A kalite deniz suyu temizliğine sahip olduğu belirlendi. B kalite deniz temizliğine sahip olduğu ortaya çıkan Kuşadası Kadınlar Denizinde 440, 2nci Halk Plajında 380, 3üncü Halk Plajında 440 ve Kadınlar Plajı Mevkiinde bulunan otele ait plajda da 370 Fekal koliform oranın belirlendiği kaydedildi. Aydın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur, "Aydın, denizi ve tarihi değerleri ile turizm kenti. Düzenli olarak yaptığımız denetimlerde olumsuzluğa rastlamadık. Orta ile derecelendirilen denizlerimizde de denize girilmesinde sakınca yok" diye konuştu.

İZMİR

İzmirde tatilcilerin akın ettiği Çeşmenin de aralarında bulunduğu ilçelerde 94 noktadan ölçüm yapıldı. Ağustos ayı itibariyle kentteki plajların tamamında kolibasili oranının sıfıra yakın olduğu açıklandı. İzmir Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Nil Hıdır, "Ege kıyılarındaki 94 noktanın tamamı temiz. Plajların kullanım yoğunluğuna göre 3 ay ile 15 aralıklarla plajlarımızda rutin kontrollerimiz sürüyor. Kirlilik durumunda kirliliği yaratan kaynakları uyarıyoruz. Buna belediyelerin kanalizasyonu ve arıtma tesisi dahil. Bu seneki deniz suyu kontrollerimiz gayet güzel, insanlar gönül rahatlığı ile denize girebilir" dedi.

BALIKESİR

Balıkesir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü 31 Temmuzda 90 noktada yaptığı ölçümlerde, plajların tamamının A kalite su değerine sahip olduğu belirlendi. Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakkı Özçoban, Balıkesirdeki tüm plajlarda deniz suyunun temiz olduğunu, kontrollerin ve analizlerin aksatılmadan yapıldığını, il genelinde girilemez durumda hiçbir plajın bulunmadığını vurguladı. Özçoban, az oranda kirlilik bulunan yerlerin dere ağızlarında bulunduğunu, bu durumun sürekli olmadığını, değişiklik arz ettiğini kaydetti. 10-15 gün arayla yapılan kontroller sonucu risk olasılığı taşıyan yerlerde denetimlerin daha sık ve dikkatli yapıldığını açıkladı.

ÇANAKKALE

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü 22 Temmuzda 28 noktada yaptığı ölçümlerde, plajların tamamının A kalite su değerine sahip olduğu belirlendi. Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, tamamı A kalite olan bölgedeki plajlarda vatandaşların gönül rahatlığıyla denize girmeleri için hiçbir engel olmadığını kaydetti.

14 Ağustos 2014
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir