18 Temmuz 2024, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Erken emeklilik bekleyenlere müjde yokMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, erken emeklilik konusunda bir çalışman olmadığını ve konuya sıcak bakmadığını tekrarladı.

Nevşehir’e gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Nevşehir Valiliği önünde Vali Abdurrahman Savaş, AK Parti Milletvekilleri, Belediye Başkanı Hasan Ünver ve daire müdürleri tarafından karşılandı.

Valilik girişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’de 5 milyon kişiyi ilgilendiren erken emeklilik konusunda net konuştu.

Bu konuyla ilgili bakanlığının bir çalışması olmadığını kaydeden Bakan Şimşek, konuya sıcak bakıp bakmadığı şeklindeki soruya ise, “Hayır sıcak bakmıyorum” cevabını verdi.

“KARDEŞLİĞİMİZ DAHA DA GÜÇLENECEK”

PKK’nın daha önce açıkladığı çekilme takvimi ile ilgili de görüşlerini açıklayan Bakan Şimşek, Türkiye’nin, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olmak ve bölgesinde güçlü bir devlet olması için ayaklarındaki yüklerden kurtulması gerektiğini ifade etti.

Bugüne kadar terörden kazananın sadece silah tüccarları olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, “Burada önemli olan ülkemizin birliği, beraberliği ve kardeşliğidir. Yani on yıllardır süren bir çatışma sürecinin bir galibi yok. Herkes aslında kaybetmiş. Bir tek kazananları var o da silah tüccarları. O da bölgemizde huzuru, barışı ve milletimiz arasında kardeşliği istemeyenler. Onun için biz çatışma sürecini sona erdirecek çözüm ile birlikte inşallah ülkemiz çok daha hızlı bir şekilde kalkınacak, çok daha hızlı bir şekilde gelişecek. Bu ülkenin bin yıldır var olan kardeşliği de çok daha güçlenecek. Dolayısıyla tabi ki büyük bir rahatlama getirmiş durumda.  Hakikaten Türkiye’ye yeni bir enerji katacak ve Türkiye yeni bir çıkışın çok büyük bir çıkışın eşiğinde. Son on yıldır Türkiye çok büyük değişim ve dönüşümden geçti. Her alanda büyük başarılar sağladı. Ama Türkiye uzun vadede potansiyelini gerçekleştirmek istiyorsa, Avrupa’da ilk ikiye dünyada güçlü bir şekilde yerini sağlamlaştırmak istiyorsa ekonomik anlamda böyle, siyasal anlamda küresel bir anlamda büyük bir aktör olmak istiyorsa bölgesinde lider, saygın bir ülke olmak istiyorsa kendi ağırlıklarından kurtulması lazım. Kendi iç sorunlarını çözmesi lazım. Sayın Başbakanımız bu konuda, hükumetimiz, partimiz bu konuda çok ciddi bir irade ortaya koymuştur. Ve bu irade sonucunda kardeşliğimiz ben inanıyorum ki daha da pekişecek, daha da güçlenecektir” diye konuştu.

“SİVİL ANAYASA KONUSU”

Bakan Şimşek sivil anayasa konusunda ise, Türkiye’nin yeni bir anayasayı hak ettiğini ifade ederek, “Konuyu takip ediyorsunuz. Bu ülke tabii ki daha hakikaten daha sivil, daha uluslararası normlarda anayasayı hak ediyor. Herkes kabul ediyor ama bu yöndeki çalışmalar bugüne kadar nispeten yavaş gitti. Fakat çok açık ve net olarak bu ülke tabi ki yargı anayasasından kurtulmak zorundadır. Daha önce bir takım değişiklikler yapıldı ama esas itibarıyla bu ülke sıfırdan yeni bir anayasayı hak ediyor. Gelinen noktada bunu başarabilirsek Türkiye için bir başka eşiği aşmış oluruz. Ama olmazsa da yine Başbakanımızın daha önce ifade ettiği gibi muhtemelen meclisin güvenoyuna gelir. Şuana kadar ki süreç en azından arzulanan sonucu doğurmuş değil. Yani iki yüze yakın madde üzerinde tartışılmış bunların ancak dörtte biri üzerinde bir uzlaşma söz konusu. Dolayısıyla arzulanan noktada değil” dedi.

07 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir