20 Mayıs 2022, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Genetik yapınıza göre zayıflayınÜsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Korkut Ulucan, bireylerin birbirinden farklı genetik yapılanı olduğunu, dolayısıyla diyet programlarının da buna uygun olması gerektiğini belirtti.

Ulucan şu bilgileri verdi:

"Gelişmiş ülkelerde son 3-4 yıldır bu tarz uygulamalar zaten yapılmakta idi. Estetikmed Saç Ekimi ve Estetik Cerrahi Merkezi’nde bu tarz bir programla bireylerde kişisel beslenme programı oluşturması gayet güzel bir uygulama. Bilimin günlük yaşantımıza hizmet etmeye başlaması istediğimiz bir durumdu ve gerçekleşmeye başladı. Her birey aynı değildir. Bireyleri birbirinden farklı yapan bazı genetik farklılıklar vardır. O yüzden bir beslenme programı bir kişiye iyi gelirken diğerine uygun gelmeyebilir, bu uygun gelmeme veya diğerine uygun gelmesi durumu bireylerin genetik olarak birbirinden farklı olmasındandır.

Bu farklılıklar belirlenerek artık bireylere özgü beslenme programları oluşturulabilecek. Estetikmed ile olan çalışmasına bir örnek ile devam ederken, örneğin iki birey aynı oranda tuz kullanmasına rağmen birinde tansiyon problemi çıkabiliyor, diğerinde ise çıkmayabiliyor. Veya aynı şekilde damar tıkanması olayı bir bireyde daha erken yaşta oluyor, diğerinde daha geç olarak kendini gösterebiliyor. İşte bunların temel nedeni bireylerde görülen genetik farklılıklardır. Bu olaya aynı zamanda koruyucu hekimlik olarak ta bakabiliriz”.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi biyokimya uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mesut Karahan ise “Vücudumuzdaki biyokimyasal olaylar genlerimizin kontrolündedir. Bu genetik farklılıkların saptanması aynı zamanda biyokimyasal olayların daha net anlaşılmasını sağlıyor. Bugüne kadar yapılan klasik metotlarda bireylerdeki biyokimyasal olaylar direkt saptanmaya çalışılıyordu. Ancak genetik farklılıkların günümüzde belirlenebilmesi, bizlere olaylara daha geniş açıdan bakmamıza neden oldu” dedi.

Saç Ekimi, Estetik, Plastik Cerrahi, Bölgesel Zayıflama, Lazer Epilasyon, Botoks, Diyetisyen kontrolünde ile Zayıflama, Akupunktur konularında yeni ve bilimsel tekniklerin merkezi olan Estetikmed, bireyleri genetik yapılarına göre zayıflatıyor. Günümüze kadar yüzlerce danışanının kilo sorunlarını çözen merkez, oranı az da olsa, kendilerine uygulanan diyet programına rağmen istenilen kilolara inemeyen danışanları için bilimsel bir program başlatıyor. Bu programa göre merkez, kendilerine başvuran bireylerin metabolizmalarına etki eden genetik belirteçleri analiz ederek bireylere kişiye özgü beslenme programı oluşturacak. Böylece bireyler genetik yapılarına göre istenilen kilolarına ulaşabilecekler.

01 Ekim 2013
Etiket; genetik yapı diyet, genetiğe göre diyet, üsküdar üniversitesi, mesut karahan, estetikmed, korkut ulucan Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
AŞILAR, HERKESE İYİ BİR YAŞAM ŞANSI SUNAR
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
BU HASTALIKTAN KURTULUŞ YOK
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MOBBİNG ANKETİ SONUÇLARI ŞAŞIRTTI
Uzmanından Çin Tarçını uyarısı
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
24 saatte sarımsak
İzmirli hemşirenin başarısı
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir