14 Temmuz 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Gezi olaylarında 169 işkence başvurusu  İzmir  Barosu Yönetim Kurulu üyesi avukat Anıl Güler, insani varoluşun anlamına ters düşen işkencenin kader olmaması gerektiğini, Gezi protestosu olaylarında işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları için 169 kişinin başvuruda bulunduğunu dile getirdi.

  26 Haziran BM İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü nedeniyle İzmir Barosu’nda ortak açıklamada bulunuldu. Açıklamaya, Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şube Başkanı Hüseyin Korkmaz, İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi avukat Anıl Güler, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği’nden Coşkun Üsterci ile İnsan Hakları Derneği İzmir Şube Başkanı Adnan Kaya katıldı. Ortak açıklamayı okuyan Güler, “İşkence günümüzde dünyanın pekçok ülkesinde devletler tarafından insanlık dışı bir cezalandırma, yıldırma, sindirme aracı olarak kullanılmaktadır.

  İşkencenin toplumların zihniyet dünyasında teröre karşı mücadele gerekçesiyle kabul edilebilir hale gelmesi kaygı vericidir. İşkencecilerin otoritelerce cezasız bırakılmas, işkenceyi mümkün kılacak yasal düzenlemelerin yapılması, işkence yöntemlerini geliştirmek üzere bilim, teknoloji olanaklarından yararlanılması kaygıları daha arttırmaktadır. Son yıllarda işkence, bilgi alma ihtiyacından çok korku ve gözdağı vermek, cezalandırmak ya da otorite tesis etmek amacıyla uygulanmaktadır. Bunun en ağır, uç örnekleri Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında yaşanmıştır. Ülke çapında yaklaşık 2.5 milyon kişinin katıldığı protestolarda polisin aşırı orantısız güç kullanması nedeniyle 4 kişi yaşamını yitirmiş, TTB verilerine göre, 5’i ağır olmak üzere 8 bin 38 kişi yaralanmış, 103 kişi kafa travmasına uğramış, 11 kişi gözünü kaybetmiş, 1 kişinin de dalağı alınmıştır” dedi.

ÜRKÜTEN TABLO

  Güler, şiddetin sadece vatandaşa değil her kesime uygulandığını dile getirerek, “Türkiye’de toplumsal olaylara müdahalede sıklıkla başvurulan göz yaşartıcı kimyasalların kullanımına dair herhangi bir yasal düzenleme yoktur.

  Oysa gazın nasıl kullanılacağı açık ve katı kurallara bağlanmalı, takdir marjı çok dar olmalıdır. Bugüne kadar gazın keyfi kullanımı nedeniyle yaptırım uygulanmış hiçbir kamu görevlisi veya kolluk amiri yoktur. Ülkedeki işkence gerçeğine veriler üzerinden baktığımızda, tablo kaygıları arttırmaktadır. Gezi parkı protestolarında işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı için 169 kişi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine başvurmuştur. Başbakan’ın polislerle ilgili sözleri de, şiddetini koruyan hatta teşvik eden ve sonuçları itibariyle cezasızlığa yol açacak mahiyettedir. İşkenceciler aleyhine açılan davalar cezasız kalırken, işkence görenler hakkındaki davalar kısa sürede ağır cezalarla karşılaşmaktadır. İşkence gerçekliğinin bir kader olmamasını, ülkemizden ve dünyamızdan mutlak silinmesini istiyoruz. Her koşulda işkence görenlerin yanında da olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

26 Haziran 2013
Etiket; gezi, işkence, izmir, baro Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
VOLEYBOL ŞEHRİ İZMİR
HAYSİYET ABİDESİ: SÜLEYMAN FETHİ
İZMİR BASIN LİGİ BAŞLADI
TSYD KUPASI ARKAS'IN
TSYD İZMİR'DEN VOLEYBOLDA 8. TURNUVA
TSYD İZMİR KOŞUSU NEFES KESTİ
TSYD KUPASI ARKAS'IN
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRAT GAZETECİLER DERNEĞİNDE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir