30 Temmuz 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Hastalıkların kökü kazınacakFütürist Ray Kurzweil, gelecekle ilgili yeni tahminlerde bulundu.

 

Kurzweil, şu an insanlığın başına bela olan hastalıkların çoğunun, 2020’ler itibariyle kökünün kazınacağına dair inancını ifade etti. Tıbbi buluşların hiç olmadığı kadar sık gerçekleştiği göz önüne alındığında bu tahmin mümkün görünüyor.

 

Ayrıca, teknolojinin insanlardan daha akıllı hale geleceğini söyleyen Kurzweil, “2029, yapay zekanın geçerli bir Turing testini geçeceğini ve bu sebeple insan seviyelerinde zekaya ulaşacağını tahmin ettiğim tutarlı bir tarih” dedi.

Kurzweil ayrıca, nanorobotların ve Elon Musk’ın Neuralink’i veya Bryan Johnson’ın Kernel’i gibi beyin-bilgisayar arayüzleri gibi teknolojilerin, vücutlarımızı etkileyerek, hem beyinlerimizin hem de bütün varlığımızın makineleştiği muhtemel bir geleceğe nasıl yol açacaklarını tahmin etti.

Bu süreç, sanal gerçeklik (VR) teknolojisindeki bilim kurgu seviyesinde sıçramalar ile başlayabilir. Kurzweil, VR’nin çok fazla gelişeceğini ve böylece fiziksel çalışma alanlarının geçmişte kalacağını söylüyor.

İşe gidip gelişimiz, birkaç on yıl içinde sadece bir başlık takma işi haline gelebilir. Inverse’ün belirttiği gibi, bu köklü değişikliğin bazı ilginç sonuçları olabilir. İnsanların işe yakın yerde yaşamasına ihtiyaç olmayacağından, kentsel niteliklerden eşi benzeri görülmemiş seviyelerde arınma gerçekleştiğini görebiliriz.

İnsanlar artık iş için büyük şehirlere akın etmek veya belirli bir konuma bağlı kalmak zorunda olmayacak.

Inverse, bu merkezsizleşmenin terör saldırısı olasılıklarını azaltabileceğini öne sürüyor. Kayıtzinciri teknolojisi de merkezsizleşmeyi desteklemeye devam edecek. Kurzweil’e göre, teknoloji sadece çağdaş çalışma alanını yeniden düşünmemizi sağlamayacak, ayrıca bize kendi biyolojimizi daha sağlam donanımlar ile değiştirme yeteneği sağlayacak. 2030’ların başlarında, insan bilincini elektronik bir ortama kopyalayabilecek olduğumuzu tahmin ediyor.

Inverse’ün açıklığa kavuşturduğu üzere, “Bu durum, artık et, kan veya kemiklerin olmayacağı, sadece bir beyin taramanızın bir makinede olacağı anlamına geliyor. Bu, insanların bir kutudan bir kuşa kadar her şekli almasına olanak sağlayacak.” Bu becerinin çok daha büyük olan sonucu da, insanların artık ölmeyecek olmaları. Beyinlerimizin artık kırılgan biyolojiye bel bağlamayacak olmasıyla, (kuramsal olarak) sonsuza kadar yaşayabileceğiz.

Kurzweil’in bütün tahminleri sert değil ve bazılarının gerçeğe dönüşmesi çok daha muhtemel görünüyor.

Örneğin, özellikle Elon Musk’ın uzaydan küresel çapta internet ışınlamayı umduğunu ilan etmesiyle, Kurzweil’in WiFi’nin gerçekten her yerde olacağını tahmin etmesi, gerçeğe dönüşmeye oldukça yakın.

Kurzweil, heyecan verici, göz korkutucu ve biraz korkunç olan bir gelecek hayal ediyor. Kendisinin etkileyici başarı ortalaması artacak mı, yoksa geleceğin insanlık için başka planları mı var, bunu zaman gösterecek.

Kurzweil'in şimdiye kadar yaptığı tahminlerin yüzde 86'ısı gerçek oldu. Bunların içinde Sovyetler Birliği'nin dağılışı, internetin yaygınlaşması ve bilgisayarların satrançta insanları yenme becerisi de var. (futursm)

08 Haziran 2017
Etiket; Fütürist Ray Kurzweil Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MOBBİNG ANKETİ SONUÇLARI ŞAŞIRTTI
Uzmanından Çin Tarçını uyarısı
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Sporu abartmayın
24 saatte sarımsak
İzmirli hemşirenin başarısı
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir