20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Havuz suyu göz enfeksiyonlarına neden olabiliyor   Havaların ısınması ile birlikte serinlemek için deniz ve havuzlara akın eden vatandaşların mikrobik göz hastalıklarıyla karşı karşıya kalabilecekleri belirtildi. Yaz aylarında alerjik göz hastalıklarında bir artış gözlemleniyor. Havaların ısınması ile birlikte deniz ve havuz suyu kaynaklı doğabilecek mikrobik göz hastalıklarına karşı özellikle dikkatli olunması gerekiyor.

  Yaygın olarak alerjik veya bakteriyel bir enfeksiyon sonucu oluşan konjonktivit hakkında bilgi veren Özel Medline Aydın Hastanesi Dr. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ümit Kaplan, konjonktivit tedavisinde erken teşhisin önemli olduğunu söyledi. Göz yüzeyini nemlendirmeye yarayan maddeler salgılayan ve gözün beyaz kısmını ince bir zar gibi kaplayan tabakanın iltihaplanması sonucu konjonktivitin oluştuğunu belirten Kaplan, “Bu iltihaplanma sonucunda bu tabakanın içinde bulunan ince damarlar belirginleşir ve göz kızarır. Enfeksiyonun sürdüğü ilk on günlük süreçte bulaşma tehlikesi bulunan rahatsızlık, direkt temas veya hastanın temas ettiği eşyalarla bulaşır.

  Ayrıca solunum yoluyla da bulaşabilen konjonktivit, ailede rahatsızlığı taşıyan bir kişi var ise ortak kullanılan havlular, sarılma, tokalaşma sonucu da bulaşma olabilir” dedi. Yüzme havuzlarının da enfeksiyon etkenlerinin bulaşmasında önemli bir faktör olduğunun altını çizen Dr. Kaplan, “Havuz suyunun yeterince klorlanmaması mikropların üremesine zemin hazırlar, alerjik bünyesi olan kişiler ise suya karıştırılan dezenfektan ilaçlardan dolayı etkilenebilir. Bu sebeple hasta kişinin özellikle toplu kullanıma açık havuzlara gitmemesi gerekir. Hastalık önce bir gözde başlar ve diğer göze geçer. Konjonktivit birçok hastada ilerleyerek gözde membran oluşumuna ve daha sonrada şeffaf kornea tabakasının bulanıklaşmasına yol açabilir.

  Konjonktiva iltihabı genellikle görmeyi engellemez fakat rahatsızlık verici bir durum yaratır. Kişinin konjonktivit başlar başlamaz doktora başvurması ve hastalık süresince kontrol altında olması gerekir” diye konuştu. Konjonktivitte en sık karşılaşılan belirtilere değinen Dr. Kaplan, şöyle konuştu: “Ağrı, akıntı, kızarıklık, kaşıntı, bulanık görme, ışığa karşı aşırı hassasiyet, yaşarma, çapaklanma ve batma. Rahatsızlık, alerjik bir reaksiyona bağlı olarak meydana gelmişse tedavide anti alerjik göz damlaları, bakteriyel sebeple oluşmuş ise antibiotik damlalar kullanılır. Mevsimsel alerjik konjonktivit; yılın belli dönemlerinde ortaya çıkar. Genellikle hafif seyreder fakat polen sezonlarında şikayetler şiddetlenir. Pereniyal alerjik konjonktivit; hafif seyreden, yıl boyunca sürer ve genellikle ev içerisindeki toz akarları, hayvanlara karşı gelişir”

27 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
HAYAT KURTARAN YÖNETİM SİSTEMİ
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
AŞILAR, HERKESE İYİ BİR YAŞAM ŞANSI SUNAR
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
BU HASTALIKTAN KURTULUŞ YOK
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MOBBİNG ANKETİ SONUÇLARI ŞAŞIRTTI
Uzmanından Çin Tarçını uyarısı
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir