20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İşçi ve işverene 'borç yapılandırma' uyarısıEge Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü işbirliğinde, “6552 Sayılı Kanun Kapsamında Bulunan Borçların Yeniden Yapılandırılması” hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

EBSO Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda, EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan, İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Engin Bilgili ve SGK Sigortalı Tescil Daire Başkanı Savaş Alıç, borçların yeniden yapılandırılması konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

'İş dünyası için önemli'

EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan, Oda olarak sanayicilerin sorunlarına çözüm bulma ve hızla değişen yasal mevzuat hakkında bilgilendirme amacıyla, konunun uzmanlarının katılımıyla düzenledikleri etkinliklere özellikle önem verdiklerini söyledi. Kamuoyunda Torba Kanun olarak bilinen 10 Eylül 2014 tarih ve 6552 sayılı “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun”un TBMM’de kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Demirkalkan, bu yasal düzenleme çerçevesinde Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hakkında önemli düzenlemelerin de hayata geçirildiğini vurguladı.

Bunların başında SGK’nın prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasının büyük önem taşıdığını söyleyen Demirkalkan, SGK prim alacaklarının yeniden yapılandırılarak peşin veya taksitler halinde ödenmesine imkan sağlandığına dikkat çekti.

Ateş İlyas Demirkalkan, işverenler olarak SGK ve diğer kurumlarla ilgili her türlü gerekliliklerini yerine getirmeye çalıştıklarını ancak bazı durumlarda yaşanan sıkıntılar sonucunda ödemelerde güçlük yaşandığını, borçlanma yoluna gidildiğini ifade ederken, “Ancak yeni düzenleme ile gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının tahsilinden vazgeçilmesi, idari para cezası borç asıllarının yüzde 50’sinin terkin edilmesi, gayri faal işyerleri için borç asılları toplamı 100 lirayı aşmayan alacakların silinmesi gibi hususların yer alması bizler açısından da bu yapılandırmayı motive edici hale getirmektedir” dedi.

Son başvuru 31 Aralık

İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Engin Bilgili, “6552 sayılı Kanun ile Sosyal Güvenlik Mevzuatı kapsamında maden işçilerinden, kadın sigortalılara, yurtdışında çalışan vatandaşlardan ev hizmetlerinde çalışanlara kadar birçok konuda yeni düzenlemeler getirildiğini belirterek, “Bu düzenlemelerin başında ise Kurumumuzun bazı alacaklarının yeniden yapılandırılarak peşin veya taksitler halinde ödenmesine imkân sağlanması yer almaktadır. Bu anlamda, 5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesi kapsamındaki sigortalılarımızın sigorta prim borçları, genel sağlık sigortası borçları, sosyal güvenlik destek primleri, 5434 sayılı Kanun kapsamındaki kesenekler ve idari para cezaları ile bu borçlara bağlı gecikme cezaları, gecikme zammı ve kanuni faiz alacakları yeniden yapılandırma kapsamına giren Kurumumuz alacaklarını oluşturmaktadır” dedi.

Bilgili ayrıca, yapılandırmadan faydalanacak olan sigortalı ve işverenlerin, yapılandırma kapsamındaki borçları için en geç 31 Aralık 2014 tarihine kadar SGK birimlerine başvuruda bulunmaları gerektiğine dikkat çekti.

'Bu imkanı değerlendirin'

Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı Tescil Daire Başkanı Savaş Alıç ise, yeni yasal düzenlemenin işverenleri ilgilendiren önemli fırsatları da getirdiğini ifade etti. Alıç, “Bu fırsatlardan biri de 30 Nisan 2014 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin idari para cezalarının yarısının tahsilinden vazgeçilmesine yönelik yapılan düzenlemedir. Yine bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar borç asıllarını ödemiş olanların gecikme zammı ve cezasının yüzde 40’ını ödemeleri halinde geriye kalan tutarların tahsilinden vazgeçilmesi de önemli düzenlemelerden biridir” diye konuştu.

Mallardaki haciz kaldırılabilecek

Cezalara yönelik olarak getirilen düzenlemelerin yanı sıra yapılandırma başvurusunda bulunulması halinde, yapılandırma kapsamına girmeyen başkaca borçların bulunmaması ve diğer şartlarında sağlanmış olması koşuluyla, 5 puanlık prim indirimi ile diğer teşvik ve desteklerden işverenlerin yararlanmasının mümkün olacağını belirten Alıç, “Yine borçlarını yapılandıran işverenlerimizin taşınır ve taşınmaz malları üzerinde haciz varsa kanunda belirtilen şartların oluşması halinde hacizlerinde kaldırılması mümkün olabilecektir” ifadelerini kullandı.

21 Ekim 2014
Etiket; ebso, ege bölgesi sanayi odası, sgk, il müdürlüğü, bilgilendirme toplantısı, işçi, işveren, borç yapılandırılması, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yorgancılar'dan vize çağrısı
Gaziemir'de yönetici kıyımı
İzmir'de üniversite-sanayici işbirliği
Seda Kaya tek aday
Selçuk Efes Spor dönüyor
Kılıçdaroğlu: YPG terör örgütü değil
'Erdoğan ile Esad kebap yerken, biz işkence altındaydık'
HDP binasına saldıranlardan 'Ödül bekliyorduk' savunması
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir