20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İZELMAN'daki 650 işçinin işsiz kalma riskiDİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir’de yarın tüm Türkiye’deki taşeron sistemine karşı yapılacak ve 50 bin işçinin katılımı beklenen yürüyüş ve miting için kente geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile belediye şirketi İZELMAN’daki 650 işçi krizini görüşen Beko, "650 işçiye taşeron şirkete vermeyeceğiz. Bu arkadaşaların İZELMAN’da çalışmaya devam etmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin personel ihalesini kaybeden İZELMAN’da çalışan ve 1 Mayıs’ta işsiz kalma tehlikesi yaşayan 650 işçinin mücadelesi, taşeron sisteme karşı direnen sendikaları bir araya getirdi.

DİSK, TÜRK-İŞ, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği’nin desteği ile yarın saat 16.30’da binlerce işçi Basmane Meydanı’ndan Konak Meydanı’na kadar yürüyecek. Yapılacak eylem öncesi DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ve sendika yöneticileri CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüştü.

Ziyarette 650 işçinin durumu masaya yatırıldı. Sendika temsilcileri, çalışanların işsiz kalmaması için destek istedi. Başkan Kocaoğlu’nun, ihale yasasının bu konuda kendilerini engellediğini söylediği öğrenildi. DİSK Genel Başkanı Beko, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, "Burada 650 işçi arkadaşımızı ilgilendiren bir sıkıntı var. Bu sıkıntı sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan arkadaşlarımızı değil, herkesi ilgilendiriyor. Başkan Kocaoğlu’yla arkadaşlarımızın ay sonunda taşeron firmaya geçerek, işinden, ekmeğinden olmaması için görüşme yaptık. Ama yasal düzenlemelere baktığımız zaman, taşeron sisteminin sadece İzmir’de değil, tüm Türkiye’deki belediyelerde bir sorun olduğunu görüyoruz. Biz bu noktada böyle bir ihale sistemine takıldık. Umuyoruz ki, yaptığımız bu görüşmelerle önümüzdeki süreçte birlikte ortak hareket ederek,650 arkadaşımızın işini, ekmeğini, geleceğini koruma ve kollama adına adımlar atacağız” dedi.

650 İŞÇİYİ TAŞERONA VERMEYECEĞİZ

Beko, ihaleyi alan taşeron firmaya 650 işçiyi teslim etmemeye kararlı olduklarını açıkladı. Beko, “Daha sonra da bu 650 arkadaşımızı aynı şartlar altında İzmir Büyükşehir Belediyesi çatısı altındaki İZELMAN’da çalışmaları için elimizden geleni yapacağımızı kendilerine ifade ettik. Biz bu konuda yapacağımız çalışmaları, yürüyüş ve mitingde dile getirip kamuoyuna gerekli duyuruyu yapacağız. Sadece 650 işçimiz için değil, Türkiye’deki taşeronla mücadele konusunda da önemli bir miting düzenleyeceğiz. Türkiye’de taşeron sistemi kesinlikle yasaklanmalı. DİSK olarak hazırlayacağımız afişlerde de 'Taşeron sistemini yıkacağız' sloganları ile bunu dile getireceğiz. Başkan Kocaoğlu 650 arkadaşla çalışmaktan memnun olduğunu ve aynı ekiple yola devam etmek istediğini ısrarla belirtti. Ama bunun önünde yasal düzenlemeler ve mevzuat engeli var. Hep birlikte bunu da aşacağız. Şunu özellikle tekrar ediyorum, biz buradaki 650 arkadaşımızı kesinlikle ihaleyi alan firmaya kaptırmayacağız” dedi.

17 Nisan 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRAT GAZETECİLER DERNEĞİNDE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir