27 Kasım 2022, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de Mavi Bayrak Sayısı Arttıİzmir'de, 2005 yılında 23 olan mavi bayraklı plaj sayısı, 2014 yılında yüzde 90 artışla 43'e yükseldi. Bu artışta, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sahil bölgelerinde hayata geçirdiği arıtma tesislerinin önemli rolünün bulunduğu belirtildi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın 2014 yılı verilerine göre 'mavi bayrak' uygulaması yapan 44 ülke içerisinde Türkiye üçüncü oldu. Mavi bayraklı plaj sayısı bu yıl 43'e çıkan İzmir, Antalya ve Muğla'nın ardından üçüncü sıraya yerleşti. Türkiye'de mavi bayrağı almaya hak kazanan plaj sayısı 14 artışla 397'ye ulaşırken, bu artışın yarısını İzmir sağladı.

İzmir'de 2013 yılında 36 olan mavi bayraklı plaj sayısı, 2014 yılında 43'e yükseldi. Mavi bayraklardan 5'ini Muğla, 1'er tanesini de Tekirdağ, Ordu ve Edirne aldı. Son 10 yılın verileri kıyaslandığında ise 2005 yılında İzmir'de 23 olan mavi bayrak sayısı yüzde 90 artış gösterdi. 2014 yılı sezonunda Çeşme ve Menderes'te 9'ar, Foça'da 8, Dikili'de 5, Seferihisar'da 6, Selçuk ile Karaburun'da 3'er olmak üzere İzmir'deki toplam 43 sahil noktasına mavi bayrak verildi.

BÜYÜKŞEHİR'İN 25 ARITMASI VAR

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın açıkladığı 2014 yılı Mavi Bayrak Ödülleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni de sevindirdi. 2004 yılında devreye giren belediye yasası ile birlikte sınırları 5 kat büyüyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma seferberliği başlatarak kentin yarımada dahil tarım, turizm havzalarını kirlilikten kurtardı.

2008- 2013 yılları arasında 872 bin 500 kişinin evsel atığını arıtacak kapasitede biri biyolojik, 10'u ileri biyolojik olmak üzere 11 arıtma tesisi hizmete alındı; bu arıtmalar için 85.5 milyon liralık yatırım yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en önemli çevre yatırımlarından birine daha imza atarak, arıtma çamurlarının çürütülüp değerlendirilmesini aynı zamanda depolanma sorununu ortadan kaldırarak, biogaz elde edilmesini sağlayacak Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi'ni de 61.5 milyon liralık yatırımla hayata geçirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2008 yılından bu yana arıtma yatırımları için harcadığı tutar 147 milyon lira oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işlettiği arıtma sayısı ise 25'e ulaştı.

ARITMA KURULDU, SEFERİHİSAR'A 11 MAVİ BAYRAK GELDİ

İZSU Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında devreye alınan Seferihisar İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, özellikle Sığacık Körfezi ile Akarca Koyu'na dökülen kirlilik yükünü ortadan kaldırırken, Büyükşehir'in kurduğu arıtma tesisi sayesinde, Seferihisar 2011 yılında ilk kez 3 plajına mavi bayrak aldı. 2012 yılında 7 plajda mavi bayrak dalgalanırken, 2013 yılında 8, 2014 yılında ise bu oran 11 mavi bayrağa çıktı. Özdere ve Doğanbey ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinin 2013 yılında devreye alınması ile birlikte bu bölgedeki mavi bayraklı plaj sayısı da artış gösterdi. 2011 yılında 6 mavi bayraklı plaj sayısı 2014 yılında 11'e çıktı. İzmir'de son 10 yıl içinde mavi bayrak sayısında yüzde 90 oranında artış oldu. 2005 yılında 23 olan mavi bayrak sayısı, 2010 ve 2011 yıllarında 28'e, 2012 yılında 32'ye, 2013 yılında 36'ya ve 2014 yılında da 43'e yükseldi.

TÜRÇEV: ARITMALAR MAVİ BAYRAK SAYISINI ARTIRDI

Güvenli ve sağlıklı yüzmenin dünyadaki en önemli unsurlarından biri olan mavi bayrağın İzmir'de herkesi gururlandıracak seviyelere geldiğini belirten Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Mavi Bayrak İzmir ve Aydın İlleri Koordinatörü Doğan Karataş şu bilgileri verdi: "Mavi bayrak verirken deniz temizliğini, çevrenin korunmasını, insanların güvenliğini güvence altına alan 33 kriterimiz söz konusu. İzmir'de gerçekleştirilen alt yapı çalışmaları, doğrudan mavi bayrak sayılarının artmasını sağladı. Mavi bayrak başvurusu yapabilmek için en önemli koşul numune noktası iken ikinci önemli nokta arıtma tesislerinin varlığıdır. Ya tesisin paket arıtma sistemine sahip olması gerekiyor veya İzmir örneğinde olduğu gibi, Menderes ve Seferihisar'daki gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği yüksek kapasiteli arıtma tesisleri olması gerekiyor. Son yıllarda artış miktarı ve oranlarının en yoğun olduğu yerler zaten Seferihisar ve Menderes olarak ortaya çıkıyor. Yenifoça ve Mordoğan arıtma tesislerinin de devreye girmesi ile Mavi Bayrak sayısının artacağına inanıyoruz." Kıyı bölgelerinde kurulan arıtmaların turizmin gelişimine de katkı koyduğunu söyleyen İZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan da, "Avrupa standartlarında ileri biyolojik atık su arıtma tesislerimizin hayata geçmesi ile birlikte denizlerdeki su kalitesi arttı, kirlilik kalmadı. Denizde yapılan ölçümler bizi doğruluyor. İzmir'in kıyıları rahatlıkta denize girilebilecek nitelikte. Bu çalışmalarımız hızla devam edecek" diye konuştu.

-- Mavi Bayrak nedir?

MAVİ Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü. Plajlar için 33, marinalar için 24 mavi bayrak kriteri bulunuyor. Bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi, can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplanıyor. 15 gün arayla iki parametrede ve sezon süresince deniz suyu numunesi alınıp mikrobiyolojik düzeyde analizlerin yapılması, tesisin paket arıtma tesisi veya belediyenin arıtma tesisi kurmuş olması önemli kriterlerin başında yer alıyor. Mavi bayrak adayı plajlar için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen numune noktalarından Mayıs ayı başı ile Eylül ayı sonuna kadar sezon boyunca deniz suyu numunesi alınıyor.

08 Mayıs 2014
Etiket; izmir mavi bayrak, mavi bayraklı plajlar Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yüzülebilir körfeze doğru
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir