14 Temmuz 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'in geleceği satılıyor!İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu,  ''İzmir’de kamu mallarının TOKİ veya özelleştirme idaresi tarafından satılmasının, olmayacak yerlere olmayacak projeler oturtarak yap- işlet- devretle geleceğinin satılması'' anlamına geldiğini ifade etti.

TOKİ'nin planları aldıktan sonra yeşil alan olarak ayrılan yerleri bile sattığını anlatan Kocaoğlu, İzmir'in ciddi bir servet kaybına uğrdığını ancak hükümetin bütçesine ama belli kişilere zenginleştirme yolunun açıldığını savunarak, ''Bu artık dayanılmaz noktaya geldi. Bıçak kemiğe dayandı. Yarın çok farklı yerlerin, çok kıymetli mülklerin satılmaya çalışıldığını duyacaksınız'' dedi.

*****

ÖDEMİŞ'TEKİ TÖRENDE KONUŞTU

Bütünşehir Yasası ile birlikte kendi sınırlarına bağlanan 9 ilçe 23 belde ve 400’e yakın köyün sorunlarını çözmek için 2014 yılını beklemeden kolları sıvayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş ilçesinde yapımına başlanan 3 büyük proje için yaklaşık 2.5 milyon TL’lik yardım yapıyor.

Ödemiş’te düzenlenen tören ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ödemiş Belediyesi arasında ortak hizmet projesi protokolü imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin’in imza attığı protokole göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen Yeni Toptancı Hali ve Tesis Binaları için 952 bin 260 bin TL, otogar yapımı için ise 1 milyon 473 bin 840 TL’lik destek verecek. Ve yeni kurulacak et kombinası için birlikte çalışılacak. .

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Ödemişte gerçekten başarılı ve konularına hakim bir belediye başkanı ile henüz bize devrolmadan yaptığımız protokolü imzalıyoruz”dedi.

Belediye başkanlığının başka hiçbir işe benzemediğini, gönül ve efor işi olduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “İnsanı sevmeden doğayı sevmeden, kenti, kentliyi, sevmeden belediye başkanlığı yapmak mümkün değil. Belediye başkanının görevi kentteki cevheri ortaya çıkartmak onu arttırmak ve daha çok üretmek” şeklinde konuştu. 2014 mart ayında Büyükşehire bağlanacak 9 ilçede ilk etapta 436 bin metrekare parke dağıttıkların söyleyen Başkan Kocaoğlu, “138 metre de bordür dağıtıyoruz. Kiraz’da ve Dikili’de ekiplerimiz iki gündür konuşlandı. Arazi yollarını satıh kaplıyorlar. Böyle oradan Ödemiş’e Tire’ye yeni bağlanan ilçelerimizi dolaşıp çalışmalarımı sürdüreceğiz. Bir taraftan altyapıyı yapıyoruz. Bir taraftan da İZSU’nun yapacağı işler için çalışıyoruz. Bu yerelle yeni bağlanan ilçelerle ilgili işlerimiz”diye konuştu.

İlçe belediyeleri ile koordineli bir şekilde çalıştıklarının ve geleceğin kentlerini kurduklarının altını çizen Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

”Bugün yaptığımız iş bizim ilçe belediyeler ile nasıl çalıştığımızın nasıl kaynak aktardığımızı, nasıl elele tutuşarak, yöre insanı için nasıl çırpındığımızın örneğidir. Ödemiş belediyesi bize bağlandığında belki ben de o da belediye başkanı olmayacağız. Ama biz şimdiden kolları sıvadık ve tüm ilçelerimizin problemlerin çözmek için çalışıyoruz.''

BİZ YAPSAK İPE ÇEKERLER

   9 senede 850 milyon lira civarında kamulaştırma yaptıklarını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu:

“Kamulaştırma yapmadan proje yapamıyoruz. Çünkü arazi fakiriyiz. İzmir’de kamu mallarının TOKİ veya özelleştirme idaresi tarafından satılması, olmayacak yerlere olmayacak projeler oturtarak yap- işlet- devretle geleceğinin satılması gibi İzmir’in üzerinden çok ciddi bir servet kaybı, kamu malı kaybı, bunun karşılığında ama merkezi hükümetin bütçesine ama belli kişilere zenginleştirme yolunun açıldığını görüyoruz. Bu artık dayanılmaz noktaya geldi. Bıçak kemiğe dayandı. Yarın çok farklı yerlerin, çok kıymetli mülklerin satılmaya çalışıldığını duyacaksınız.

Yanlış ve çarpık planlamalarla, sadece rant amacıyla yapılan planlamalarla bunu göreceğiz. TOKİ planı aldıktan sonra, Mavişehir için yaptığımız planlarda ayrılan yeşil alanları bile satıyor. Biz yapsak ipe çekerler. Şu ana kadar sadece yargıya müracaat ederek ve bakanlıklara, ilgili kurumlara yanlışlarını, bunların birer facia olduğunu anlatarak bugüne geldim. Bugünden itibaren artık bu kentin geleceğini, sıkıntıya sokacak gerçekleri siz değerli hemşerilerimle paylaşmaya karar verdim.''

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin ise yerel yönetim olarak en önemli ilkelerinin şeffaflık ve hesap bilirlik olduğunu söyledi. Ödemişte yapılan yatırımları özetleyen Başkan Keskin, “Bu projeleri yaparken Ödemiş’in konumunu gözetiyoruz. Bu projeler yörenin ekonomisine katkı koyacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle yaptığımız projeler ile ekonomiye biraz katkı sağlamış olursak büyük mutluluk duyacağız” dedi.

Bugün protokolü imzalanan tesisler ile ilgili Başkan Aziz Kocaoğlu’ndan destek istedikleri zaman Başkan Kocaoğlu’nun kendilerine sadece ’projesi var mı? Resmi muameleleri yerine getirdiniz mi?’ diye sorduğunu söyleyen Keskin, “Bunların hepsisinin yerine getirildiğini öğrenince ne kadar destek istiyorsak vereceğini söyledi. Sadece Ödemiş’e değil, Küçük Menderes havzasına yaptığı katkılardan dolayı çok teşekkür ediyoruz”şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, meclis kararı ile Ödemiş Belediyesi tarafından yaptırılan Yeni Toptancı Hal ve Tesis Binalarının yapımbedelinin 952 bin 260 TL’lik bölümünü karşılayarak destek oluyor. Ödemiş Umurbey Mahallesi Fakülte Caddesi’nde inşa edilen toptancı halinde 2 adet hal binası ve ön üretimli hal tesis binası bulunuyor. Ödemiş Belediyesi Karşıyaka Caddesi ile Beşgöz Caddesi arasında kalan 9 bin Metrekarelik bir alan içersinde; 7 adet dükkan, bir kafeterya, 4 büfe, 6 bilet satış noktası, bekleme alanı, ATM ve telefon alanları ile otogar binası, 6 adet şehirlerarası otobüs peronu, 4 adet köy terminali, 1 adet otobüs bakım ve onarım alanı ile 60 araçlık otopark alanı bulunan otogar tesisi inşaatını sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yapım bedelinin 1 milyon 473 bin 840 TL’lik bölümünü Ödemiş Belediyesi’ne destek oluyor.

13 Temmuz 2013
Etiket; aziz, kocaoğlu, toki, ödemiş, bütünşehir, plan, meclis Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Aynı iş için üç ihale mi olur
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Grev haktır ama...
Çeşme'ye 250 milyon lira
Dostları olan zengindir
Kocaoğlu'ndan Mavişehir soruları
Şampiyon kupayla geldi
İzmir'in suyunda tehlike yok
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRAT GAZETECİLER DERNEĞİNDE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir