18 Haziran 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kabus Senaryosu, Büyük Kriz Kapıda!IŞİD Irak'taki sınırlarını genişletirken kabus senaryoları da bir bir yazılmaya başlandı. Yalnız bunlar arasında öyle bir senaryo var ki tüm dünyayı çok yakından ilgilendiriyor. Olası senaryonun hayata geçmesi halinde ise dünyayı yeni bir kriz bekliyor. O da petrol krizi...

IŞİD'İN ROTASINDA PETROL VAR

Haber7'den Kenan Biter'in haberine göre; Suriye'nin petrol üslerinden Rakka ve Deyr Ezzor kentlerini kontrolü altında tutan IŞİD Irak'ta da rotayı tamamen petrol odaklı stratejik kentlere çevirdi. Irak'ın petrol zengini şehri Musul'da hakimiyeti ele geçirdikten sonra ilerleyişini hızlandıran IŞİD Kerkük'ünde büyük bölümünde varlığını hissettirmeye başladı. Öte yandan ülkenin en büyük rafinerisinin bulunduğu Beci'yi de kuşatan militanların petrol üslerine yönelik izleyeceği strateji de tüm dünya tarafından kaygıyla izlenmeye başladı.

TARİHİ KRİZ KAPIDA!

Uzmanlara göre; IŞİD ele geçirdiği petrol üsleri ve boru hatlarına yönelik olası bir saldırı düzenlemesi ve sevkiyatlara engel olması halinde petrol fiyatları 20 dolar sınırlarını dahi zorlayacak ve dünya petrol piyasasında tarihi bir krizin yaşanmasına yol açacak. Bu kriz ise hammadde fiyatlarında ciddi artışların yaşanmasına yol açarak dünya ekonomisini derinden sarsacak ve durgunluğa dahi yol açabilecek.

PETROL TEHDİT ALTINDA

Irak'ın önemli petrol üretim merkezlerinin Musul'a yakın olduğunu ve özellikle Kerkük'ün çok önemli bir petrol üretim merkezi olduğununun altını çizen Enerji Güvenliği Araştırmaları Merkezi (EGAM) Başkanı Hasan Selim Özertem, bu açıdan bakıldığında IŞİD'in Güney'e doğru ilerlemesinin uzun vadede Kerkük petrol üretim sahalarının tehdit altında olabileceğini net bir şekilde gözler önüne serdiğini söyledi.

HEDEFTE BORU HATLARI VE RAFİNERİLER VAR

Bu bölgeden Kerkük-Ceyhan Boru Hattı'nın da geçtiğini ve bu hattan günde ortalama 400 bin varillik petrolün Irak'tan Türkiye'ye taşındığını da sözlerine ekleyen Özertem, "Karşı karşıya olduğumuz grubun çok ciddi terör eylemleri yapma kapasitesine sahip olduğunu biliyoruz. Bu açıdan ilk hedefte olabilecek yerler arasında boru hatları, petrol üretim sahaları ve rafineri tesisleri bulunuyor. O yüzden bugün sadece bir işgalden değil aynı zamanda istikrarsızlığın daha geniş bir coğrafyaya yayılabilme potansiyeli ile karşı karşıya olduğumuzu söylemeliyim." dedi.

ÖRGÜT KÜRESEL EYLEM PEŞİNDE

IŞİD'in ele geçirdiği petrol sahalarını yönetecek teknolojik alt yapı ve donanıma sahip olmadığını ve onun dışında uluslararası hukuk kurallarına uygun olmadığı için de petrolü satamayacağını bu yüzden de örgütün bölgede sadece eylemler üzerine yoğunlaşacağının altını çizen Özertem, IŞİD'in hedefinin boru hatlarına ve petrol sahalarına saldırarak sansasyonel etki yaratmak ve dünyadaki imajını güçlendirmek olabileceğini öne sürdü.

PETROL FİYATLARI 20 DOLAR BİRDEN ARTABİLİR

Petrol hatları üzerinde gerçekleşecek olası bir saldırı ve engellemenin birkaç yıl önce Libya'daki petrol sahalarına yapılan saldırılar sonrası petrol piyasalarında yaşanan artışa benzer bir etkinin yeniden yaşanacağına dikkat çeken Özertem, bu artışın ise 5 ile 20 dolar arasında korkutucu bir rakam olabileceğini dile getirdi.

TÜRKİYE DE ETKİLENECEK

Türkiye'nin birkaç aşamadan oluşturmuş olduğu petrol politikası olduğunu bunlardan birisinin Irak Merkezi Hükümetinin kontörlünde olan Kerkük petrollerinin Ceyhan limanına taşınması olduğunu buraya yönelik bir saldırı olması halinde ise merkezi hükümetin göndermiş olduğu petrol sevkiyatının ciddi tehdit altına girebileceğini söyleyen Özertem, IŞİD militanlarının faaliyetlerinin artması halinde ise diğer bir aşama olan Türkiye'ye tankerlerle taşınan ham petrol sevkiyatının da olumsuz yönde etkileneceğini belirtti.

10 MİLYAR DOLARLIK EKSTRA YÜK GETİRECEK

Yaşanan gelişmeler şimdiden petrol piyasasını da hareketlendirmeye başladı. Bir kaç gün içinde petrol fiyatları bölgede oluşan kaotik havadan dolayı 6 ayın zirvesine çıkarak 113 dolar seviylerini aştı. Öte yandan birçok ürünün hammaddesi olarak bilinen petrolde yaşanacak olası 20 dolarlık artışı kimse aklına dahi getirmek istemiyor. Çünkü olası senaryonun gerçekleşmesi halinde dünya ekonomilerinde ciddi negatif etkiler oluşacak ve çok ağır faturaların kesilmesine yol açacak. Sadece Türkiye'ye enerji anlamında 20 dolarlık bir artışın getireceği ekstra maliyet 10 milyar doları bulabilecek. Kaynak: Haber7

13 Haziran 2014
Etiket; ışid musul baskın, musul konsolosluğu rehineler, ışid petrol krizi, musul işgali kriz Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


IŞİD'in Türk Üyesi: Rehineler Öldürülmeyecek!
IŞİD Komutanı: Ülkelerine İade Edeceğiz
Başkonsolosluğa Kapıyı Kırıp Girmişler!
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Almanya'da ırkçı saldırı
Unutulan soykırım tekrarlanır
Avrupa'nın utancı Srebrenitsa
Afroamerikanlar hala hedefte
İlluminati nedir?
Fransa'da kaygı veren eylemler
Sıfatı "Gazeteci"
Kavimler göçü olabilir
Akıllı telefon sahipleri bunları bilmeli
Savaş kimin işine yarıyor diyenlere!
Terör Örgütü IŞİD Yemen'deki Cami Saldırısını Üstlendi
Madonna'dan faşizm eleştirisi
Erdoğan'a Mondragon sürprizi
Canlı Canlı Kızını Gömdü!
Belçika da 2 Kişi Öldürüldü
ABD havalimanın da Bir İlk Yaşandı!
Fransa'da Patlama!
Mc Donald's Şok Olay!
Bomba İmha Uzmanı Hayatını Kaybetti
Dünya Tecavüzcü Katil Adama Büyük Ceza
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir