17 Mayıs 2022, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kadın istihdamı oranında İzmir son sıradaGediz Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner Avşar, İzmir’in istihdam durumunu araştırdı, İzmir’de her 4 gençten birinin iş bulamadığını, lise mezunlarının yüzde 18.7’si, üniversite mezunlarının da yüzde 13.2’si işsiz olduğunu ortaya koydu.

Yrd. Doç. Dr. Avşar’ın başta TÜİK istatistikleri olmak üzere istihdam verileri üzerinde yaptığı incelemeye göre İzmir’de işsizlik kronikleşen sorun haline geldi. Son 10 yılda Türkiye’nin 3’üncü büyük şehrinde işsizlik yüzde 14 ile ülke ortalaması olan yüzde 10.8’in üzerinde seyretti. Kentte işsizlik 2013’te ise yüzde 15.4’e yükseldi, Türkiye genelinde bu oran yüzde 9.7 olarak gerçekleşti.

İzmir; Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın ardından işsizliğin en yüksek olduğu 7’nci il oldu. İstanbul yüzde 11.2 işsizlik oranıyla 14’üncü, Ankara yüzde 10.2 ile 19’uncu sırada yer aldı.

Yrd. Doç. Dr. Avşar’ın tespitlerine göre İzmir, hem erkek hem kadın istihdamı açısından Türkiye genelinin gerisinde, kadınlar için durum daha da kötü. Yüzde 22.5 kadın işsizlik oranıyla Türkiye birinciliği İzmir’in.

15-24 yaş arası genç nüfusta da tablo olumsuz. Gençlerde işsizlik ülke ortalaması yüzde 18.8, İzmir’de ise yüzde 26.9; kentte 4 gençten biri iş bulamıyor. Genç kadınlarda oran yüzde 37.4 ile daha da yüksek.

İzmir’de en yüksek işsizlik yüzde 18.7 ile lise ve dengi meslek okulu mezunları arasında. Üniversite mezunları arasında işsizlik yüzde 3.2 ile yine Türkiye ortalamasının üstünde. Eğitimli kadınlar, erkeklere göre çok daha olumsuz bir durumla karşı karşıya. Lise ve dengi meslek okulu mezunu kadınlarda işsizlik yüzde 29.6 iken, erkeklerde bu oran yüzde 12.9 düzeyinde. Aynı şekilde üniversite mezunu kadınların yüzde 18.8’i işsizken, erkeklerde bu oran yüzde yüzde 8.9 ile daha aşağıda.

Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner Avşar, İzmir’de işsizliğin ülke ortalamasının üzerinde seyretmesi ve giderek artmasında göç ile işgücüne katılım oranının özellikle kadınlarda yüksek olmasının etkili olduğuna dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Avşar, "İzmir’e gelen yüksek iç göç, işgücü piyasası üzerindeki arz yönlü baskıyı artırmakta, daha çok insanın iş aramasına ve bulamamasına yol açmakta. İstihdam yaratacak yatırımların yetersiz kalması da artan iş talebine cevap verilememesine ve işsizliğin yüksek seyretmesine yol açıyor. Devlet teşviklerinin ve kamu yatırımlarının artırılması ile istihdam yaratma kapasitesi yüksek sektörlerin öncelikli olarak hedeflenmesi, İzmir’de işsizlikle mücadelede başlıca çözüm yollarından biri olarak görülmeli. Bir diğer nokta da iş arayanların var olan açık pozisyonlarla eşleşmesinde önemli rol oynayan istihdam bürolarının ve meslek kursları gibi kurumsal yapıların daha etkin şekilde kullanılması" dedi.

07 Eylül 2014
Etiket; gediz üniversitesi, öğretim üyesi, nursel aydıner avşar, izmir, istihdam, işsizlik, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD İZMİR KOŞUSU NEFES KESTİ
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
İL MÜDÜRÜ ESKİCİ'DEN SPOR MEDYASINA DESTEK
ENGELSİZ ERİŞİME DESTEK
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
BASIN AKADEMİSİ
İZMİR'DE MASA TENİSİ HEYECANI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir