2 Aralık 2023, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kamu-Sen taleplerini açıkladı   Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 1 Ağustos’ta başlayacak olan toplu sözleşme süreci öncesi konfederasyonun taleplerini açıklayarak, "Tüm kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarına 1 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzere yüzde 10, 1 Temmuz 2014’ten itibaren de ilaveten yüzde 10 zam yapılmalıdır" dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında ’1 Ağustos’ta başlayacak olan toplu sözleşme süreci öncesi’ konfederasyonun taleplerini açıkladı. Türkiye Kamu-Sen’in 2014-2015 yıllarını kapsayan ikinci dönem sözleşme süreciyle ilgili olarak çalışmalarını tamamladığını bildiren Koncuk, "Her şeyden önce memurlarımız yaklaşık 800 bin kilometrelik alana sahip vatanımızın en ücra köşelerine kadar hizmet götüren yegane çalışanlardır ve ülkemizin her noktası büyük şehirler kadar gelişmiş imkanlara sahip değildir" dedi. Ülkelerin önlerini görebilmek için enflasyon hedeflemesi yapmasının doğal olduğunu söyleyen Koncuk, belirli konjonktürel dalgalanmalara bağlı olarak da bu hedeflerin tutmamasını doğal olduğunu dile getirdi. Koncuk, 2013 yılının tamamı için enflasyon hedefinin yüzde 6 iken, ilk 6 aylık gerçekleşmenin yüzde 4’ü bulduğunu belirterek, yıllık enflasyon hedefinin yine aşılacağının şimdiden kesinleştiğini ifade etti.

Kamu-Sen olarak taleplerini dört ayrı kategoride değerlendirdiklerini anlatan Koncuk, "Bunlardan birincisi, ek ödeme, özel hizmet tazminatı ve ek gösterge uygulamalarında ortaya çıkan adaletsizliklerin giderilmesi ve oranlarının artırılarak gerçek anlamda ücret adaletinin sağlanması. İkincisi, kamu görevlilerinin kendileri ve ailelerinin insanca yaşaması için yetecek düzeyde ücret almalarını sağlamak amacıyla talep edilecek maaş artışları. Üçüncüsü, sendika üyesi olan kamu görevlileri ile üye olmayanlar arasında fark oluşturmak adına sendika üyesi kamu görevlilerine ödenen toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması. Dördüncüsü ise kamu görevlilerinin çalışma şartlarının düzenlenmesi ve iyileştirilmesidir" şeklinde konuştu.

Tüm kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarına 1 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzere yüzde 10,1 Temmuz 2014’ten itibaren de ilaveten yüzde 10 zam yapılması gerektiğini söyleyen Koncuk, konuşmasında şunları kaydetti: "2015 yılı içinde aynı şekilde tüm kamu görevlilerine ve emeklilerine birinci ve ikinci aylık dilimlerinde ayrı ayrı yüzde 10’ar maaş artışı yapılmalıdır. Yılda iki kez dini bayramlar öncesinde tüm kamu görevlilerine 843 TL tutarında ’bayram ikramiyesi’ ödenmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfındaki personel Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçirilmelidir. Bayramlarda ve hafta sonlarında tatil yapmayan kamu çalışanlarının çalışma şartları yeniden gözden geçirilmelidir."

Doğal afet halinde bu bölgelerde görev yapan personele bir maaş tutarında ikramiye verilmesi gerektiğini söyleyen Koncuk, bu kimselerin talepleri halinde başka bölgelere tayin hakkının da verilmesi gerektiğini dile getirdi. Koncuk, 18 yaşını dolduran çocuklarının öğrenimlerine devam edememeleri durumunda ödemek zorunda kaldıkları Genel Sağlık Sigortası Primi uygulamasına son verilmesi gerektiğini ve yaş sınırının yükseltilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Koncuk, "Türkiye Kamu-Sen’in 2014 yılı için kamu görevlilerine uygulanacak zam ve tazminatlar konusundaki mali talebi, ikramiyeler ve ücret adaletinin sağlanması için talep ettiğimiz kısmi artışlar ve sosyal yardımlar hariç en düşük dereceli memur maaşı için 325.73 TL, memur maaşı için 420.31 TL’dir" dedi.

23 Temmuz 2013
Etiket; ismail koncuk, kamusen, sendika, toplu sözleşme Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Ve binlerce kişi iş bıraktı
TGS Ege TV'ye yapılan saldırıyı kınadı
TÜRK-İŞ'ten Soma'ya okul
İzmir'de 'taşerona hayır' eylemi
Taşerona karşı mitinge davet
Memurlar maaş bordrolarını yırttı
"Açıklanan zam HSYK seçimleri öncesi siyasi rüşvettir"
Tes-İş Sendikası'ndan YEAŞ hakkında suç duyurusu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir