18 Haziran 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Karşıyaka yat limanını istemediKarşıyaka’daki Yat Limanı Projesi’ne Karşıyaka Belediye Meclisi’nden olumsuz görüş çıktı.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığın Karşıyaka İskelesi ile Nikah Sarayı arasında kalan bölge için hazırladığı projeye ilişkin imar planı önerisini Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda görüşen Karşıyaka Belediye Meclisi, yat limanı için seçilen bölgenin ulaşım, ticaret ve coğrafi açıdan olumsuzluklara yol açacağı gerekçesiyle oy birliğiyle reddetti.

Karşıyaka Belediyesi tarafından planlara işlenen ve onay için gönderilen marina projelerinin yerine, kendi projesini hazırlayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, ÇED raporu için görüş istediği kurumlardan biri de Karşıyaka Belediyesi oldu.

Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda, Bakanlığın yat limanı amaçlı hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı önerisini görüşen Karşıyaka Belediye Meclisi, oy birliği ile red kararı aldı. Karşıyaka Nikah Sarayı ile Vapur İskelesi arasındaki bölge için hazırlanan projenin yer seçiminin yanlış olduğunun vurgulandığı Karşıyaka Belediyesi raporunda, gerekçe olarak şu görüşlere yer verildi:

“Yat limanının kuzeyinde kalan Cemal Gürsel Caddesi ile ana ulaşımın sağlanması mümkün değildir. Yat limanı proje alanına yönelik çalışmalar için bu caddenin kullanılması, caddenin araç yoğunluğunu büyük ölçüde artıracak, oluşan taşıt trafiğinin getirdiği olumsuz etkiden ilçe halkı huzursuzluk duyacaktır. Şu an yapılan feribot ve vapur seferleri ile kullanılmakta olan güzergah yat limanının konumlandığı alan ile uyumsuzluk teşkil etmektedir. Bu durum, mevcut seferleri aksatacak ve deniz trafiğinde büyük sorunlara yol açacaktır. Aktarma istasyonlarının koku, toz, gürültü ve görünüş yönünden çevreyi kirletmesi için, boşaltma işleminin yapıldığı yerlerin, kapalı olarak inşa edilmesi zorunludur. Bu da kıyı şeridinde mümkün değildir. Bazı durumlarda önerilen proje, bölgedeki tarihi değerlerin, parkların, doğanın, değerli kıyı zenginliklerinin, rekreasyon alanlarının ve balıkçılık kaynaklarının kaybolmasına yol açacağı endişesi nedeniyle olumsuz tepkilerle karşılaşmaktadır.”

BÖLGENİN KATLEDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Bakanlık tarafından hazırlanan 20 bin metrekaresi kapalı alan olarak planlanan proje, seçilen bölgede deniz dolgusunu beraberinde getiriyor.

Projenin Karşıyaka Belediyesi Meclis Toplantısı’ndaki görüşmeleri sırasında, bu duruma tepkisini dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan, “Biz o bölgenin katledilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

İmar Komisyonu Başkanı İsfahan Naki ise, komisyon görüşünü şöyle açıkladı:

“Önergeyi inceledik. Seçilen bölge konum bakımından uygun bir yerde değil. Karşıyaka esnafına çok yakın. Trafik de olumsuz yönde etkilenecek. Ticari alan yapılmak istenmesi ve denizin doldurulacak olması nedeniyle de görüşümüz olumsuz.”

04 Ağustos 2013
Etiket; karşıyaka, yat limanı, bakanlık, onay, meclis, belediye, hüseyin, çalışkan, ulaştırma, denizcilik Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Karşıyaka'da yoga buluşması
Elfida hayaline kavuştu!
Pınar Karşıyaka Campbell'i aldı
Folkart'tan KSK açıklaması
Aynı iş için üç ihale mi olur
Rol model Altınordu
Folkart-KSK gerginliği
Yeni büfeler beğenildi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir