20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kart: AK Parti kendi anayasa taslağını dayatmak istiyorTBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, iktidarın anayasa çalışmalarına yönelik olarak tarih belirleme noktasında talepleri olduğunu belirterek, çalışmaların Temmuz ayı başına kadar devam edeceğini söyledi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısının sona ermesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kart, şu anda komisyon olarak 15 maddelik protokolün 11. maddesine göre ikinci aşamayı müzakere ettiklerini belirterek, ilkeleri belirleme ve metin oluşturma aşamasında olduklarını kaydetti.

İktidarın bu aşamaya yönelik olarak tarih belirleme noktasında talepleri olduğunu vurgulayan Kart, "Bu noktada mutabakat sağlandı. Yasama yılı sonuna kadar, yani Haziran sonu ya da Temmuz başı şeklinde mutabakat sağlandı. Ancak bunun devamında çalışmalar kilitlendi. Şu sebeple kilitlendi. İkinci aşamanın sonunda ortaya çıkacak metnin, bütünüyle uzlaşmaya dayalı bir metin olmayacağı çok açık. AK Parti, orada ikinci aşamadan sonra Anayasa konusunun tamamında bir uzlaşma olmadığı takdirde, çalışmaların sonlandırılmasını, üçüncü ve dördüncü aşamanın yapılmamasını istiyor" diye konuştu.

"4 GRUP DA ÇALIŞMALARIN 1 TEMMUZ’A KADAR SÜRMESİ KONUSUNDA UZLAŞTI"

"Aslında iktidar grubunun Anayasa Komisyonu masasını 2-3 aydan bu yana terk etmek istediğini çok iyi biliyorduk, işin özü buydu" diyen Kart, şu ifadeleri kullandı:

"Masayı terk etmek noktasında kararlı olan siyasi iktidar var. Bunun gerekçesini yaratmaya çalışıyorlar. İyi niyetle ikinci aşamada da her türlü katkıyı vermek çabası içindeyiz. İkinci aşamada yüzde yüz mutabakatın olmayacağı çok açık. Ondan sonra Anayasa’nın olgunlaşması, kamuoyunun tartışmasına sunulması ve dördüncü aşama olarak da yeniden müzakerenin yapılması gerekiyor. 15 maddelik protokol bunu söylüyor.

Mutabakatla hazırlanan protokolün askıya alınmasını isteyen iktidar girişimi söz konusuydu. Bu noktada çalışmalar tıkandı. Salı günü yeniden müzakereler yapılacak. 4 grup da çalışmaların 1 Temmuz’a kadar sürmesi konusunda uzlaştı."

"AK PARTİ BÜTÜN BU SÜREÇLERİ BERTARAF ETMEK İSTİYOR"

Kart, kritik olan 8-10 maddede mutabakat sağlanmayacağını kaydederek, "Bu aşamada mutabakat sağlanması çok mümkün olmadığı aşikar olan o maddelerin görüşülmesi noktasında, hem kamuoyunun yeni değerlendirme yapması hem de liderlerin inisiyatif kullanması süreci söz konusu olacak. AK Parti bütün bu süreçleri bertaraf ederek, Anayasa çalışmalarını kendince en geç Haziran ayının sonunda bitirmenin altyapısını oluşturmaya çalışıyor, biz de buna fırsat vermek istemiyoruz. Çünkü Anayasa Uzlaşma Komisyonu zemini tarihi bir zemindir, sorumluluk gerektiren bir zemindir" şeklinde konuştu.

Türkiye için, Türkiye’nin ortak paydayı yakalaması için son derece önemli bir zemin olduğunu ifade eden Kart, "Biz, bu sorumluluk anlayışıyla toplumsal uzlaşmayla Anayasa’nın yapılması noktasında gayret içinde olduk, AK Parti ise toplumsal uzlaşma zeminini bir an evvel sona erdirip, kendi Anayasa taslağını topluma dayatmak istemektedir" dedi.

CHP Konya Milletvekili Kart, "Salı günü üçüncü ve dördüncü aşamanın mutabık kalınan süreye dahil edilip edilmeyeceği mi müzakere edilecek?" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Bugün konuştuğumuz konuları belki de daha geniş boyutuyla değerlendirme imkanı olacak. Komisyon üyesi olan arkadaşlar genel başkanlarla, genel merkezlerle, yetkili organlarla değerlendirmelerini yapacaklardır. Umarım o noktada siyasi iktidar daha sorumlu bir davranış içine girer, daha uzlaşmaya açık bir biçimde üstüne düşen görevi yapar. Ama çok açık olarak şunu ifade ediyorum; AK Parti’nin toplumsal uzlaşmaya dayalı Anayasa yapmak konusunda samimi olmadığını, siyaseten dürüst olmadığını ilk günden beri ifade ediyoruz. Gelişmeler bunu doğrulamıştır."

CHP’li Kart, TBMM Başkanı Çiçek’in "Güneş batmak üzere" açıklamasından sonra toplantıdaki tavrının sorulması üzerine ise, "Sayın Başkana yönelik olarak çok dikkatli bir üslup içinde olduğumu biliyorsunuz. Sayın Başkanın üslubunda, söylemlerinde son bir haftadan bu yana daha evvelki tavrı ile bağdaşmayan yaklaşımları gördüğümü ifade etmiştim. O yaklaşımların müzakere esnasında da sürdüğünü gözlemledim" yanıtını verdi.

04 Mayıs 2013
Etiket; Anayasa, Uzlaşma, Komisyon, Atilla, Kart Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Sağlık görevlisine saldırı
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
İZBAN'da kart krizi
Göztepe ve Karşıyaka statlarını konuştular
İzmirim Kart'ta bir skandal daha
Karşıyaka'da yaşlı ve engelliye özel hizmet
Peynir paketinden elbise yaptı
FİFA'da Olay İstifa!
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir