20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kayıt dışı araç kiralamayın uyarısıİzmir Oto Galericileri, Alım-Satım-İş Takip-Yıkama-Kiralama ve Yağlamacılar Odası Başkanı Zafer Dursun, yaz döneminde talebin artması yüzünden kayıtdışı araç kiralayanların sayısının arttığını söyledi. Odanın Gaziemir’de düzenlediği bölge toplantısında üyelerle biraraya gelen Zafer Dursun, ‘Araç kiralayan vatandaşlar dikkatli olmalı, mağdur durumda kalmamak için kayıt altında çalışan işletmelerden araç kiralamalıdırlar’ diye konuştu.

Yasal vecibelerini yerine getiren üyelerinin haksız rekabete uğradıklarına dikkat çeken Dursun, ‘Yaz dönemiyle birlikte yurt içinden ve yurtdışından gelen ziyaretçiler, tatilini geçirmek isteyen insanlar araç kiralıyorlar ancak artan araç kiralamalarının üyelerimize tam yansımadığını tespit ettik. Sektörde önemli haksız kazanç, haksız rekabet ve vergi kaçırma söz konusu. Bu konuda araç kiralama işiyle uğraşan üyelerimizle toplantılar yapıyoruz. Gaziemir’in ardından Buca, Bornova ve Karşıyaka’da da toplantılar düzenleyeceğiz. Biz birlikteliğimizi koruyarak ekmeğimizle oynayan korsanlarla mücadele edeceğiz. Çünkü hepimiz aynı çatı altındayız. Araç kiralayan üyelerimiz odamızın çalışmalarına destek vermeli, tüketiciler de bizim yanımızda olmalı.Kayıtdışı ile hep birlikte mücadele edilirse başarılı olunur.’ dedi.

Tüketicilere tavsiyeler Tüketicileri de uyaran Başkan Dursun sözlerini şöyle sürdürdü:

''Elinde birden fazla aracı olan bazı kişiler araçlarını ‘Kapının önünde durmasın’ mantığıyla kiraya veriyor. Tabi bu da beraberinde ciddi sorunlar getiriyor. İşin profesyoneli üyemizi zora sokuyor. Vatandaş da resmi olarak araç kiralama sözleşmesi yerine boş bir kağıda ya da açık senede imza atarak araç kiralıyor. Zaten kayıtdışı kiralanan araç genelde 10-15 yaşında. Kaza ve arıza riski büyük. Bu durumda olası bir kaza, arızada araç sahibi hakkından fazlasını talep edebiliyor.

Bu konuda yargıda binlerce dosya var. En doğrusu kayıtdışı araç kiralanmaması. Bizim üyelerimiz sürekli model araçlarla hizmet vermeye çalışıyor, en fazla 3-5 yaşında arabaları kiralıyorlar. Muhatap bulamazlar Resmi işyerlerinden araç kiralandığı takdirde tüketici herhangi bir sorunda karşısında muhatap bulacaktır. İzmir’de bu işi yapan ikiyüze yakın üyemiz var ve oda yönetimi olarak üyelerimizle yaşanabilecek sorunları çözmeye kefiliz. Böyle durumlarda şikayetlerini odamıza bildirecek tüketicilere yardımcı olur ve sorunun çözümüne katkı koyarız. Vatandaşın araç kiralarken o işyerinin vergi levhasını, oda kaydını, kira protokol sözleşmesini, kiralanan aracın rent a car kaskosunu kontrol etmeli ve aracın kiralanan şirkete ait olup olmadığına bakmalı. Kiralanan aracın çiziğinin, stepnesinin, krikosunun, lastiğinin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Kontrol edilmeden araç kiralanmamalı.’

21 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRAT GAZETECİLER DERNEĞİNDE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir