20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kesilen ağaçları Valiliğin önüne bıraktılarMANİSA'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Köyü'nde yapılması düşünülen termik santrali için zeytin ağaçlarının hukuksuzca kesilmesine karşı çıkan bir grup, kesilen ağaçları Valiliğin önüne bırakarak tepkilerini gösterdi.

Soma'ya bağlı Yırca'ya yapılması planlanan kömürlü termik santrali için Kolin A.Ş. tarafından zeytin ağaçlarının kesilmesi üzerine, kesilen zeytin ağaçlarını yanlarına alan köylüler, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile birlikte otobüsle Manisa Valiliği önüne geldi.

Köylü kadınlar 'Zeytinimi Kesme', 'Zeytinime Dokunma' pankartlarını açarak tepkilerini dile getirdi. Kesilen zeytin ağaçları, Valilik önüne bırakıldı.

"BU TARIM ARAZİLERİMİZ NEDEN YOK EDİLİYOR"

Yırca Köyü sakinlerinden Sedat Sami Özdemir, köylerinin yakınında 2 termik santral bulunduğunu, üçüncüsünü istemediklerini ve zeytin ağaçlarının hukuksuzca kesilmesinin önlenmesi gerektiğini söyledi.

Özdemir, şöyle dedi: "Mağdur durumdayız. Motorlu testerelerle zeytinlik alanına girip, kanunsuz bir biçimde zeytin ağaçlarını kesiyorlar. Böyle bir şey yasal değilse neden kesiyorlar? Devletimiz bizi neden korumuyor? Devletimizin 3-5 çapulcu teröristtin ayağına gidip pazarlığa oturuyor da köylüye gelip de neden bize yol göstermiyor? Neden bizimle anlaşmıyor? Bizim yaşama hakkımız yok mu? Bu tarım arazilerimiz neden yok ediliyor? Bizimle bile temasa geçmiyorlar."

Yırca Köyü sakinlerinden Nermin Kocaeri ise, zeytin ağaçlarını evlatları gibi gördüklerini anlatırken, "Yetiştirdiğimiz bu evlatlarımız kesiliyor. Bir çocuğun el ve ayağını kesebilir misin? Zeytinlerimizi çocuk gibi yetiştirdik. Malımızı, canımızı alıyorlar. Biz para pul değil, canımızı istiyoruz" dedi.

CHP'Lİ ÖZGÜR ÖZEL'DEN DESTEK

Yırcalılar'ın hukuksal mücadelesinin her zaman arkasında olduğunu söyleyen CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, şunları söyledi: "Zeytin paralarının köylülerin bankadaki hesaplarına yatırıldığı belirtiliyor. Yırca köylüleri para istemiyor. Yırcalılar temiz hava istiyor. Bu nedenle Yırcalılar acele kamulaştırma istemiyor. Acele kamulaştırma yüksek milli menfaatler olduğunda olur. Buradaki iş yüksek milli menfaat mi, Kolin A.Ş.'nin menfaati mi yoksa köylülerin menfaati mi önemli? Yırcalılar ne para, ne santral istiyor. Onlar köyünü ve temiz hava istiyor" diye konuştu.

Acele kamulaştırmanın iptali için açılan davanın Danıştay 6'ncı Dairesi'nde görüldüğünü belirten CHP'li Özel, şöyle dedi: "Bu acele kamulaştırmaya karşı Danıştay 6'ncı Dairesi Kolin A.Ş.'nin savunmasını istedi. Yürütmeyi durdurmayla ilgili kararını vermek üzere firmaya 15 gün savunma süresi verdi. Bu 15 gün sonunda mahkeme bir karar verecek. Bu karardan önce firma usulsüz milis güçleri oluşturmuş. 4 tane adam var. Ellerinde elektrikli testere ve koşarak giderek, 10 saniyede bir ağaç kesiyorlar."

CHP Manisa Milletvekili Özel, mahkeme kararına kadar bu zeytinlerin kesilmemesini istediklerini anlatırken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün zeytin kesilmesi izni vermediğini, Soma Belediyesi'nin bu alanın imarda hala tarım arazisi olarak göründüğünü söylediğini kaydederek, firmanın araziyi mahkeme kararından önce zeytinlik alan statüsünden çıkarmak istediğini öne sürdü.

Vali Erdoğan Bektaş'ın Demirci İlçesi'ni ziyaret etmesi nedeniyle Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile Yırca köylüleri Valilik Brifing Salonu'nda ağırlayarak dinledi. Vali Yardımcısı Yüce, konuyu yakından izlediklerini, acele bir kamulaştırma yapıldığını, itiraz davalarının devam ettiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

"Bir hukuk süreci işliyor. Neticede hukukun verdiği karar uygulanacak. Biz sadece bize bildirilen ihbarlar neticesinde tutanaklar tutuyor ve gerekli işlemleri yapıyoruz. Şu ana kadar kesilen ağaç sayısı 511'dir. Bunun karşılığı olarak ağaç başına gerekli para cezası kesildi. Ayrıca Toprak Koruma Yasası'nda bir muhalefet söz konusu. Bunun için de gerekli yasal işlemler yapılıyor. Yapabildiğimiz işlemler bu. Mahkemenin vereceği karar neticesinde gerekli çalışmalar yapıldı. Konuyu valimize ileteceğiz. Valilik olarak gereken neyse yapacağız."

"VALİLİK KESİM FAALİYETLERİNİ DURDURMALI"

Yırca köylüleri ile birlikte gelen ve kamulaştırma davasını yakından takip eden Greenpeace avukatı Deniz Bayram, acele kamulaştırma kararı ile Kolin A.Ş.'nin zeytin ağaçlarını kesemeyeceğini dile getirdi. Avukat Bayram, şöyle devam etti: "Acele kamulaştırma kararı buraya yapılacak termik santral için gerekli izinlerin alınması, sürecin başlatılması, imar planlarını yapılması gibi sürecin başlangıcıdır. Kamulaştırma kararının alınması yasadaki izinleri aşamaz. Gerekli izinler alınmak zorunda. Bir hukuk üstünlüğü var. Tarım Yasası'na göre eğer gerekli izinler olmaksızın bir alanda kesim yapılıyorsa Valilik gerekli önemleri alır. Valiliğe bir tedbir yükleniyor. Şirket engellenir. Ağaç kesim faaliyetlerinin bir an önce Valilik tarafından durdurulması gerekiyor. Tarım Yasası ve Belediye Kanunu gereğince gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor."

16 Ekim 2014
Etiket; manisa, soma, yırca, termik santral, kolin, ağaç, valilik, zeytinlik, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Manisa'ya dev proje
Şekeri düşürür, yağı yakar
Yangınlar azaldı, masrafları çoğaldı
Manisa'da facia: 15 ölü
Kaf Kaf, Manisa'ya acımadı
Manisaspor'un eli boş
Tarihi saati çaldılar
Manisaspor sonunu getiremedi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRAT GAZETECİLER DERNEĞİNDE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir