17 Haziran 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kocaoğlu: Yerel yönetimlerin yetkisi artırılmalıEge Belediyeler Birliği Meclisi'nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel yönetimlerin sadece kaynak sorunu yaşamadığını belirterek, yetki konusunda da düzenleme yapılmasını istedi.

Ege Belediyeler Birliği'nin 2. Olağan Meclis Toplantısı, Hilton Oteli'nde gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Belediyeler Birliği Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından yönetilen Meclis'te, Birlik'in 2015 yılı çalışma planı ile 890 bin TL olarak belirlenen bütçesi oy birliği ile kabul edildi.

Yeni çalışma programında belediyeler arası ve sivil toplum örgütleriyle işbirliklerinin geliştirilmesi hedeflendi. Birliğe Aydın Efeler Belediyesi'nin üyelik başvurusu da onaylandı.

Yerel Yönetimler Yasası

Yerel Yönetimler Yasası'ndaki değişiklikle ilgili konuşan Başkan Kocaoğlu, havzaları ve bölgeleri kapsayan çalışmaların tek elden yapılmasından yana olduğunu belirterek, “Daha iyi randıman verdiğinden, kaynakların israf edilmemesinden dolayı bunu destekliyorum. Büyükşehir olmaktan ve sınırlarımızın büyümesinden bir şikayetimiz yok" dedi.

Ücretsiz ulaşım

İZSU bütçesi ve harcamalarıyla ulaşım harcamalarının birbirine eşit olduğunu söyleyen Kocaoğlu, toplu ulaşımdaki zararın büyük bölümünün yasa gereği önemli orandaki yolcunun ücretsiz taşınmasından kaynaklandığını söyledi. Kocaoğlu, bu durumun maliyetleri yükselttiğini belirtti ve bu nedenle ücretsiz taşınan yolcu maliyetlerinin ilgili bakanlıklar tarafından karşılanmasını talep etti.

Kocaoğlu "Önüme gelen kişiyi bedava taşıyacağım demenin bir yararı yok. Ulaşım sistemimiz çöküyor. Ben 400 milyon lira zarar ediyorum ulaşımda, 400 milyona fuar yapıyorum." dedi.

İl Özel İdaresi malları

İl Özel İdaresi ve köy tüzel kişiliklerinin kapatılmasının ardından başka kurumlara tahsis edilen malların satışı konusuna da değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Köyün arazisinde imece usulü yapılmış, köyün müşterek malını satamazsın. Köyün merasını, kestane ağacını satamazsın. Belediyenin onların lokmasını küçültecek icraatlarda bulunması yanlıştır. Sınırımız açık ve net budur. 30 ilçeyiz, 6 AKP'li, 2 MHP’li belediyemiz var. Ödemiş Belediye Başkanımıza da tavsiyemiz, bu çerçevede mal satıp kaynak yaratmasıdır. Kullanamayacağı malı satsın. Nazımızın geçtiğini, sözümüzün geçtiğini engelliyoruz. Biz onların ne memuru, ne amiriyiz. Seçilmiş kişiler. En az benim kadar beldesinde kanunun verdiği çerçevede yetkili, ama esnek bir birliktelikle kente hizmet etmek için çalışıyoruz" dedi.

"Kaynak da yetki de artmalı"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel yönetimlerin sadece kaynak sorunu yaşamadığını, yetki konusunda da düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Yerelin yetkilerinin artmadığı, yol haritasını, stratejik planını belirleyemediği müddetçe kaynak israfı olacağını dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Merkezi hükümet tarafından yapılan projelerin öncelik sıralaması, yerelin ihtiyaçlarına her zaman uymaz" dedi.

Kocaoğlu, "Aklı ve bilimi kullanmadan, yerel dinamiklerin görüşlerini almadan, yerelin zenginliklerini tozunu silkeleyip ayağa kaldırmadan, sihirli değnekle yeni şeyler icat ederek, hayaller peşinde koşarak, köyümüzü-kentimizi kalkındıramayız" diye konuştu.

Kentin her kesiminden katılımla İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu oluşturduklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "Ne kadar bilgiye ulaşırsak, ne kadar akıl sorarsak, katılımcı yönetimle kentlerimizi yönetirsek kaynaklarımızı o kadar doğru kullanırız. Hem kaynak artacak hem de yetki artacak. Tramvayın onayını 3 sene beklemişim, parasını da bulmuşum. Büyükşehir Belediyesi'nde ulaşımdan sorumluyum. Onlar da inceliyor, politik olarak söylemiyorum, sistem böyle. Sistem bekletiyor. Eğer zararlı bir şey yapıyorsam gel el koy" dedi.

16 Ekim 2014
Etiket; izmir büyükşehir belediyesi, aziz kocaoğlu, yerel yönetim, yetki, kaynak, ege belediyeler birliği meclisi, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Çeşme'ye 250 milyon lira
İzmir'in suyunda tehlike yok
İzmir-Gdansk rekabeti
Karşıyaka'da tramvaylı günler
Altın kız madalyasıyla geldi
Kocaoğlu'ndan önemli açıklamalar
Kavimler göçü olabilir
Tarım Fuarı kapılarını açtı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir