1 Aralık 2023, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kocaoğlu'ndan Genel-İş'e sert tepkiUtku BOLULU/DHA - İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZELMAN kadrolu belediye otobüs şoförlerinin sabahtan, saat 14.00’e kadar sefere çıkmamasını örgütleyen DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nı kınadı.

Bu hareketin İzmirlilere yapılmış bir kötülük olduğunu, Gezi Parkı nedeniyle halkın başlattığı, hiç kimsenin katkısı olmayan protestolardan sendikanın rol çalmaya çalıştığını belirten Kocaoğlu, sefere çıkmayan şoförlere en ağır disiplin cezasının verileceğini, İzmirlilere verdikleri sıkıntının yanlarına kalmayacağını açıkladı.

İzmir’de Gezi Parkı olayları nedeniyle 'Hükümet’in takındığı antidemokratik tavrı protesto etmek için' yapılan iş bırakma eylemi kapsamında DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın aldığı kararla İZELMAN kadrolu belediye otobüs sürücüleri sabahtan öğlen saat 14.00’e kadar iş başı yapmadı.

ESHOT ve İZULAŞ kadrosu olan Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası üyesi şoförler ise direksiyon başına geçti. Bu nedenle İzmir’de her gün sefere çıkan 1450 araçtan 1000’i garajlarında kalırken, tüm kentte ulaşım 450 otobüsle sağlandı. ESHOT’un acilen oluşturduğu hat organizasyonu ile işine, okuluna giden İzmirlilerin mağduriyeti azaltıldı.

Buna karşın pek çok semtte sıkıntı yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ulaşımda yaşanan sıkıntıya sert tepki gösterdi. Kocaoğlu yaptığı açıklamada ulaşımda ne sendikanın, ne de personelin grev yapma ve işi bırakma gibi bir yasal hakkı olmadığını söyledi. Ulaşımın grev kapsamı dışında olduğunu belirten Kocaoğlu, “Bürokratlarım ve benim çabalarıma karşın maalesef bugün görevlerini yapmadılar. Biz yasa ve disiplin yönetmeliğine disiplin uygulaması başlattık. En ağır ceza verilecek. Ancak, grev yetkisi olmamasına karşın ulaşımda 4 milyon İzmirliyi sabah işine, okuluna taşımayan ve bunu örgütleyen sendikayı şiddetle kınıyorum” dedi.

GECE GÖRÜŞMESİNDEN SONUÇ ÇIKMADI

Kocaoğlu, Genel-İş’in aldığı işi bırakma kararını dolaylı yollardan bürokratların akşam üzeri saat 17.30 sularında duyduğunu, bu saatten sonra sendika temsilcilerinin çağrılarak görüşmelere başladıklarını söyledi. Geç saatlere kadar sendikacılardan olumlu haber bekledikleri için İzmirlileri bilgilendiremediklerini belirten Kocaoğlu, bu nedenle İzmirlilerden kendisini anlayışla karşılamalarını istedi.

SENDİKACILIĞIN GELDİĞİ DURUMA ÜZÜLÜYORUM

Ulaşımda Genel-İş’in aldığı iş bırakma kararı ve sürücülerin direksiyon başına geçmemesini İzmirlilere yapılmış bir kötülük olarak değerlendiren Kocaoğlu, “Tüm hemşehrilerimden bunu önleyemediğim için özür diliyor, beni anlamalarını talep ediyorum. Bugüne kadar hayatım boyunca örgütlülüğün yanında olmuş, emeği savunmuş bir vatandaş olarak sendikacılığın geldiği bu durumu uzunca bir süredir üzülerek izliyorum. Hiç kimsenin katkısı olmadan halkın başlattığı demokratik protesto eyleminin pazartesi günü akşamı Gündoğdu Meydanı’nda sendikanın önlüklerini giyerek rol kapmaya çalışmaları ve bu ortamda yararlanmak için bugün belediye otobüsleri çalıştırmama tavırları halka yapılmış çok yanlış bir hareket, kendileri için de rol kapmak olarak değerlendirdiğini ve bu yapıdaki sendikacıların işçinin hakkını korumaktan ve işçinin vatandaşa hizmet etmesinden çok uzak olduğunun da altını çizmek istiyorum. Hiçbir haklı gerekçe olmadan bugün İzmirlilere verdikleri sıkıntı yanlarına kar kalmayacaktır” dedi.

Kocaoğlu, işçilerin daha sağduyulu olmaları ve görevlerini yapmaları gerektiğine dikkat çekti. Kocaoğlu, direksiyon başına geçen ve çalışan 450 sürücüye ise teşekkür etti. Öte yandan, toplu iş sözleşmesindeki maddelere göre disiplin hükümlerini içeren 3'üncü maddesi uyarınca ağır ihmal, kasıtlı işe çıkmama, görevi aksatmaktan dolayı maaşlarından 3 yevmiye kesme cezası verilebilecek. İkinci kez tekrarı halinde ise sürücülerin iş akdinin feshi yapılabilecek. Buna ESHOT Disiplin Kurulu karar verecek.

05 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir