1 Aralık 2023, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kürt meselesinde iktidara kredi verdikCHP Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın, Ayvalık Belediyesi ile Friedrich Ebert Stitung Türkiye Temsilciliği ve Türk-Alman Tandem Dayanışma ve Entegrasyon Derneği iş birliğiyle düzenlenen "AB Projeleri Hazırlama Eğitimi" ve "AB İlişkileri” konulu seminere konuşmacı olarak katılmak üzere Balıkesir’in Ayvalık ilçesine geldi. Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen’i makamında ziyaret eden Murat Karayalçın, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Birkaç gün önce AB ülkeleri arasında yapılmış olan bir anketin sonuçlarının açıklandığını kaydeden Murat Karayalçın, “Ankette, AB’yi kuran ilk 6 ülkede de AB konusunda ciddi kaygıların bulunduğu görülüyor” ifadelerini kullandı.

Yakın gelecekte Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının hayata geçmesinin beklendiğini belirten Karayalçın, “Umarım bu sağlanır. Şu anda Türkiye ile AB arasındaki en önemli konu budur. Bunun dışında bir başka önemli konu da vize konusudur” dedi. Karayalçın, çözüm süreci ile ilgili bir soruya, “Biz 1989 yılından bu yana Kürt sorununun çözümü için cesaretle ve geniş ufukla çaba harcamış bir partiyiz. Biz o yıllarda, ’TBMM’de temsil edilen siyasi partiler 2’şer temsilci versin ve bir araya gelinsin. Herkes elini taşın altına koysun. Sorunu nasıl çözeceğimizi müzakere edelim’ demiştik ama bu önerimiz kabul edilmedi. Şimdi yeni bir süreç var ama bu bizim önerimiz değil. Bugün bambaşka ve tamamen bugüne kadar söylediklerinin dışında, bambaşka bir arayışla bir süreci işletiyorlar. Biz ise AKP hükümetine, ‘Bu sorunu bizim dışımızda çözebileceğinize inanıyorsanız buyurun size kredi açıyoruz’ dedik. Bunu söylerken de kesinlikle, ‘Ne haliniz varsa görün’ düşüncesinde olmadık. Önerilerimizi sıraladık ama, ‘Sonuçta halka hesabını veremeyeceğiniz hiçbir angajmanın içine girmeyin’ dedik. Bugün maalesef Abdullah Öcalan’ın İmralı’da BDP’li heyetle yaptığı görüşmelerin gazetelere yansıyan zabıtlarından görüyoruz ki, İmralı ve hükümet, başkanlık sistemi için bir karara varmışlar. Bunlar bizim kabul edebileceğimiz şeyler değildir. Bu yüzden de bu sürece kaygıyla bakıyoruz” diye konuştu.

Önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da çok önemli bir toplantı yaptığına işaret eden Murat Karayalçın, “CHP, bu toplantıda bir tutum belgesi açıkladı. Bu tutum belgesini partili milletvekillerimiz Türkiye genelindeki seçmenlerine dağıtıp anlatacaklardır. Biz de 18 Mayıs’ta Aydın’da başlatacağımız mitinglerimizde bu konudaki tutumuzu halkımıza anlatacağız. Bu belgede tam bir demokratikleşme paketinin olduğunu söyleyebilirim. Ülkemizdeki tüm aydınlarımızın bu tutum paketine destek vermesi gerektiği inancındayım. Bana göre Kürt sorununun çözümü de ancak bu paketle olabilecektir” dedi.

Kürt meselesinin bir yurttaşlık ve hatta Türk sorunu olduğunu ifade eden Karayalçın, “Biz bu sorunu, kardeşlik ve demokratikleşme anlayışı içerisinde çözebileceğimize inanıyoruz çünkü biz Cumhuriyet’i kurmuş bir partiyiz. Dolayısıyla bu sorunun çözümü en çok bizim için önemlidir. Bu sorunun çözümü için de biz ulus devlet ve üniter devlet yapısını koruyarak formüller geliştirdik” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de AK Parti’nin karşısında ciddi bir muhalefet olmamasına ilişkin iddiaları hatırlatan soruyu da cevaplayan Karayalçın, “Hem muhalefetin kanallarını kurutacaksın hem de sendikaları körelteceksin. Gözlerine biber gazı sıkacaksın. Ondan sonra da Türkiye’de muhalefetin olmadığından söz edeceksin. Olacak iş değil. CHP, içinde farklı tercihlere sahip olmasına rağmen, diğer siyasi iddialarını seslendirerek 1 yıl sonra yapılacak seçimlere hazırlanmaktadır” dedi. CHP olarak mahalli seçimlere sıkı bir şekilde hazırlandıklarını vurgulayan Murat Karayalçın, “Ekim ayında başlayan ve 2015 Haziran ayına kadar sürecek ve araya referandumların da sıkıştırılacağı bir seçim yağmuruyla karşı karşıyayız. CHP olarak bu seçimlerde başarılı olabilmek için gayretlerimiz sürüyor. Türkiye’nin aydınlık yarınlarının anahtarı CHP’dedir ve CHP etkin bir ana muhalefet partisidir. Hedefi de tek başına iktidar olup halkımızı içine düşürüldüğü karanlıktan kurtarmaktır” diye konuştu.

Belediye ziyaretinin ardından deniz kıyısındaki bir çay bahçesinde dostlarıyla sohbet eden Karayalçın’a vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

11 Mayıs 2013
Etiket; Karayalçın, Murat, CHP, Balıkesir, Kürt, Kredi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İL MÜDÜRÜ ESKİCİ'DEN SPOR MEDYASINA DESTEK
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
Altınordu yenilgiyle tanıştı
Genç hemşireden insanlık dersi
Banvitli kızlar şampiyon
CHP darbeyi biliyordu
Kaf Kaf direniyor
İzmir'den Simav'a dostluk köprüsü
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir