6 Aralık 2023, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Necip Fazıl'ı sadece şair olarak görenler yanılırİstanbul Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yazar Sadık Albayrak için bu akşam düzenlenen gecede konuşan Başbakan Erdoğan, aynı zaman dünürü olan yazar için Mevlana, Yunus Emre, Mehmet Akif ve Necip Fazıllar’ın bulunduğu zincirin bir parçası olduğunu söyledi.

Fikri ile zikri ‘bir’ medeniyet inşa ettiklerini belirten Erdoğan, “Mehmet Akif'i, Necip Fazıl'ı sadece şair olarak görenler yanılırlar. Onlar, yaşamlarıyla adeta kendileri, fikirdirler, kitaptırlar, şiirdirler. İşte Sadık ağabeyimiz de 50 yılını ilme adamış bir çınardır. O, Osmanlı'yla bağımızı Kur’an bir mimardır. Bizim köklerimizle irtibatımızı kesilmesi istenirken o cesaretle ortaya çıkmış, o irtibatı muhafaza için göğsünü siper etmiştir” dedi.

Albayrak’ın tüm nesiller üzerinde oynanan oyunu, karşılığında hayatını feda edecek kadar bir gözü karalık içinde bozan kişi olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz onun sayesinde bize anlatılanın çok ama çok farklı olduğunu öğrendik. Kendisinin cuma cemaatindeydim. Dedim ya kader planı içinde neler var neler. Onun çabaları sayesinde geçmişinin aslını, geleceğin tasavvurunu idrak etti. Biz fikriyle zikri bir medeniyet inşa ettik. Mevlana ile bize kalan sadece mesnevi değil sema kalmış, Hak'tan, alıp halka verme anlayışı, sevgi, hoşgörü kalmıştır. Yunus'tan bize kalan güzel Türkçe'si değildir. O bize sabrı öğretmiştir. Mehmet Akif bize edebi, adabı öğretmiştir. Necip Fazıl sadece ‘Çile’ adlı eseri bırakmamıştır; o bize hakikat çilesini, dava çilesini de miras bırakmıştır.

İşte Sadık Albayrak da tam da bu zincirin bir parçasıdır. Kitapları ilimle yoğrulduğu kadar hayatı da ilimle yoğrulmuştur. Kitapları gibi hayatıyla da diklenmeden dik durmayı öğrenmiştir. Hayatı mahkemelerde geçmiş, Necip Fazıl gibi davasından geri durmamıştır. Albayrak, hakikat peşinde önce kendisini bilmeyi başarmıştır. Milletten saklanan belge ve bilgileri açıklarken, herhangi bir hesabın içinde olmamıştır. O bilsin ki; gelecek nesiller de sadece kitaplarını değil, hayatını da ibretle okuyacaktır. Rabbim’e bizlere böyle gönül erleri bahşettiği için hamd ediyorum. Böyle alimleri nasip ettiği için hamd ediyorum. Onunla yol arkadaşlığı yapmaktan büyük gurur duyduğum için Rabbime hamd ediyorum.”

Erdoğan, gecenin sonunda yazar Sadık Albayrak’a Kur’an-ı Kerim’i ezbere okuyan Hattat Kemal Batanay’ın 1975 yılına ait el yazısı tablosunu hediye etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından araştırmacı yazar Sadık Albayrak'ın 50. yazarlık yılı için düzenlediği özel geceye, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gazetecilerden Nazlı Ilıcak, Abdurrahman Dilipak, Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan, kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda yazar ve gazeteci katıldı.

10 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir