15 Ağustos 2022, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ölen madencilerin ailelerine savunma ordusuMANİSA'nın Soma İlçesi'ndeki maden faciasında 301 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından, acılı aileleri için, Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız ile baro üyesi avukatlar kolları sıvadı.

Baro kurduğu 150'den fazla avukattan oluşan savunma ordusuyla, hemen her gün Soma'daki acılı ailelerle biraraya geldi, onlara yasal haklarını ve yapabileceklerini anlattı. Bunun yanı sıra facianın aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması için de aileler adına hiçbir ücret almadan, hukuk mücadelesi başlattı. Balkız, ayrıca Türkiye Barolar Birliği'nin yardım hesabında biriken 1 Milyon TL'yi de işçilerin çocuklarının eğitimi için harcayacaklarını dile getirdi.

Geçen 13 Mayıs'ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait maden ocağında çıkan yangın sonrasında, 301 madenci yaşamını yitirdi. Kurtarma çalışmalarının tamamlanmasıyla başlayan adli soruşturma sonrasında ise, aralarında şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Bunun yanı sıra can veren işçilerin aileleri firma aleyhine çok sayıda maddi ve manevi tazminat davası açtı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin mallarına Birinci Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla el konuldu. 

AVUKATLARDAN SAVUNMA GRUPLARI KURDU 

Facianın hemen ardından Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden Soma'ya yardım aktı. Bunun yanı sıra olayın ihmalden kaynaklandığını ve hukuksal boyutunun artarak devam edeceğini düşünen Manisa Barosu Başkanı Avukat Zeynel Balkız da, ilçeye ilk gidenlerden oldu. Kurtarma çalışmalarının tamamlanmasıyla başlayan adli soruşturma boyutunda da önemli çalışmalara imza attı.

Adliye ayağında, savcılık soruşturmasını yakından takip eden Balkız, avukat arkadaşlarıyla araştırmaları sonrasında sorumluluğu bulunduğuna inandığı kişiler ve kurumlar hakkında da suç duyurularında bulundu. 

Manisa Barosu'nun girişimleriyle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), artan iş yükünü de göz önünde bulundurup iş mahkemesinin kurulmasına karar verdi. Bunun yanı sıra, acılı aileler ve yakınlarıyla da kentin belirli bölgelerindeki toplantı salonlarında, kurulan avukat grupları biraraya geldi. Kırkağaç Belediyesi meclis salonunda, iki bölüme ayrılan Soma'daki ailelerle de farklı semtlerdeki düğün salonlarında biraraya gelindi. Yine ölen işçi sayılarının fazla olduğu Kınık İlçesi'ndeki Elmadere ve Köseler köylerinde de toplantılar düzenlendi. Burada ailelere, Manisa Barosu'nun adli yardım projesi, anlatıldı. Ölen işçi yakınlarına yasal haklarını ve yapabileceklerini anlatan Zeynel Balkız ile avukat arkadaşları, acılı ailelerin sorularını yanıtladı. Ardından da işçilerin büyük bir bölümünün başvurusuyla, harekete geçen 150 avukat hukuk mücadelesini de başlattı. Başvuran 153 aileye, tahsis edilen 153 avukat, ücretsiz olarak bu ailelerin haklarını savunmak için çalışma başlattı. 

BİLİM KURULLARI OLUŞTURULDU

Avukatların hukuksal çalışmalarının yarı sıra, dava dilekçelerinde ve yargılama aşamasında kullanılmak üzere çeşiti üniversitelerdeki, maden, elektrik ve yeraltı kaynakları konularında uzman bilim adamlarından da yardım istendi. Bu kişilerle yapılan toplantılar sonrasında, avukatların hukuk mücadelesi için savcılığa sundukları dilekçeler, bilimsel verilere dayandırılarak hazırlandı. Bu arada, Soma'da bugüne kadar yapılan gelişmelerle ilgili araştırma sonuçları da, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başta olmak üzere tüm milletvekillerine gönderildi. 

ÖĞRENCİLERE BURS VERİLECEK

Facianını hemen sonrasında yardım kampanyası başlatan Türkiye Barolar Birliği'nin hesabında da 1 milyon TL'nin üzerinde para biriktiğini açıklayan Zeynel Balkız, bu paraların da, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da kararıyla, hayatını kaybeden işçilerin eğitim gören çocuklarına burs olarak verileceğini söyledi. Acılı ailerinin yargılama boyunca yanlarında olacaklarını dile getiren Zeynel Balkız, "Facianın yaşanması bizleri, hepimizi tüm üylererimizi çok üzdü. Ama facia yaşandıktan sonra üzüntümüzü bir kenara bırakıp geride kalan aileler için çalışma yapmaya karar verdik. Onlara hukukusal hizmetleri ücretsiz olarak vereceğiz. Ailelerin neler yapabileceklerini ne gibi hakları olduğunu tek tek anlattık. Onların en iyi şekilde haklarını elde etmeleri için de bu süreç sonuna kadar yanlarında olup onlara omuz vereceğiz" dedi.

17 Temmuz 2014
Etiket; Soma, Maden, Patlama, Haberegeli, Haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'de üniversite bahçesine bomba atıldı
İzmir'de konsomatris operasyonu
Akıllı telefon sahipleri bunları bilmeli
İZBAN'da panik dakikaları
Kağıthane’de Patlama!
Hastane'de Bilgisayar Patlaması!
Fransa'da Patlama!
Patlama Paniğe Neden Oldu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
TSYD KUPASI ARKAS'IN
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir