20 Nisan 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Özal canıyla, Erbakan koltuğu ile ödedi   BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, çözüm sürecine ilişkin, “İktidarın paylaşıldığı kurumlar üzerinde söz sahibi olamazsanız, Türkiye’nin temel sorunlarını çözemezsiniz. Özal bunu canıyla, Erbakan Hoca ise koltuğu ile ödedi” dedi. Partisinin Yüreğir İlçe Örgütü’nün kongresine katılan BDP’li Bozlak, burada İHA muhabirine çözüm süreci, Lice olayları ve Mısır’daki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

   AK Parti hükümetinin çözüm sürecini doğru temelde değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Bozlak, Kürt ve Türk halkının birlikte yaşama arzusunun Türkiye’nin her tarafında olduğunu belirtti. Kürt halkının demokratik haklarının bir an önce tanınması gerektiğini söyleyen Bozlak, hükümetin hızlı adım atması gerektiğini savundu. Bozlak, “Hükümetin elinde de bu imkan var. 2011 seçimlerinden önceki dönemde AK Parti isteseydi de devlete hakim olmadığı için iktidarı tam olarak elinde tutmadığı için isteseydi bile bu sorunu çözemezdi. Ama bugün geldiğimiz nokta itibariyle AK Parti, kurumlar arasında dağıtılmış olan o devlet iktidarını kendi bünyesinde toplamış durumdadır.

   Dolayısıyla Türkiye’nin temel meselelerine çözüm getirecek bir güce kavuşmuştur. İşte bu gücünü halkın lehine kullanabilmelidir” dedi. Bozlak, 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimlerden sonra AK Parti’nin devletin bütün kurumları üzerinde ciddi bir güce sahip olduğunu iddia ederek, “2011 seçimlerinden sonra AK Parti’nin kapatılması için aleyhinde delil toplayan bir Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı yok artık. AK Parti’yi kapatmaktan daha beter eden bir karar veren Anayasa Mahkemesi, eskisi gibi darbe planı yapan bir ordu da yok artık” şeklinde konuştu.

“ÖZAL CANIYLA, ERBAKAN KOLTUĞUYLA ÖDEDİ”

   Türkiye’de iktidarın paylaşıldığı kurumların olduğunu ileri süren Bozlak, şunları söyledi: “Bu kurumlar, üzerinde söz sahibi olamazsan, istesen de Türkiye’nin temel sorunlarını çözemezsin. Örneğin rahmetli Özal, Kürt meselesini çözmek istedi ama devlete hakim olamadığı için bunu canı ile ödedi. Sayın Erbakan, Sayın Erdoğan’ın hocası. Ona siyaseti öğreten kişi. Erbakan hoca, ben partinin genel başkanı iken bu meseleyi çözmek için bize bir aracı da gönderdi ‘çözelim, siz de yardımcı olun’ diye.

   ‘Başımız, gözümüz üstüne’ dedik ama Hoca, devlete hakim olmadığı için iktidardan oldu.” Bozlak, çözüm sürecini değerlendirerek, son dönemlerde gelmeyen şehit haberlerinin her kesimi sevindirdiğini kaydederek, Lice’de yaşanan olayın Türkiye’nin büyük bir çoğunluğunun asla istemediği üzücü bir olay olduğunu vurguladı. Bozlak, iktidarın, Lice olayı ile ilgili yetkili makamları harekete geçirip, yaşanan olayı soruşturması gerektiğinin altını çizerek, olayda kusuru olanların görevden alınması gerektiği işaret etti.

“MISIRDAKİ DARBEYİ KINIYORUM”

   Mısır’da ordunun, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirip, yönetime el koymasını da değerlendiren Bozlak, şunları kaydetti: “Biz darbelere kapalı bir kitleyiz. Asla, dünyanın neresinde olursa olsun en gerici rejimlere karşı dahi yapılan darbeleri ben ‘ilericilik’ olarak görmüyorum, parti olarak da görmüyoruz. Mısır’da yaşanan tamamen bir askeri darbedir ve ben bu darbeyi kınıyor, lanetliyorum.” Öte yandan; BDP Yüreğir İlçe Örgütü’nün kongresinin yapıldığı salonda asılan ’Sayın Öcalan’ın özgürlüğü, barışın teminatıdır’ afişi dikkat çekti. Kongrede, Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadının da fotoğrafları yer aldı.

06 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir