Türkeş'in mezarına da mı çelenk koyacaksınız?

Fethiye Belediye Başkanı MHP'li Behçet Saatçı'nın astırdığı Kürtçe afişlere ilişkin tartışma devam ediyor. Muğla'nın Fethiye İlçesi'nin Belediye Başkanı MHP'li Behçet Saatçı, Kurban Bayramı için Kürtçe ve Türkçe kelimelerle karışık tebrik mesajını bilboardlara astırdı.

İlanda, "Tek millet, tek dil" göndermesi yaptı. Mesaj partide rahatsızlık yarattı. İnceleme başlatan MHP Genel Merkezi, Saatçı'yı, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etti. Ülkücüler ise belediye binasının önüne siyah çelenk bıraktı. Bu tutum karşısında şaşkına dönen Başkan Saatçı, "Türkeş, Kürtçe dergi bile çıkarttırmıştı. Onun mezarına da mı çelenk bırakacaksınız?" diye sordu.

Bu çıkış üzerine Ülkücüler bahsi geçen derginin izini sürmeye başladı. Takvim Gazetesi o dergiyi buldu. Söz konusu derginin adı Türkçe ve Kürtçe'de "kıldan çadır" anlamına gelen "Kon" idi. 1997 yılında vefat eden Alparslan Türkeş, 1979 yılında, Kon'un çıkartılmasına vize vermişti. Ocak ayında sadece bir sayı çıkan dergide, "Maraş Katliamı" eleştirilmişti.

###11041###

ÜLKÜCÜLER DOĞRULADI

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı'nın, "Türkeş de Kürtçe dergi çıkarttırmıştı" açıklaması, partililer arasında "bomba" etkisi yarattı. 1979 yılında tek sayı olarak yayımlanan dergi, dönemin ülkücü liderleri tarafından mercek altına alındı.

Ülkücüler, merhum MHP lideri Alparslan Türkeş'in "Kürtçe dergi talimatını" doğruladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ise gelişmeler hakkında konuşup konuşmayacağı ise merak konusu...