Yeni Asır TV Kapatılmamalı

 

İZMİR-  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil Hüner, Yeni Asır TV'nin kapatılmasıyla yeni bir gazeteci kıyımı yaşandığını ifade etti.

Hüner, yaptığı yazılı açıklamada,şunları kaydetti:

‘’Gazete patronlarının, genel yayın müdürlerinin telefonlarla aranarak yayın politikalarına yön verilen bir ortamda mesleklerini yapmaya çalışan basın emekçilerinin, bu baskılar yetmezmiş gibi hiç bir gerekçe gösterilmeksizin, ani kararlarla ‘kapattım’ ya da ‘yayın durdurdum’ gibi gerekçelerle kapı önüne bırakılmaları dünyanın hiç bir ülkesinde görülemeyecek uygulama biçimidir.

 

AKP hükümetinin yönlendirmeleriyle işadamlarınca ‘havuz’ oluşturularak medya patronu belirlenen ülkemizde, bu söylentilerin odağındaki bir kuruluş olan Turkuaz Medya Grubu'nda her iki ayda bir yaşanan çalışan kıyımına ne yazık ki yenileri eklenmiştir.

 

Çok kısa bir süre önce gruba bağlı Yeni Asır Gazetesi'nde yaşanan gazeteci kıyımı, bugün işverenin ‘kapattım’ açıklamasıyla bölgesel yayın yapan Yeni Asır TV'ye sıçramış ve 40 dolayında basın ve televizyon emekçisi sokağa bırakılmıştır.

 

Gazetecilik ve televizyon yayıncılığı ile hiçbir ilişiği bulunmayan meslek gruplarından oluşturulan patronaj yapısının, Türkiye'de ‘tek elden yönetilen ve siyasal iktidarın organı yayın organları’ yapısını oluşturmak istendiği gün gibi ortadayken; idealist ve tek amaçları geleceklerini belirlemek olan özelliklede genç emekçilerin kıyıma uğramaları, onların geleceğe dönük beklentilerini de karartmak anlamını taşımaktadır.

Bilinçsiz, ilgisiz ve gazetecilikle hiç bir bağı olmayan patronaj yapısının kıyım kararlarını şiddetle kınıyor, bu kararları bir kez daha gözden geçirmeye çağırıyoruz. Bölgesel yayın yapan Yeni Asır TV, çalışanlarıyla yıllardır hizmet vermektedir. Televizyonun kapatılması kararı, özveriyle görev yapan çalışanlarını ve ailelerini ağır ve olumsuz koşullar yaşamasına neden olacaktır. Yeni Asır TV kapatılmamalıdır. Gazetecilerin örgütlü mücadelesi bu kıyımlara mutlak ‘dur’ deyinceye kadar sürecektir. ’’..