Balıkesirspor'da Olaylı Kongre, Burası Hacıbaba Tekkesi Değil!

Süper Lig'in yeni takımı Balıkesirspor'da kulüp genel kurulu olaylı geçti. Başkan adaylarından Feyyaz Çiftçi ve ekibi divan kurulu seçimi ile son iki ayda yapılan üye kayıtlarına tepki gösterip salonu terketti.

Tek liste ile gidilen seçimlerde Tuna Aktürk yeniden başkan seçildi. Çiftçi ve kurmayları ise kongrenin usülsüz olduğunu ve iptali için yasal yollara başvuracaklarını açıkladı. Balıkesirspor'un 44. olağan kongresi bu akşam Karesi AVM Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kongre öncesi sadece delegeler ve basın mensupları üst aramasının ardından salona alındı. Taraftarlar ise dışarıda kaldı. İki başkan adayı Tuna Aktürk ve Feyyaz Çiftçi, seçim öncesi birbirlerine başarılar diledi. Sakin başlayan kongre divan kurulu seçimi ile gerginleşti.

Aktürk divan başkanlığına eski başkanlardan Erol Taşkesen'i, Çiftçi ise eski belediye başkanlarından Sami Gökdeniz'i aday gösterdi. Açık yapılan oylama sonucu Taşkesen'in 138 oy, Gökdeniz'in 81 oy aldığı açıklandı. Feyyaz Çiftçi'nin kurmayları sayımın sağlıklı olmadığını iddia ederek, divan seçimine itiraz etti. Karşılıkla tartışmalar sonrası kongre başladı. Soma'daki maden faciasında şehit olan işçiler için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Divan Başkanı Erol Taşkesen kongreyi açtı.

Ancak Taşkesen'in "Bu kulüp bir zamanlar sahipsizdi. Kayyum olarak bana kalmıştı. O zaman nerdeydiniz" sözleri Feyyaz Çiftçi'yi destekleyen eski başkanlardan Emin Ermişler'in tepkisine neden oldu.

Ermişler, "Ben vardım. Bu salondakilerin yüzde 90'ı kulübü kapatalım derken, taşın altına elimi ben attım" diye divana yürüdü.

Bu arada divan kurulu seçimini kaybeden Feyyaz Çiftçi ve kurmayları bu kez valiliğe verilen dilekçede üye sayısının 391 olarak bildirildiğini, ancak hazirun cetvelinde 508 delegenin bulunduğunu belirterek yapılmak istenen tüzük değişikliklerine itiraz etti.

Çiftçi ve kurmayları itirazları kabul edilmeyince salonu terketti. Kongre, kalan üyelerle devam etti. Tek liste ile gidilen ve açık oylama ile yapılan seçim sonucunda Tuna Aktürk yeniden başkan seçildi. Sadece Feyyaz Çiftçi'nin çalışma arkadaşı Harun Atabay seçime şerh koydu ve red oyu kullandı.

Bu arada iki üye arasında karşılıklı küfürleşme yaşandı. Olay diğer tarafların araya girmesiyle büyümeden önlendi.

Yeni yönetim şu isimlerden oluştu:

'Tuna Aktürk, İsa Tamer Çelik, İsmail Sarsılmaz, Faruk Demiraslan, Hüseyin Aslanboğa, Osman Çimen, Zeki Çıkrıkçı, Sertaç Gündoğan, Mustafa Bilsen, Ahmet Helvacıgül, Hüseyin Dayanç, Şani Erdal, Mustafa Yılmaz, İrfan Bilgen, Coşkun Özkan, Erol Çetin, Murat Giray, Cengiz Güneş.'

Balıkesirspor Başkanı Tuna Aktürk teşekkür konuşmasında Balıkesirspor'u süper lig'de kalıcı bir kulüp haline getireceklerini söyledi. Kongreye MHP'li eski belediye başkanı İsmail Ok katılırken, tek liste çıkmasını ve Feyyaz Çiftçi'nin başkan seçilmesini isteyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ise kongreye katılmadı.

BU KONGRE İPTAL OLUR

Feyyaz Çiftçi salon dışında yaptığı açıklamada, genel kurulun yeterli çoğunluk olmadan toplandığını ileri sürdü. Çiftçi, "Nasıl sayım yapıldığını gördünüz. 1'den 138'e kadar saymaya kalksanız dakikalar sürer. Hüseyin Dayanç eller havaya kalktığında salona şöyle bir baktı, 138 dedi. Burada tiyatroya figüran olmaya gerek yok. Biz Balıkesirspor'un faydası için yola çıktık. Yani böyle bir tiyatroya figüran olmayacağız. Bu kongre iptal olur. Burada usulsüzlükler var. Zaten üye kayıtları ile ilgili, kongre toplanmadan bu kongrenin iptali için elimizde 14-15 tane done vardı. 12 Şubat 2014 tarihi itibariyle Dernekler Masası'na verilen bir beyanname var. Orada Balıkesirspor Kulübü'nün üye sayısı 391 olarak belirtilmiş. Burada koyulan listede ise 508 üye olduğu gözüküyor. Son 1-2 ay içerisinde yapılan üyeler geçen senenin üyeleri gibi gösteriliyor. Burada da bir usulsüzlük var. Tüzüğe göre oy kullanmaları mümkün değil" dedi.

"Balıkesirspor bu şehrin ortak malı" diyen Çiftçi şunları söyledi:

"Balıkesirspor kimsenin tapulu malı değil. Balıkesirspor Balıkesir'in en büyük markası, Balıkesirli'lerin ortak markası. Balıkesirspor kimsenin egosunu tatmin etme yeri değildir. Başka yerlerde kaybettikleri seçimin rövanşını alma yeri değildir. Balıkesirspor Balıkesirli'lerindir ve Balıkesirli'lerin kalacaktır. Hukuk buna müdahale eder. Türkiye hukuk devleti. Burası Hacıbaba'nın Tekkesi değil. Balıkesirspor Süper Lig'e yakışan yönetimi, kongreyi, anlayışı hakediyor. Balıkesirspor bir kasaba kulübü değildir." Çiftçi kongrenin iptali için yasal girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.