Bebeğini çöpe atan anneye ceza yağdı

Buca'da geçtiğimiz Aralık ayında yeni doğurduğu erkek bebeğini çöp konteynerine bıraktığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan Y.B. 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen yıl 21 Aralık’ta, Dumlupınar Mahallesi’ndeki 86 sokak ile 82 sokak köşesindeki çöp konteynerini boşaltmak isteyen temizlik görevlileri, yarı çıplak halde ve kanlar içinde bir erkek bebek buldu.

Bebek, görevliler tarafından Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne götürüldü. Bir süre yoğun bakımda tedavi edilen ve Barış ismi verilen bebek, daha sonra çocuk yuvasına verildi.

Polis, bebeği doğrup çöpe attığı iddia edilen annesi Y.B.’yi gözaltına aldı. Genç kadın çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.Y.B., ilk duruşmada, tahliye edildi.

“GERİ ALMAK İÇİN GİTTİM”

İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına “adam öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla 20 yıl hapis cezası istenen 40 yaşındaki Y.B., avukatı Tarık Engin ile İzmir Barosu tarafından mağdur vekili olarak atanan avukat Baran Çakmak katıldı.

Sanık Y.B. savunmasında, olay günü işe gitmek üzere evden çıktığını, yolda yürürken erken doğumun gerçekleştiğini, evli olmadığı için bebeği eve götüremediğini ve o an için konteynere bıraktığını söyledi.

Eve gidip üzerini değiştikten sonra tekrar almayı planladığını, ancak o arada bebeğin başkalarınca bulunduğunu anlattı.

Bebeği babasına güvenerek doğurmadığını, çocuğunu bakıp yetiştirecek güçte olduğunu ifade eden Y.B., öldürmek ya da ölmesini sağlamak amacıyla da bırakmadığını öne sürdü.

Evli olmamasına rağmen bebeği doğurmak için mücadele ettiğini, öldürmesi için bir gerekçesinin bulunmadığını, suçlamayı kabul etmediğini, kendisinin gidip polise teslim olduğunu söyledi. Ailesinin hamileliğinden haberi olmadığını dile getiren Y.B. beraatini istedi.

12 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme Başkanı Hakim Erhan Atlı, sanığın lohusalık sendromu rahatsızlığı olup olmadığı konusunda İzmir Adli Tıp Kurumu'ndan istenen raporun geldiğini, “Lohusalık sendromu sonucu bunu yapabilir” şeklinde görüş belirtildiğini söyledi.

Mağdur avukatı Baran Çakmak, yeni doğmuş bir bebeğin konteynere bırakılmış olmasının sanığın cezalandırılmasını gerektirecek nitelikte olduğunu, sanığın kendisinin olay yerine gidip teslim olduğunu söylemesine rağmen, tutanak içeriğinden, polislerin arayıp bulduğunun anlaşıldığını belirtti.

Mahkeme heyeti sanık Y.B.'yi önce 15 yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından duruşmalardaki iyi hali nedeniyle cezasını 12 yıla düşürdü. Mahkeme, bebeğin de çocuk yuvasında kalmasına karar verdi. Sanık avukatı kararı temyiz edeceklerini belirtti.