Yorgancılar'dan vize çağrısı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Malta'nın iş amaçlı ziyaretlerde sağlayacağı vize kolaylığının iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişimine katkıda bulunacağını belirtti.

Malta Ekonomi Yatırımlar ve Küçük İşletmeler Bakanı Christian Cardona, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'ı ziyaret etti.

EBSO yönetim kurulu üyeleri Eyüp Sevimli, Kamil Porsuk ve Ateş Demirkalkan'ın yanı sıra Malta İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Çalık'ın da eşlik ettiği ziyarette konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, iki ülke arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşmasının karşılıklı ticaret ve yatırımları artıracağını söyledi.

Yorgancılar, 'Bir diğer sıkıntı ise vize. Malta, iş amaçlı ziyaretlerde vize kolaylığı sağlamalı. Bu karşılıklı yatırım ve ticaretin artmasına zemin hazırlar' dedi. Malta Ekonomi Yatırımlar ve Küçük İşletmeler Bakanı Christian Cardona ise, Malta ile İzmir arasında ticari kardeş şehir anlaşması imzalamak istediklerini söyledi.

Malta'da mühendislik, otomotiv ve elektronik aksam üretiminin olduğunu, tüketim ürünlerinin ise ithal edildiğini ifade eden Cardona, iş amaçlı gezilerde vize kolaylığı için çalışacaklarını dile getirdi. Cardona ayrıca, Türkiye ile Malta arasında Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi (JETCO) kurulmasının karar altına alındığını hatırlatarak, 'Malta'da, Türk yatırım ve yatırımcıları mevcut. Ülkemizde yatırım, diğer AB üyesi ülkelerde yaşanan bürokrasi dikkate alındığında daha kolay. Düşük enflasyon ve vergi sisteminin sağladığı avantajların yanı sıra Avrupa Birliği'ne doğrudan ürün satabilme şansı dikkate alındığında Malta'da daha fazla Türk yatırımı görmeyi temenni ediyoruz' diye konuştu. Yorgancılar, ziyaretin ardından Malta Ekonomi Yatırımlar ve Küçük İşletmeler Bakanı Christian Cardona'ya plaket verdi.