TÜRFAD'dan Okumuş ve Güney'e ödül

Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) İzmir Şubesi’nce 18’incisi düzenlenen “İnsanlar Yaşarken de Anılmalıdır” ödülleri sahiplerini buldu.

Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Sanat Merkezi'ndeki törende Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) İzmir Şubesi Başkanı Bahri Okumuş ile Yeni Asır Gazetesi Spor Müdürü ve TSYD Genel Merkezi’nin önceki asbaşkanlarından Haluk Güney de Spora Hizmet Ödülü aldı.

Güney ve Okumuş’a plaketlerini TÜRFAD Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat Kınay ile Akhisar Şube Başkanı Hüsnü Kahraman takdim etti.

 

 

 

TÜRFAD Genel Başkanı Aydın Begiter, İzmir Şubesi Onursal Başkanı Erdoğan Tözge’nin yer aldığı etkinlikte Eski Adalet Bakanlarından Hasan Denizkurdu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, eski Milli Atlet Semra Aksu’nun yanı sıra İzmir futboluna hizmet eden isimlere plaketleri verildi. TÜRFAD İzmir Şube Başkanı Bahri Vreskala insanı üzen en büyük şeyin yaşarken unutulmak olduğunu belirterek, “Bu törenin amacı futbolumuza, sporumuza emeği geçen saygın spor adamlarının yaşarken anılmalarını, sevincini aileleriyle paylaşmalarını sağlamaktır. Bugünü yaşayan bizler de futbolumuzu, sporumuzu bugünlere getirenleri; yaşarken anıyoruz yaşarken anlıyoruz ve vefa diyoruz” dedi.

METİN OKTAY HEYKELİ

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da sporun kent ve kentli üzerine etkilerini dile getirdi. “Spor yurttaş olmanın, hemşeri olmanın en önemli araçlarından birisidir” diyen Pekdaş “Disiplinli olmayı, devamlı çalışmayı, başka insanlara karşı sorumlu davranmayı spor sayesinde öğreniyorsunuz. Bir arada yaşamının getirdiği disiplin ve sorumluluk spor çalışmalarıyla ortaya çıkıyor. Bizim hem kente ve kentliye sorumluluğumuz sporla ilgilenmemizi, bunun da işlerimizin en başına koymamızı gerektiriyor” dedi.

Konuşmasında TÜRFAD İzmir Şubesi’nin önerisiyle dikilmesine karar verilen Metin Oktay heykeli ile ilgili bilgi de veren Başkan Pekdaş, “Türkiye Futbol Adamları Derneği yöneticileri Metin Oktay’ın heykelinin bu şehre yakışacağını söylediğinde, ben de elbette dedim ve heykelin ısmarlamasını yaptık. Arkadaşlarımızın çalışmaları devam ediyor. Sanıyorum birkaç ay içinde biter ve el birliğiyle Metin Oktay’ın heykelini futbola başladığı yer olan Damlacık’ın hemen yakınındaki bu meydana yerleştiririz” dedi. Pekdaş ayrıca Türk spor tarihinin önemli kulüplerinden olan Altay’ın adını taşıyan Alsancak’taki meydana da Altaylı bir futbolcunun heykelini dikerek, meydanın adının hafızalardaki yerine kavuşmasını sağlayacaklarını söyledi.