İGC Meslek Platformu işbaşında

İzmir'de farklı alanlarda gazetecilerin biraraya geldiği, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) öncülüğünde oluşturulan İGC Meslek Platformu, üçüncü toplantısında işsiz gazetecilerin daha fazla iş olanağına kavuşması için Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Ege Şubesi temsilcileriyle görüştü.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, gazeteciler için oluşturulacak iş havuzunun ayrıntıları görüşüldü.

Peryön Ege Şubesi Genel Sekreteri Neşe Yücel ve Deniz Çubuklusu, meslek platformu üyelerine izlenmesi gereken yöntemleri anlattı. Bu kapsamda Peryön ile protokol yapılması için ilk adım atıldı. PERYÖN Ege ile İzmirli gazetecilerin iş sorunun çözümü adına İGC Meslek Platformu içinden de komisyon oluşturuldu.

Komisyonda Saadet Erciyas, Serkan Aksüyek, Erdal Erek ve Emre Döker yer aldı.

İGC Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Gappi, gazetecilerin en önemli sıkıntısının işsizlik olduğunu bunu çözmek için yöntem arayışında olduklarını söyledi.

Basın sektöründe iş alanlarının azaldığını belirten Gappi, “İletişim fakültesi mezunu çok fazla arkadaşımız var. Derneğe üye kurumların iletişim sektöründen arayışlarında İGC Meslek Platformu bünyesinde oluşturacağımız iş havuzunu da değerlendirmeleri çok önemli. Ayrıca bize dernek olarak CV (özgeçmiş) havuzu oluşturulmasında destek vermenizi rica ediyoruz” dedi. İGC Yönetim Kurulu Üyesi Murat Atilla, Peryön'e üye olan kurumların gazeteci, basın danışmanı, foto muhabiri, halkla ilişkiler ve sosyal medya uzmanı gibi arayışlarında cemiyete yönlendirilmelerininin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şube Başkanı Murat Demircan da, yeni bir yöntem oluşturulabileceğini belirterek, “PERYÖN'ün özgeçmiş havuzunun içinde arkadaşlarımızın kaybolmasını istemiyoruz. İGC Meslek Platformu basının hepsini kuşatıyor. Sektörle ilgili herkesin içinde olduğu bir kuruluş. Bu yapının böyle bir çalışması olduğunu şirketlerin insan kaynaklarına duyurmanız önemli. Bir kişi alınacağı zaman bizim havuzumuzdan yararlanılmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Beraber çalışmaktan mutluluk duyarız”

PERYÖN Genel Sekreteri Neşe Yücel de, 23 yıllık bir dernek olduklarını, Türkiye çapında 3 bini aşkın üyeleri bulunduğunu anlattı.

Dernek içinde iletişim ağları olduğunu İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin bu yönde yapmak istediği çalışmayı üyelere duyurabileceklerini söyledi. İGC ile çalışmaktan mutluluk duyacaklarını kaydeden Yücel, “Her projeye açığız. İsteyenler özgeçmişlerini internet sitemize yükleyebilir. Buraya yüklenen özgeçmişler İzmir'de bini aşkın üyemize mail ortamında yönlendiriliyor. Gerekli gören kurumlar bu özgeçmiş sahiplerine ulaşabiliyor. İlgili alanlarda eleman arandığında şirketlerin İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni aranması çok önemli. Bunu sağlamak için çalışacağız. İGC'ye de özgeçmiş havuzu nasıl oluşturulur bunun eğitimini verebiliriz” diye konuştu.

Öte yandan toplantıda, gazetecilere yönelik sosyal medya, sayfa düzeni, grafik tasarım, yabancı dil ve ilkyardım konularında kursların açılması için çalışma yapılmasına karar verildi.

Kimler katıldı

Toplantıya, Dilek Gappi, Murat Attila, Murat Demircan, Halil Hüner, Serkan Aksüyek, Erdal Erek, Can Özlü, Buğra Tokmakoğlu, Hüseyin Erciyas, Belma Yücel, Saadet Erciyas, Esra Kapar ve Mutlu Duman katıldı.